УДК

 

 

Войціх О.Ю.

 

Управління витратами ДП «УДЦТС «Ліски» як інструмент формування ціни на послуги

 

Надання додаткових послуг по вантажних перевезеннях належить до перевізної діяльності, і облік витрат з надання цих послуг не відокремлений від обліку витрат по перевезеннях. Очевидно, що у витратах по вантажних перевезеннях мають бути відокремленні витрати по додаткових послугах. Таке відокремлення дозволить більш обґрунтовано визначити як собівартість власного вантажного перевезення, так і собівартість надання тієї чи іншої послуги.

При визначенні собівартості початково-кінцевих операцій з відповідних витрат (які залежать від кількості завантажених та вивантажених контейнерів) виключаються витрати з надання додаткових послуг, тому що додаткові послуги по вантажних перевезеннях оплачуються окремо за фіксованими зборами або вільними тарифами. [1]

Калькуляційна таблиця на послуги формується на підставі галузевої звітності, зокрема форми 10-ЗАЛ, і в яку вносяться відповідні суми витрат.

Здійснення фінансово-господарської діяльності ДП «УДЦТС «Ліски» в умовах постійної конкуренції вимагає прийняття обґрунтованих управлінських рішень, що в свою чергу потребує об’єктивної інформації щодо господарських процесів, які відбуваються на підприємстві, витратах відповідно до технології операцій, інших умов, та, як наслідок, формування собівартості на послуги, що надаються. Враховуючи викладене, необхідним є детальна інформація щодо собівартості кожної послуги, що надається ДП «УДЦТС «Ліски», що повинна базуватись на єдиному технологічному процесі перевезень в умовах його здійснення у конкретному перевезенні.

Мері Паркер Фоллет, американський дослідник проблем управління, у свій час помітила, що не завжди, одержавши окремо результати діяльності підрозділів, можна чекати їхньої погодженості. Тому дуже важливо побудувати організацію, що забезпечувала б координацію в процесі виконання будь-яких робіт. Дане висловлення справедливе й відносно формування потоків інформації по горизонталі й вертикалі організаційної структури управління.

У сучасній економіці для контролю й управління витратами на виробництво продукції та формування її собівартості важливим є інформаційне забезпечення цього процесу в тому числі й даними управлінського обліку. Фінансовий бухгалтерський облік недостатньо забезпечує поточні потреби в інформації про витрати [2], а тому має невелике значення в управлінні підприємством.

Управлінський облік витрат є складовим управлінського обліку підприємства, а отже принципи і методи обліку витрат будуть тотожними управлінському обліку.

Принципи управлінського обліку витрат:

Достовірність, оперативність, своєчасність – форма та періодичність складання управлінських звітів витрат мають бути розраховані на керівний  склад підприємства, що ними користується.

Економічність – створення і обслуговування системи управлінського обліку витрат потребує додаткових витрат. Тобто при прийнятті рішення щодо впровадження такого обліку необхідне економічне обґрунтування ефективності інформації: витрати по її підготовці не повинні перевищувати економічний ефект від її використання.

Комплексність - інформаційною базою обліку витрат є дані виробничого обліку, що доповнюється показниками фінансового обліку, а також власними спеціалізованими показниками. Використання єдиних планово-облікових одиниць забезпечить прямий і зворотній зв'язок між плануванням і обліком.

Конфіденційність - інформація носить закритий характер та призначена тільки для потреб керівництва підприємства.

Отже, аналіз витрат ДП «УДЦТС «Ліски» на нашу думку доцільно розглядати за двома напрямками: на рівні постачальників та у власній діяльності.

На рівні постачальників підприємству необхідно переглянути витратні договори, проаналізувати можливість перегляду цін на продукцію, а також налагодження співробітництва на взаємовигідних умовах (наприклад, пропозиції постачальниками щодо зберігання вантажів, їх транспортування тощо). 

У власній діяльності необхідним є впровадження кращих галузевих стандартів в процеси та види діяльності, в першу чергу ті, витрати по яким перевищують рівень витрат у конкурентів. Проаналізувати види діяльності та за результатами відмовитись від таких, або розглянути можливість виконання їх підрядними організаціями, удосконалити витратні етапи технологічного процесу тощо.

Таким чином в подальшому необхідним є групування витрат за такими критеріями як:  за носіями (об’єкти) та за місцем виникнення (відповідно до технології роботи), що в подальшому стане вихідною базою для калькулювання собівартості визначеної послуги.

Накопичення, збереження та упорядкування інформації щодо витрат здійснюється на рахунках бухгалтерського обліку. Разом з тим, враховуючи необхідність деталізованої інформації з витрат важливо розробити раціональну систему аналітичних рахунків, що повинні відкриватись з дотриманням вимог технологічних особливостей тієї чи іншої послуги.

Важливим є збіг об’єктів обліку витрат і калькуляції, що забезпечує пряме віднесення виробничих витрат у собівартість конкретного виду послуг, а отже і точне її обчислення.

Таким чином така система формування управлінської інформації з витрат, що потребує деталізованих розрахунків собівартості та формування значних баз даних, в результаті дозволить виявити «вузькі місця» у формуванні витрат, а також сформувати справедливу конкурентну реалізаційну ціну на послуги, що надаються ДП «УДЦТС «Ліски».

 


Рис. 1 – Структура формування управлінської інформації з витрат ДП «УДЦТС «Ліски»