Павлюк Роман Олександрович,

кандидат педагогічних наук,

старший викладач кафедри іноземних мов і методик їх навчання

Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка

 

НОВІ ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ

У СУЧАСНІЙ ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИЦІ

НАВЧАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

 

Нині значні перетворення в галузі освіти торкнулися і навчання іноземної мови в школі. Зокрема стали інтенсивно впроваджуватися в навчальний процес нові інформаційні технології, такі як Інтернет-ресурси , навчальні комп’ютерні програми і т.п.

Розробкою і впровадженням у навчальний процес нових інформаційних технологій активно займаються такі дослідники, як Полат Е. С., Дмитреєва О. І., Новиков С. У., Полілова Т. А., Цвєткова Л. А. та ін.

Комп’ютерні навчальні програми в навчанні англійської мови, стали використовуватися з 80-х рр. XX в. Загалом автоматизовані навчальні системи відносяться до так названих комбінованих технічних засобів навчання. Вони призначені для реалізації за допомогою комп’ютера, що працюють у діалоговому режимі, функцій по пред’явленню навчальної інформації в зручній для сприймання формі, індивідуалізованому керуванню навчальною діяльністю в ході програмованого, проблемного навчання; контролю знань, а також для забезпечення доступу до обчислювальних, інформаційно-довідкових і інших ресурсів комп’ютера [1].

Система навчання, на думку багатьох дослідників [3], не може бути незалежної від суспільного і політичного пристрою держави, вона за всіх часів відгукувалася на соціальне замовлення. Саме в силу цього політика держави останнім часом спрямована на те, щоб впровадити інформаційні технології в школи і вузи, перетворити стихійний процес, яким він по перевазі був протягом цілого ряду років, у керований і контрольований, залучити до роботи над новими навчальними матеріалами фахівців у предметних галузях, стимулювати комп’ютерні фірми до створення електронної навчальної продукції для українських школярів і студентів.

Необхідно, щоб кожен викладач зрозумів просту думку: комп’ютер у навчальному процесі – не механічний педагог, чи заступник, аналог викладача, а засіб при навчанні дітей, що підсилює і розширює можливості його навчальної діяльності. Те, що викладач бажає одержати в результаті використання машини, у неї необхідно запрограмувати [1].

Таким чином, комп’ютер бере на себе левину частку рутинної роботи викладача, вивільняючи йому час для творчої діяльності, що на сучасному рівні розвитку техніки не може бути віддана комп’ютеру [4].

Як відомо, придатність технічних засобів навчання і контролю для використання на заняттях з іноземної мови визначається за такими критеріями: по-перше, вони повинні сприяти підвищенню продуктивності праці й ефективності навчального процесу; по-друге, забезпечувати негайне і постійне підкріплення правильності навчальних дій кожного учня; по-третє, підвищувати свідомість і інтерес до вивчення мови; по-четверте, забезпечувати оперативний зворотний зв’язок і поопераційний контроль дій усіх тих, хто навчається; по-п’яте, мати можливість швидкого уведення відповідей без тривалого їхнього кодування і шифрування.

Як показує практика, із всіх існуючих засобів навчання комп’ютери щонайкраще „вписуються” у структуру навчального процесу, найбільше відповідають дидактичним вимогам і максимально наближають процес навчання англійської мови до реальних умов. Комп’ютери можуть сприймати нову інформацію, певним чином обробляти її і приймати рішення, можуть запам’ятовувати необхідні дані, відтворювати зображення, що рухаються, контролювати роботу таких технічних засобів навчання, як синтезатори мови, відеомагнітофони, магнітофони. Комп’ютери істотно розширюють можливості викладачів по індивідуалізації навчання й активізації пізнавальної діяльності учнів у навчанні англійської мови, дозволяють максимально адаптувати процес навчання до індивідуальних особливостей учнів. Кожен учень одержує можливість працювати у своєму ритмі, тобто вибираючи для себе оптимальні обсяг і швидкість засвоєння матеріалу [1].

Застосування комп’ютерів на уроках англійської мови значно підвищує інтенсивність навчального процесу. При комп’ютерному навчанні засвоюється набагато більша кількість матеріалу, чим це робилося за той самий час в умовах традиційного навчання. Крім того, матеріал при використанні комп’ютера краще засвоюється [33].

Комп’ютер забезпечує і всебічний (поточний, рубіжний, підсумковий) контроль навчального процесу. Контроль, як відомо, є невід’ємною частиною навчального процесу і виконує функцію зворотного зв’язку між учнем і викладачем. При використанні комп’ютера для контролю якості знань учнів досягається і велика об’єктивність оцінки. Крім того, комп’ютерний контроль дозволяє значно заощадити навчальний час, тому що здійснюється одночасна перевірка знань всіх учнів. Це дає можливість викладачу приділити більше уваги творчим аспектам роботи з учнями.

Ще одна перевага комп’ютера – здатність накопичувати статистичну інформацію в ході навчального процесу. Аналізуючи статистичні дані (кількість помилок, правильних/неправильних відповідей, звертань за допомогою, часу, витраченого на виконання окремих завдань і т.п.), викладач судить про ступінь і якість сформованості знань в учнів.

Необхідно відзначити, що комп’ютер знімає такий негативний психологічний фактор, як «страх». Під час традиційних аудиторних занять різні фактори (дефекти вимови, страх припуститися помилки, невміння уголос формулювати свої думки і т.п.) не дозволяють багатьом учням показати свої реальні знання. Залишаючись „наодинці” з дисплеєм, учень, як правило, не почуває скутості і намагається виявити максимум своїх знань.

Сприятливі можливості створюють комп’ютери і для організації самостійної роботи учнів на уроках англійської мови. Учні можуть використовувати комп’ютер як для вивчення окремих тем, так і для самоконтролю отриманих знань. Причому комп’ютер є самим терплячим педагогом, здатним скільки завгодно повторювати будь-які завдання, домагаючись правильної відповіді і, у кінцевому рахунку, автоматизації навички, що відпрацьовується.

Однак, сказавши про переваги комп’ютерів, Носенко Е. Л. , Ломов Б.Т. відзначають і деякі недоліки. Уже на першому етапі навчання англійської мови, у процесі постановки цілей і задач майбутньої пізнавальної діяльності учнів учитель бере участь опосередковано. Безпосереднє пред’явлення завдань учню здійснює комп’ютер. Звичайно, учитель повинний брати найактивнішу участь у складанні навчальних програм, що визначають послідовність дій учня в рішенні тієї чи іншої задачі. Але в реалізації найважливішої психолого-педагогічної функції навчання – пред’явленні і прийнятті учнями цілей і задач пізнавальній-учбово-пізнавальної діяльності – в умовах комп’ютеризації можливий гострий дефіцит безпосереднього спілкування вчителя й учня, живого слова вчителя.

Таким чином, у зв’язку з розвитком процесу інформатизації й освіти змінюється обсяг і зміст навчального матеріалу, відбувається переструктурування програм навчальних предметів (курсів), інтеграція деяких тем чи самих навчальних предметів, що приводить до зміни структури і змісту навчальних предметів (курсів) і, отже, структури і змісту освіти.

Реалізація можливостей сучасних інформаційних технологій у процесі навчання і пов’язане з цим розширення спектру видів навчальної діяльності приводять до якісної зміни дидактичних та науково-методичних вимог до засобів, методів та технологій навчання.

Література:

1.            Минзов А.С. Проблемы обучения с использованием Интернет / А.С. Минзов // Материалы Всероссийской научно-методической конференции ИОЛ-99. — С.-Петербург, 1991. — С. 76.

2.            Пиотровская К. Р. Современная компьютерная лингводидактика / К.Р. Пиотровская // Научно-техническая информация. Серия 2. Информационные процессы и системы. – Москва, 1991. – № 4. – 33с.

3.            Пиотровский Р.Г. Два подхода к построению авторских программ компьютерной оптимизации преподавания иностранных языков / Р.Г. Пиотровский // Типы и содержание авторских программ по иностранным языкам. — СПб.: ИОВ РАО, 1994. — С. 27 — 31.

4.            Ротмистров Н.Д. Мультимедиа в образовании / Н.Д. Ротмистров // Информатика и образование. – 1994. – №4. С. 89-96.

 


Павлюк Роман Олександрович – кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри іноземних мов і методик їх навчання Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка

 

Адреса:

02154

м. Київ,

бульв. О. Давидова, 18/2

Педагогічний інститут

Київського університету імені Бориса Грінченка

к. 212

 

e-mail: roman_pavljuk@mail.ru