Педагогічні науки/6. Соціальна педагогіка

 

К.пед.н. Лемко Г.І., Погоріленко Г.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Україна

 

Консультування молодої сімї в ситуації конфлікту

 

Конфлікт можна вважати звичайним явищем, що супроводжує людські взаємини, він має велике значення і у сімейному житті. Є думка, що конфлікт – це невід’ємний компонент сімейного життя, незалежно від того, наскільки щасливим відчуває себе у шлюбі подружжя, адже завжди існують зіткнення інтересів, бажань, протис­тавлень одне одному. Виділяють різні типи конфліктів – внутрішні й зовнішні, конструктивні й деструктивні. Зовніш­ні конфлікти – це відкрите зіткнення інтересів, потреб, поглядів у взаємо­дії з партнером, внутрішні – це суперечності, незадоволення, які пережи­ває один із партнерів, проте не виражає їх відкрито. Внутрішні конфлікти при позірному благополуччі є більш небезпечними для сім'ї, оскільки заганяються у середину, не вирішуються активно й конструктивно. Ознаками конструктивного конфлікту є виникнення в результаті конф­ліктної взаємодії взаємоприйнятного рішення та відчуття задоволеності. Навпаки, ознакою деструктивного конфлікту є незадоволення результа­том зіткнення, відчуття неминучості нових конфліктів, емоційна напруга. Такі конфлікти зменшують задоволеність шлюбом у подружжя, виклика­ють негативні почуття одне до одного, які можуть з часом закріплюватися [3, с. 150-151].

Найчастіше конфлікти у молодого подружжя відбу­ваються в перший період спільного сімейного життя, коли йде пристосування один до одного. І від того, чи зуміє по­дружжя знайти способи розв'язати їх, залежить подаль­ша стабільність сім'ї. Розвиток конфлікту залежить від поведінки обох партнерів. Найяскравіше це видно на прикладах взаємодії молодих подружніх пар, де хтось із подружжя проводить лінію активного обстоювання своїх пози­цій. У тих парах, де вибираються інші типи поведінки, конфлікт, як правило, протікає м'якше і не так явно.

На характер протікання подружніх конфліктів впливають і особисті якості подружжя. У низці психологічних досліджень виявлено, що більш конфліктними є витончені, «жіночі» чоловіки. Менш конфлікт­ними є жінки з багатою уявою, творчою спрямованістю розуму.

Вивчення результатів проведеного нами опитувальника на «Визначення локусу рольового конфлікту» допомогло нам при індивідуальній та колективній роботі з членами молодого подружжя, адже даний опитувальник спрямований на визначення бачення першоджерела конфлікту: бачення причин саме в собі, або навпаки – в оточуючому світі.

Нами було проведено опитування 8-ми молодих подружніх пар, і  визначено, що найбільш значущими причинами подружніх конфліктів є:

·              неспівпадання поглядів та інтересів –35,7 %

·              чвари повязані з фінансовими питаннями – 29,4%

·              неспівпадання поглядів на тип виховання дітей – 17,9%

·              ревність партнера – 17%.

Називались і інші причини (які є менш поширеними, але теж потребують уваги): відсутність в партнера інтересу до сім’ї і бажання допомагати в домашній роботі; постійне втручання батьків і родичів (на це здебільшого скаржились жінки у віці до 25 років); відсутність сексуальної гармонії; алкоголізм та грубість партнера). Як свідчить опитування, переважають соціально-психоло­гічні причини, які стають основою сімейних конфліктів, а надмірне їх накопичування може призвести до розлучення.

Нормальне функціонування молодої сімї залежить від того, як члени родини вміють справлятися з тими суперечностями, з якими стикається сім'я в процесі розвитку.

Нами було підмічено, що в конфліктних сімях члени подружжя практично не говорять «ми», вони віддають перевагу «я». А це свідчить про ізольованість, про емоційні розбіжності, про те, що почуття «ми» в цій сімї не сформувалось.

У процесі консультування ми намагалися пояснити членам молодого подружжя, що вони ніколи не перероблять один одного, і не слід навіть прагнути цього. Треба рахуватися з інтересами, смаками і поглядами іншого; після сварки не має залишатися психічних травм, тому слід обов'язково помирити­ся. Ми рекомендували членам подружжя домовитись між собою про те, що коли знову виникне ситуація непорозуміння, вони обоє цілеспря­мовано, вгамовуючи самолюбство, не витрачаючи часу на плекання образи, будуть виконувати певні дії, мета яких – доторкнутися до партнера, відчути тепло його подиху, тіла. Якими саме мають бути ці дії, вирішувати кожній парі окремо. Все залежить від смаку та індивідуальних особливостей. Інакше кажучи, вони мають творчо підійти до створення спільної ритуальної дії, яка сприятиме злагоді. Найважливіше, щоб ці зумовлені ситуацією рухи наближа­ли їх один до одного, об'єднували інтимні простори і тоді дистанція між партнерами після суперечки буде не збільшуватися, а зменшу­ватися.

Посварившись, не слід чекати коли у  партнера  виникне  бажання порозумітися; «можна підійти і покласти свої долоні йому на плечі, дивлячись йому в обличчя, і так постояти 2-3 хвилини. Коли партнер через власне «не можу» і «не хочу» зробить те ж саме, можна відчу­ти, що емоційна буря вщухла» [4, с. 140].

В соціально-педагогічній практиці існує декілька варіантів розвязання сімейних конфліктів членами молодого подружжя. Для визначення домінуючого варіанту ми проводили з молодим подружжям ігрову методику  «Два козлики». Після проведення діагностики розповіли про усі «варіанти розв’язання конфліктів:      

   примус, коли нав'язується таке розв'язання конфліктної си­туації, що задовольняє лише ініціатора конфлікту («Я сказав, і буде так, як я хочу...»). Такий спосіб має найбільш несприятливі наслідки, бо це позначається на інших членах сім'ї, принижу­є їхню гідність. І коли навіть настає зовнішнє благополуччя, у будь-який момент конфлікт може спалахнути з новою силою;

   конфронтація, коли ніхто не приймає позиції іншого, кожний залишається при своїй думці. Посилюється роздратованість через нерозуміння один одного («Я буду так ...», «А я буду так ...», «А ти такий ...», «А ти така...»). Розв'язання конфлікту відтя­гується на невизначений час;

   втеча від розв'язання суперечностей; тобто розв'язання кон­фліктної ситуації відкладається, а конфлікт залишається. Про­те позитивне тут те, що залишається час на обдумування, прий­няття якогось рішення і поновлення процесу розв'язання кон­фліктної ситуації;

   згладжування напруги: подекуди це дає змогу зняти напругу зовсім і досягти нормальних взаємостосунків, проте іноді конфлікт може відновитися;

• компроміс – це найкращий спосіб розв'язання конфліктної ситуації, пошук найбільш сприятливого і справедливого для обох сторін рішення.

У результаті компромісу вимоги стають відверти­ми, вимальовуються взаємні поступки, має місце рівність прав і обов'язків обох членів подружжя. Проте для ефективного комп­ромісу необхідно звузити предмет суперечки до мінімуму; керувати своїми негативними емоціями; пам'ятати, що з'ясування відносин поглиблює конфлікт; у сварці ніколи немає правих; прагнути зрозуміти позицію іншого; вирішувати конфлікт з пози­цій доброти, не чіпляти один одному ярлики («Ти зав­жди...»); розв'язуючи конфліктну ситуацію, не з'ясовувати, хто винен, а шукати виходу з неї (як нам бути)» [1, с. 86-87].

Л. М. Гридковець пропонує такі «методи» подолання конфліктів:

1. Якщо партнер незаслужено звинувачує вас, то для початку акцентуйте свою увагу на неповторності вашої поло­вини. Спробуйте в цей момент побачити його де­що в іншому світлі (можливо, на­віть у кумедному).

2. Під час сварки спробуйте зафіксува­ти свої справжні ба­жання, відчуття. Це дасть змогу оцінити адек­ватність власних реакцій. При аналізі останніх змо­жете віднайти негативні мо­менти власного реагування.

3. Коли ви відчуваєте образу або гнів з приводу дії партнера, спробуйте подиви­тися на світ його очима. Це дасть вам змо­гу об'єктивніше розгледіти ситуацію.

4. Ніколи в конфліктній ситуації не за­стосовуйте рук (не залишайте поза увагою подібні дії і з боку партнера) – це може стати не тільки небажаною звичкою, але й зруйнувати родину.

5. Ніколи не обзивайте партнера і не дозволяйте йому цього робити. Кожний з вас – неповторна, унікальна особистість, тож учіться поважати одне одного. Якщо подібна зви­чка увійшла у ваш побут, намагайтеся якнайшвидше позбутися її. Для цього корисно застосо­вувати кілька разів на день (протягом деякого ча­су) таку вправу: «Говоріть постійно компліменти своєму парт­нерові. Останнє повинно відбуватися не у звич­ній формі, а шляхом внутрішнього пошуку від­битку цих хороших слів у образі реального пар­тнера».

6. Прагніть відвертості з коханою лю­диною.

7. Спробуйте в письмовій формі відно­вити діалог конфліктної ситуації. Проаналізуйте його, акцентуючи свою увагу не на тому, що не так сказав партнер, а на тому, де ви самі припустилися помилки.

8. Якщо ваш партнер, незважаючи на свою неправоту, почуває себе скривдже­ним, заспокойте його, пригорніть, дайте відчути тепло вашого серця.

9. Учіться визнавати свої провини. Не соромтеся просити пробачення.

10. Намагайтеся не дорікати партне­рові, а доносити йому свої власні пережи­вання, почуття, біль.

11. Учіться слухати і сприймати дум­ки, проблеми вашої половини.

12. Якщо ви сам-на-сам залишилися зі своїм невдоволенням щодо партнера, то для пом'якшення  невротичності свого стану застосуйте техніку порожнього стільця. А саме: в крісло, на стілець... в уяві посадіть перед собою вашого супут­ника, що приготувався мовчки ви­слухати все, що ви йому скаже­те. Відчуйте його присутність, відчуйте силу накопичених образ, непевностей. Скажіть йому все, що про нього думаєте. Завершивши подібним чином накопичені емоції, ви будете готові до конструктивної розмови з партнером.

13. Якщо ви боїтеся бути не почутим чи не вислуханим, напишіть своїй половині листа. Перевага останнього поля­гає в тому, що партнер му­ситиме дочитати його до кін­ця, не перебиваючи вашої сповіді травмуючими репліками. Саме лист здатний донести до нього ваші почуття, страхи та біль. Коли людина опи­няється сам-на-сам з аркушем паперу, то мимоволі забуває про свій страх бути незрозумілою, висміяною. Донесіть до свого партнера глибину ва­шої душі, радість і біль вашого буття. Але ні в якому разі не дорікайте: «Це ти зро­бив», «Це ти не розумієш». Натомість, поясніть: «Це мені боляче», «Це я не в змозі сприйняти».  «Це мені забракло сил» [2, с. 38-39].

Ми вважаємо ці методи подолання конфліктів дуже доцільними і часто використовували їх у своїй роботі.

Було б не погано, якби всі ці сім правил члени молодого подружжя  акуратно виписали і повісили на видному місці і домовились між собою, що в конфліктних ситуаціях вони звертаючись до правил визначать, яке саме правило вони зараз порушують.

 Звичайно, найкращим способом виходу із сімейного конфлікту, на якому ми часто наголошували є не доводити до нього. Оптимальним варіантом при помічанні загрози конфлікту є жарт, подання нової, ще невідомої, але важливої для партнера інформації, різке переключення уваги на щось інше (при можливості, приємне). Але якщо конфлікт все ж виник, то слід постаратись уважно вислухати партнера і вже потім переключіть його увагу на щось інше.

Ми вважаємо, що під час консультування сім'ї, доцільно застосовувати такі рекомендації щодо розв’язання конфлікту, які дають можливість для розрядки:

1. Фізичні: фізичні вправи, танок, фізична праця, плавання, глибоке та повільне дихання, малювання, биття посуду, гра в м'яч, біг, стрибки, слухання голосної музики, крик, cпiв, розмова, заспокоєння себе вголос.

2. Емоційні: сльози, опис своїх переживань, розмова з другом, висловлення вголос своїх образ, перегляд емоційних фільмів, вистав, заняття улюбленою справою.

3. Духовні: побути в тишi, самотності, на природі, пошук позитивного у наявній ситyaцiї, вправи на медитацію: вправи на співчуття оппоненту, вияв любові до нього, висловлення пробачення.

Хороші результати дає двадцятихвилинне перебування в напівтемній провітреній кімнаті або приємна ванна. Багатьох повертає до врівнова­женості і спокою навіть коротко­часне звернення до свого хобі: розглядання власної колекції реп­родукцій картин, музика, читання творів улюбленого поета чи письменника [4, с. 138]. Уникнути конфліктів, згладити їх можна за допомогою різних розваг, подорожі або деякий час пожити окремо.

Отже, конфлікт може відбутися у будь-якій молодій сімї, чи то благополучній чи не благополучній. Головним завданням, яке стояло перед нами при роботі з сімєю, що потрапила у ситуацію конфлікту, було не просто розвязати конфлікт, а навчити членів подружжя самим виходити з такого роду ситуацій. Показати можливі шляхи виходу з подібних ситуацій, способи уникнення конфліктів, навчити слухати і поважати думку один одного, та багато іншого.

 

ЛІтература:

 

1. Батищева Г., Зайцева З. Робота соціальних служб для молоді з молодою сім’єю (методичні рекомендації). – К.: А. Л. Д., 1996. – 100 с.

2. Гридковець Л. Подолання подружніх конфліктів // Практична психологія та соціальна робота. – 1999. №8. – С. 38-39.

3. Теорії і методи соціальної роботи: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. Т. В. Симигіної, І. І. Миновича. К.: Академвидав, 2005. – 328 с.

4. Титова Т. Притуліться один до одного. Невербальні засоби розв’язання конфліктів у сім’ї // Педагогіка толерантності. – 1999. – №3-4. С. 137-141.