Зуєва М.,

                                                                   студентка V курсу

                                                                   СДПУ ім. А.С. Макаренка

                                                                   Науковий керівник:

                                                                   Кузікова С.Б., д. психол. н.

 

Вплив засобів масової інформації на духовне становлення в підлітковому віці

 

На сьогодняшній день актуальною проблемою  виховання молодого покоління обумовлена ​​системною кризою нашого суспільства, в результаті якого сучасний підліток формується в умовах швидких змін, а саме в політичних, соціально-економічних, та наголовніше це - світоглядних і духовних основ людського життя. На думку М. Боришевського : духовність підлітків характеризується протиборством конкуруючих моральних цінностей.

В даний віковий період відбувається надзвичайно інтенсивне засвоєння підлітком етичних правил, норм і принципів, формування пов'язаних з ними моральних звичок поведінки і моральних якостей особистості. Моральні якості виступають одним з істотних внутрішніх механізмів, що лежать в основі морального вибору і саморегуляції поведінки, визначають рівень соціальної активності та зрілості людини, а також її моральну культуру, вважає Н.Жигайло.

Діагностика та спрямованості трансформації, що відбувається з цінностями сучасної української молоді, набуває особливої ​​актуальності у світлі наслідків впливу сучасних інформаційних технологій.  ЗМІ, як основний канал впливу на підлітків, якому повністю довіряють, без сумнівів відносяться до наданої їм інформації. Вона, в свою чергу закріплює споживчі установки. Опосередковане сприйняття світу формує у підлітків помилкові цінності і нездатність до самостійного прийняття рішень, що тим самим ускладнює інтеграційну поведінку молодого покоління.[3] А це призводить до спотворення розуміння моральних законів та правил поведінки.

Такий аспект як духовність, безумовно пов'язаний з проблемою впливу ЗМІ в сучасному українському  суспільстві, присвячені монографії та наукові статті загального, соціально-філософського та міждисциплінарного характеру. Ряд наукових праць присвячений технічним особливостям функціонування засобів масової комунікації.[4] Проблема даної теми була розглянута і розроблена такими авторами як Р.Ф.Абдіївим, Н.Вінером,  та Ю.І.Воронцовим. [5] Інший напрямок представляють праці вітчизняних і зарубіжних дослідників В.Ю. Борівого і А. В. Коваленко, Д. Джованіні, К. Леві-Строс, М. Маклюєної, А.Моля, Л.Петрової, Г.Почепцової, М. Боришевського, Е. Поміткина, С.Кузікової в яких аналізується процес історичного розвитку засобів масової комунікації, передача інформації і цінностей культури, розвиток та становлення духовності у підлітків.

Відсутність перспективи розвитку підростаючого покоління, як активної соціальної сили викликають обґрунтовані побоювання. У зв'язку з цим назріла необхідність аналізу особливостей та закономірностей змін соціальних і духовних цінностей підлітків, а також, дослідження розвитку особистості під впливом ЗМІ.

Тому сьогодні, як ніколи, актуально стоїть питання про вплив засобів масової інформації, і, в першу чергу - вплив на духовно-моральне виховання підлітків.

Мета дослідження даної проблематики була у виявленні стану розвитку в підлітковому віці та вплив на нього засобів масової інформації; розробці рекомендацй щодо ефективного застосування підлітками засобів захисту від негативного впливу ЗМІ, та уточнення даних по даній темі.

З метою вивчення впливу засобів масової інформації на духовне становлення в підлітковому віці ми провели тест «Визначення рівня сугестивності» Єлісєєв О.П.  анкетування «Ти і телебачення та ПК». Проаналізувавши результати було виявлено, що чим більший рівень духовності в підлітковому віці, тим нижчий рівень сугестивності, та навпаки. Визначені дані анкетування указують на те, що багато часу в день підліток уділяє перегляду телевізора та Інтернету, де звертає свою увагу на пропагандування антисоціальних реклам, фільмів, кліпів.

Експериментальне дослідження особливостей впливу засобів масової інформації на духовний розвиток в підлітковому віці проводилося на базі ЗОШ № 1 (1-3 ступеню), м. Суми. Досліджуваними були школярі дев’ятих класів (50 осіб).  

З оброблених діагностичних даних ми отримали наступні результати:  23 учні (46%) мають високий рівень впливу та 27 учнів (54%) мають середній рівень впливу. Але жоден учень 9го класу не має низького рівня впливу.

Отже, більшість  підлітків сприймають світ через призму ЗМІ в силу того, що по-іншому неможливо отримати такий великий обсяг інформації. І тим більше, готові висновки про ті чи інші події у світі також сприймаються через ЗМІ. Виходить, що читач змушений приймати кут зору ЗМІ, адже у нього немає інших аргументів, щоб посперечатися.

Тим часом ЗМІ, розуміючи свою владу, в кожне своє повідомлення вкладають певний прихований сенс, який діє на ціннісні установки особистості.

Широко відомі дані про насиченість ЗМІ актами агресії, насильства, жорстокості. Жорстокі сцени, що зустрічаються в кінофільмах, нерідко тягнуть за собою зростання злочинності. Перегляд передач, що містять сцени насильства, призводить, як це не сумно, до посилення проявів жорстокості в поведінці нормальних дітей абсолютно різного віку, від дошкільнят до підлітків.

У наш час завершує існування і розвиток один тип людини і складаються умови для утворення іншого типу, з іншою психікою та фізіологією, духовністю і системою естетичних цінностей. Зараз говорять про "другий коперніканський переворот", пов'язаний з проникненням "нових технологій" в усі сфери суспільного життя і про небезпеку її дегуманізації.[6] В цих умовах, таке  завдання як виховання молоді, безпосередньо пов'язані з умовами формування людини її культури та духовних цінностей.

З цього випливає, що єдиний шанс зупинити руйнування ідеалів, моральний занепад і дезорієнтацію в цінностях можна лише виховуючи етичність і відповідальність у працівників ЗМІ.

У даній роботі ми розглянули основні можливості ЗМІ управляти станом духовності у людей. Подальші дослідження з цієї теми допоможуть нам розібратися в суті нестійкості і схильності впливу ззовні на ціннісні орієнтації, а також зрозуміти як боротися з цією проблемою. Отримані результати дають можливість сформулювати критерії для порівняльних оцінок рівня духовності та рівня сугестивності засобів масової інформації.

Підводячи підсумки можна звернути увагу не актуальність і значимість проблеми, розкритої у науково – дослідницькій роботі. Ми розглянули ЗМІ як чинник впливу на духовність, підібрали і провели серію діагностичних методик з вивчення впливу ЗМІ на духовний розвиток підлітків. Так само були розроблені рекомендації для педагогів і батьків з проблеми зниження негативного впливу засобів масової комунікації.

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.Боришевський М. Дорога до себе: Від основ субєктивності до вершин духовності : монографія / Мирослав Боришевський.-К. :Академвидав, 2010 – 416с.( Серія «Монограф»).

2.Жигайло Н.В. Психологія духовного становлення майбутнього фахівця: Монографія.- Видавничій центр ЛНУ імені Івана Франка,2008.-336с.

3. Воробйов, Г.Г. Молодь в інформаційному суспільстві. / Г. Г. Воробйов. - М.: Молода гвардія, 1990. - 255 с.

4.Зелінський, С.А.Психотехнології гіпнотичного маніпулювання свідомістю/С.А.Зелінський.Режимдоступу:http://psyfaktor.orq/lib/zelinski2_00.htm

5.Поберезнікова, Є.В. Телебачення взаємодії: Інтерактивне поле спілкування. / Є.В. Поберезнікова. - М.: Аспект Пресс, 2004.

6. Трубіцин, Л.В. Засоби масової інформації та психологічна травма / Л.В. Трубицина; Сост. Є.Є. Проніна / / Проблеми медіапсіхологіі. - М.: РВП Холдинг, 2002 р. - 352 с.