Яремко С.А., Кардінал Т. Л.

Вінницький торговельно-економічний інститут, КНТЕУ

 

Аспекти впровадження сучасних інформаційних систем і технологій в обліковій діяльності підприємств

 

Сучасний бухгалтерський облік - це переважно комп’ютерний облік, який реалізується за допомогою сучасних засобів обчислювальної техніки і бухгалтерських програмних продуктів.

Впровадження інформаційних систем як внутрішнього, так і зовнішнього обліку та аудиту є гарантом розвитку та підвищення ефективності управління підприємством.

Дослідженням автоматизації бухгалтерського обліку займались такі вчені, як Білуха Т.М., Барановський М.Т., Бутинець, Ф.Ф. Івахненков С.В., Осадчий Ю.І., Шуремов Е.Л. та ін. Їх праці є основою для подальшого розвитку інформаційних систем у цій сфері.

Мета дослідження полягає в аналітичному огляді та визначенні напрямів розвитку систем автоматизації обліку, що більш повно задовольняли б користувачів, забезпечували б підвищення економічної, еколо­гічної та соціальної ефективності проведення обліку.

Поширення інформаційних технологій (ІТ) в економіці та, зокрема, у бухгалтерському обліку, принесло із собою масштабні революційні зміни. Інформаційні системи (ІС) почали змінювати звичну структуру управління. В умовах ринкової економіки саме бухгалтерія є основним органом формування масивів управлінської інформації, а облікова бухгалтерська система охоплює практично весь процес формування, опрацювання й передавання техніко-економічної інформації [1].

Впровадження бухгалтерських пакетів і аналітичних програм дозволяє автоматизувати не тільки бухгалтерський облік, а й навести порядок у складському обліку, в постачанні та реалізації продукції, товарів; відстежувати договори, швидше розраховувати заробітну плату, своєчасно здавати звітність. Призначення бухгалтерської програми - максимально полегшити працю бухгалтера, позбавивши його від одноманітної роботи і звести ймовірність помилок до мінімуму. Сьогодні ринок інформаційних продуктів пропонує досить широкий асортимент спеціальних програм, які призначені для проведення економічного аналізу («ИНЕК-АФСП», «1С:Бухгалтерія», «Парус», «Галактика» тощо). Проте, незважаючи на створення таких систем в обліковій діяльністі  підприємств, невирішеними залишаються цілий ряд проблем, серед яких:

-         недостатнє вирішення проблеми захисту інформації від несанкціонованого втручання;

-         проблема юридичної доказовості складених електронних первинних документів;

-         можливість втрати чи псування інформації при вимкненні електроенергії, проникненні комп’ютерних вірусів, тощо.

Бухгалтерські ІС, як і будь-які інші, мають свій власний життєвий цикл – сукупність стадій та етапів, які вони проходять у своєму розвитку від моменту прийняття рішення про їх розробку чи вдосконалення до моменту припинення функціонування [2, с. 29]. ІС обліку, контролю та аналізу має органічно вливатися в загальну систему управління підприємством, характеризуватися взаємоузгодженістю між комплексами задач обліку, контролю, аналізу і внутрішнього аудиту. Кожна задача характеризується функцією управління, в рамках якої вона вирішується; ресурсом, який вона відображає, та його станом; підрозділом, до якого належить ресурс; періодом часу, за який відображається рух ресурсу. Бухгалтерські ІТ повинні представляти бухгалтерську інформацію, що відображає повну картину виробничо-господарської діяльності підприємства. Зараз бухгалтерська інформація є основою для прийняття управлінських рішень як всередині підприємства, так і поза ним. Перш за все вона являє собою якісні дані, необхідні для таких функцій управління виробничою і комерційною діяльністю підприємства, як планування, контроль і аналіз. Головними користувачами цієї інформації є керівництво підприємства. Сучасні ІС організаційного управління призначені надавати допомогу спеціалістам, керівникам, які приймають рішення, в отриманні ними своєчасної, достовірної інформації, створення умов для організації автоматизованих офісів, проведенні із застосуванням комп’ютерів і засобів зв’язку оперативних нарад. Однак, використання бухгалтерських систем в автономному режимі об­межує можливості підвищення ефективності управління. Найбільш перспек­тивним напрямком розвитку є використання облікової інформації для конт­ролю відповідності траєкторії запланованого розвитку підприємства фактич­ному, передусім, за обсягами використання матеріальних, трудових і фінансо­вих ресурсів.

Доцільно було б відзначити характерні особливості сучасного стану автоматизації обліку [3]:

-         автоматизація обліку здійснюється локально і як складова інтегрованих систем автоматизації управління підприємствами;

-         рівень автоматизації обробки облікової інформації вищим порівняно з рівнем автоматизації обробки інформації інших функцій управління;

-         успішність впровадження ІС в обліку більш ефективною, порівняно з іншими підсистема­ми управління.

На великих підприємствах автома­тизація бухгалтерського обліку до впровадження персональних комп’ютерів здійснювалася централізовано, і з впровадженням мережевих технологій ха­рактер роботи бухгалтера суттєво змінився. Функції введення і контролю да­них на машинних носіях, які за централізованої системи виконувались опера­торами, тепер виконуються бухгалтерами. Отже, навантаження на бухгалтера помітно збільшилося, для контролю введення даних із паперових носіїв мето­ди автоматизованого контролю в системах використовуються недостатньо. Вибір значень реквізитів із довідників, де містяться заздалегідь перевірені да­ні, у випадках наявності альтернатив практично не контролюється. Наприк­лад, помилку або зловживання, які виникли при виборі із довідника типової господарської операції, виявити досить складно. Контрольні дії при форму­ванні документів на видачу ресурсів (наприклад, матеріальних) у виробництво в системах не передбачені. Меню систем містить значну частину надлишкової інформації, що надмірно «прив’язує» бухгалтера до екрану. Приведення при­кладних програм у відповідність до законодавства, яке постійно змінюється, вимагає значних витрат. Функціональність систем повинна нарощуватися за рахунок автоматизації задач незалежно від обсягів вхідних даних, які викорис­товуються для їх рішення. Питання, що стосуються розробки та використання систем автоматизованого обліку, потребують наукового дослідження і прак­тичного вирішення.

Таким чином, можна зробити висновок, що використання інформаційних технологій є не тільки актуальним завданням і найважливішим фактором успішної роботи бухгалтера, а й необхідною умовою її виконання. Українські фірми повинні усвідомити, що тільки якнайшвидше освоєння інформаційних технологій дозволить їм одержати необхідні конкурентні переваги в боротьбі на вітчизняних і закордонних ринках. Тому переведення всієї бухгалтерської паперової роботи в площину сучасних інформаційних технологій дозволяє підвищити якість роботи бухгалтерії, зменшити кількість технічних помилок, які можуть виникати при ручному введені даних, полегшити контроль фінансово-господарської діяльності підприємства, вчасно відчувати зміни ринку і мати можливість швидко на них реагувати, підвищити ефективність управління підприємством.

Список використаних джерел:

1.     Марченко Д. М. Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №6(96). – С. 248 – 254.

2.     Клименко В.О. Інформаційні технології в обліку: навч. посібник / В. О. Клименко. – К: Центр учбової літератури, 2008. – 380 с.

3.     Марченко Д. М. Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №6(96). – С. 248-254.