Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Раздоба О.Г., науковий керівник к.п.н., доц. Клочко О.В.

 

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Моделювання банківських інноваційно-інвестиційних процесів в Україні

 

В умовах ефективного функціонування банківської системи відбуваються значні зміни у інноваційній системі: скорочуються терміни створення інновацій, розробниками і споживачами стають нові учасники інноваційної діяльності, змінюються їх відносини, функції, росте інтенсивність інноваційних процесів. Розвиток інноваційного потенціалу країни значною мірою залежить від ефективного функціонування банківської системи як важливого елементу економіки.

Впровадження банківських інновацій надає можливість пошуку ефективних рішень щодо підвищення прибутковості діяльності банку. Головна передумова для цього є: комп'ютеризація банків, які мають досвід застосування спеціальних комплексних програм. Але недостатня наукова база, різні  підходи до цих питань серйозно уповільнюють застосування сучасних методів організації банківської справи, особливо внутрішньобанківських технологій.

Застосування моделювання організаційних систем виходить з того, що метою діяльності є впорядкування, вдосконалення структури і взаємозв'язку системи, що сприяє підвищенню ефективності її функціонування. На нашу думку, найбільший інтерес викликають організаційні моделі, розраховані на дослідження організаційних систем і явищ. В процесі моделювання головним завданням простих моделей є відображення організаційних відносин і зв'язків між явищами і процесами інноваційного циклу.

Практика останніх декількох років існування банківської системи України показує, що інноваційна діяльність банків носить не системний характер. У більшості випадків інновації спонтанні, їх поява пов'язана не стільки з чітко визначеною стратегією розвитку банку, скільки з вольовим рішенням менеджменту або акціонерів. Не є винятком і поява в банках пакету інвестиційних послуг, попит на які має стійку тенденцію зростання [4]

Слід зазначити, що інноваційні перетворення в банках, викликані пропозицією клієнтам інвестиційних послуг, створюють певні проблеми: це високі ризики, які супроводжують проведення інвестиційних операцій; приватні інвестори і корпоративні клієнти беруть на себе ризик вкладень тільки тоді, коли користуються брокерським обслуговуванням або аналогічними послугами, тобто приймають рішення про угоди самостійно. При інших операціях ризики впливають виключно на банки. Операційні та інвестиційні ризики не можна усунути повністю, їх можна знизити за рахунок використання  експертних оцінок і глибокої аналітичної роботи, що передує прийняттю конкретних рішень у рамках реалізації інвестиційних послуг [2].

Для підвищення управління банківськими інноваціями пропонується застосовувати метод динамічного моделювання діяльності тієї чи іншої економічної системи, даний метод отримав широке розповсюдження за останні кілька десятків років. Також цей метод можна реалізувати в кількох спеціальних програмних продуктах. За допомогою цього програмного продукту можна проаналізувати сутність динамічного моделювання діяльності банківської установи як основи для розробки методики підвищення прибутку від його фінансової діяльності [1].

Процеси постійної зміни й оновлення, що мають бути завжди присутні в діяльності банку, що спричинені розвитком ринкових відносин, за своєю сутністю і є головним чинником успіху будь-якої кредитної організації. На даному етапі розвитку ринку банківських послуг, існування більшості банків скорочується, це спричинено зростанням конкуренції, підвищенням вимог споживача до пропонованих йому банківських послуг. Тому для нормального існування та конкурентоспроможності в даній ситуації банк змушений постійно розширювати та вдосконалювати спектр послуг, перетворювати власні управлінські та виробничі системи для підвищення ефективності їх функціонування [5].

 

 

Література:

 

1. Володина В.Н. Об элементах стратегии разработки новых банковских продуктов (введение в проблему) // Банковские услуги. - 2007, № 10. - С. 18-19.

2. Геєць В.М., Александрова В.П., Бажал Ю.М., Данько М.С., Дем'яненко В.В.. Економіка знань та її перспективи для України - К.: Ін-т економічного прогнозування НАН України, 2005. - 168 с.

3. Кастельс С. Информационная эпоха: єкономика, общество, культура. - М.: ГУВ- ШЭ, 2000. - 608 с.

4. Мильнер Б. Управление знаниями // Проблемы теории и практики управления. - 2008. - №2. - с. 106-109.

5. Падалко О. Чинники сучасних банківських іновацій та їх особливості в Україні // Банківська справа. - 2004, № 2. - С. 60-64.