Педагогические  науки/5. Современные методы преподавания

К.п.н. Міщенко О.А.

Харківська гуманітарно-педагогічна академія, Україна

Особливості використання мультимедійних засобів навчання у процесі вивчення англійської мови

Реалізація головної мети інформатизації національної системи освіти передбачає модернізацію змісту та технологій навчання, які б відповідали сучасним освітнім пріоритетам, максимально використовували переваги мультимедійних засобів навчання (МЗН) для підвищення якості освіти.

У внз України постійно поширюється використання МЗН підчас вивчення іноземної мови, зокрема англійської. Це зумовлено тим, що МЗН дозволяють створювати активне кероване комунікативне середовище, у якому здійснюється навчання. Взаємодія студента з комп’ютером, таким чином, із простого обміну інформацією або виконання команд перетворюється на багатогранну діяльність у цьому середовищі завдяки чому перед студентом відкриваються дійсно необмежені можливості [2].

Слід зазначити, що використання МЗН при вивченні англійської мови має певний ряд переваг [1]:

·     можливість застосування на будь-якому етапі роботи на практичному занятті;

·     варіативність застосування на різних етапах навчання;

·     індивідуалізація навчання, визначення глибини, послідовності засвоєння навчального матеріалу та темпу роботи;

·     економне використання навчального часу;

·     інтенсифікація навчання та підвищення рівня мотивації;

·     активізація навчальної діяльності студентів;

·     створення комфортного середовища навчання;

·     можливість моделювання умов комунікативної діяльності, а також реалізація їх у різнорівневих тренувальних вправах ситуативного характеру.

Усі зазначені переваги використання МЗН у вивченні англійської мови допомагають вирішити основне завдання мовної освіти – формування у студентів мовної компетенції.

Проте необґрунтоване використання МЗН  може виявитися не лише не ефективним, але й шкідливим. Слід мати на увазі, що основними недоліками використання МЗН підчас вивчення англійської мови є те, що вони не забезпечують певних важливих рис реальної комунікації; читання тексту з екрану більше втомлює, ніж читання друкованого тексту [3].

Встановлено, що при вивченні англійської мови МЗН можуть використовуватися для ознайомлення студентів з новим мовним матеріалом, при введенні нових лексичних одиниць, на етапі тренування та застосування знань, умінь та навичок. За їх допомогою студенти мають можливість виконувати такі види навчальної діяльності:

·       тренуватися у правописі;

·       вивчати лексичний матеріал;

·       удосконалювати навички розуміння аудіо тексту;

·       розвивати техніку читання;

·       вивчати граматику;

·       тренувати вимову.

Слід зазначити, що в останні роки дуже інтенсивно розробляється програмне забезпечення для вивчення англійської мови. Вже існує велика кількість різноманітних програм і курсів, які сприяють застосуванню мультимедійних засобів  при вивченні англійської мови. Усе існуюче програмне забезпечення можна поділити на такі види:

·       комп’ютерні словники;

·       електронні енциклопедії;

·       автоматизовані навчальні курси з англійської мови;

·       комп’ютерні мовні гри;

·       автоматизовані тестові системи.

Варто зауважити, що для підвищення ефективності навчального процесу з використанням МЗН слід виділити основні методичні та дидактичні вимоги до МЗН, що використовуються у навчанні англійської мови [1]:

·     обґрунтування необхідності створення програмного продукту;

·     відповідність основним дидактичним принципам навчання: свідомості, активності, індивідуалізації, інтенсифікації, варіативності;

·     створення пілотної версії комп’ютерної програми;

·     апробація програми;визначення ефективності використання навчальної програми;

·     використання лексико-граматичних коментарів, граматичних та фонетичних довідників, автоматизованих словників та чітких інструкцій;

·     організація постійного зворотного зв’язку з студентом у процесі виконання вправ;

·     використання мовних ігор.

Отже, комп’ютеризоване навчання іноземних мов з використанням мультимедійних засобів значно розширює та урізноманітнює програму вивчення англійської мови у внз, надає доступ до різноманітних автентичних матеріалів, спонукає студентів до вивчення англійської мови, розширює мотивацію студентів до навчання, надаючи їм можливість працювати у зручному для них темпі, сприяючи, таким чином, індивідуалізації навчання та ефективному оволодінню англійською мовою.

Література:

1.            Кужель О. М. Використання персонального комп’ютера у вивченні іноземних мов / О. М. Кужель, Т. І. Коваль // Нові інформаційні технології навчання в навчальних закладах України : Науково-методичний збірник : Педагогіка / ред. І. І. Мархель. – Одеса : Друк, 2001. – Вип. 8. –242 с.

2.            Сердюков П.І. Технологія розробки комп’ютерних програм з іноземних мов / П.І. Сердюков – К.:Ленвіт, 1996. – 111 с.

3.            Gavalis B. Computers and the EFL Class: Their Advantages and Possible Outcome / B. Gavalis // English Teaching Forum. – 1998. –4. – p. 64.