Пазинич О. М., Педорець А.К.

Магістрант кафедри обліку та аудиту

Науковий  керівник:  к.е.н, асистент

 Пухальська А. П.

 

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ

 

Зміни в економіці України, що пов'язані з переходом до ринкових засад господарювання, потребують нових способів і підходів до управління економічними процесами. Значною мірою це стосується й управління процесами формування та використання фінансових ресурсів на рівні держави, підприємницьких структур, інших господарських об'єднань і громадян. Отже, у сучасних умовах об'єктивно зростає роль фінансового менеджменту як комплексу взаємопов'язаних управлінських рішень і заходів на різних рівнях управління фінансовими ресурсами.

У сучасних умовах об'єктивно зростає роль фінансового менеджменту як комплексу взаємопов'язаних управлінських рішень і заходів на різних рівнях управління фінансовими ресурсами. Практика свідчить, що жодне стратегічне або навіть і тактичне рішення менеджерів не буде виконане, якщо воно не підкріплено, рухом фінансових ресурсів. Отже, від того, наскільки пов'язані собою управлінські рішення та наявні фінансові можливості, залежить успіх в бізнесі [2].

На думку Г.М. Заболотного, фінансовий менеджмент — вид діяльності, направлений на управління фінансово-господарською діяльністю підприємства, який включає:

—розробку і реалізацію фінансової політики підприємства;

—інформаційне забезпечення шляхом складання і аналізу фінансової звітності підприємства;

—оцінку інвестиційних проектів і формування портфеля інвестицій;

—поточне фінансове планування і контроль.

 

       Метою фінансового менеджменту є розробка і застосування методів, засобів та інструментів для досягнення цілей діяльності підприємства:

—підвищення обсягів продажу та прибутку

—підтримання стійкої прибутковості підприємства

—збільшення доходів власників (акціонерів)

—підвищення курсової вартості акцій підприємства та ін [1].

 

   Процес управління фінансами базується на використанні механізмів фінансового менеджменту, складовою яких є нормативно-правове забезпечення управлінських рішень. Структура механізму фінансового управління підприємством відображена на рис. 1. Через розроблення системи законів та інших нормативних актів держава проводить відповідну фінансову політику і здійснює регулювання фінансово-господарської діяльності підприємств економічними методами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Структура механізму фінансового управління підприємством

 

   Функції фінансового менеджменту необхідно розглядати з двох позицій - позиції фінансів підприємств і позиції менеджменту (рис. 2). Іншими словами, фінансовий менеджмент має подвійну систему функції:

   - із позиції фінансів підприємств - забезпечення, розподільчу і контрольну;

  - із позиції менеджменту - фінансове планування організації фінансів, фінансове регулювання, мотивація працівників фінансової служби, фінансовий контроль, а також бухгалтерський облік та фінансово-інвестиційний аналіз організації [3].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Функції фінансового менеджменту

 

Якісний рівень фінансової політики на підприємстві залежить від професійності фінансового менеджера та визначається його знаннями у сфері фінансів і кредиту, банківської, біржової і фінансової діяльності, бухгалтерського обліку, вмінням аналізувати фінансову звітність підприємства. Фінансовому менеджеру необхідно орієнтуватись у валютному законодавстві, вміти працювати на фінансовому ринку. У сучасних умовах підвищується значення творчого підходу до роботи, креативності, самостійності в прийнятті рішень, ініціативності тощо.

   Варто зазначити, що динамічно змінні зовнішні умови зумовлюють необхідність постійного перегляду тактичних і частково стратегічних цілей, балансування між стабільністю та змінністю кінцевих результатів діяльності підприємства. З цією метою бажано забезпечувати стратегічну гнучкість або здатність підприємства до формування превентивних управлінських заходів та швидко реагувати на зовнішні зміни для отримання конкурентних переваг.

   Виходячи з практичного досвіду вітчизняних підприємств, можна зробити висновок, що під час формування фінансового менеджменту на підприємстві передусім необхідна установка внутрішнього управління, яка охоплює такі аспекти:

·                   перебудову всього механізму управління підприємством з врахуванням необхідності впровадження служби фінансового менеджменту;

·                   розробку організаційних структур управління з розподілом виробництва на бізнес- одиниці;

·                   організацію роботи фінансового менеджменту з чіткою системою інформаційного обміну, що сприятиме оперативному реагуванню на зміну ситуації в роботі підприємства;

·                   розробку стандартів управлінського обліку, що забезпечить оперативне надходження й узагальнення необхідної фінансової інформації;

·                   автоматизацію фінансових розрахунків, яка має бути закріплена засобами сучасних інформаційних технологій [4].

  Можна зробити висновок, що запровадження чи вдосконалення системи фінансового менеджменту на підприємстві є ефективним інструментом, який забезпечує своєчасне виявлення та попередження проблем у діяльності будь-якої компанії.

 

 

 

Список використаних джерел

 

1.                 Заболотний Г.М., Дідик О.М., Захарченко В.І. Ринкова трансформація господарства регіону (кластер ний підхід): Навч. посіб. – Вінниця: Видавничий відділ ВДАУ, 2006. – 395 с.

2.                 Кириченко О.А. Фінансовий менеджмент як інструмент управління підприємством / О.А. Кириченко, К.Г. Ваганів // Фінанси. - 2009. - № 5. - С. 93-99.

3.                 Рудницька О.М.. Застосування методів фінансового менеджменту як інструменту ефективного управління підприємством / О.М. Рудницька // Науковий вісник НЛТУ України. - 2010. - № 20.10. - С. 215-221.

4.                 Мринська Т.С. Роль фінансового менеджменту в діяльності підприємств / Т.С. Мринська // Науковий вісник Академії муніципального управління. - 2009. - № 6. - С. 23-31.