Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

к.е.н. Сукач О.М.

Черкаський державний технологічний університет, Україна

Етапи управління оборотними засобами підприємства

 

Оборотні засоби є найбільш мобільною частиною авансованої вартості. Перебуваючи в постійному русі та здійснюючи кругообіг, вони суттєво впливають на фінансовий стан підприємства. Звідси постає потреба в поглибленому дослідженні підходів щодо ефективного управління ними.

Значна увага питанню формування та використання оборотних засобів присвячено праці провідних українських економістів, зокрема: І.А. Бланка, А.Д. Василика, К.В. Ізмайлової, Г.Г. Кірейцева, М.Я. Коробова, А.М. Поддєрьогіна, І.М. Пріхно, Р.А. Слав'юка, В.М. Федосова та інших. та ін. Окремі питання побудови ефективного механізму управління оборотними засобами підприємства висвітлені у працях Е.Р. Брігхема, В.В. Ковальова та ін.

Аналіз теоретичних розробок показав, що в економічній науці до цього часу є недостатньо повно опрацьовані питання формування й оцінювання ефективності використання оборотних коштів. Це відноситься, зокрема, до оптимізації розміру оборотних засобів. Розробки даного дослідження відносяться також до науковому напрямку, котрий інтенсивно розвивається в даний час – «економічна діагностика підприємства» [1].

Система управління оборотними засобами – це система цілеспрямованої взаємодії між об’єктом та суб’єктом управління шляхом реалізації функцій управління за допомогою комплексу методів, засобів та фінансово-економічних інструментів дослідження і трансформації взаємопов’язаних процесів формування та використання оборотних засобів і джерел їх фінансування.

Сучасна вітчизняна практика господарювання визначає необхідність та доцільність використання найбільш прогресивних зарубіжних моделей і методів управління оборотними засобами підприємства.

Вдосконалення процесу функціонування оборотних активів виражається через застосування сучасних методів управління ними у всіх сферах управлінської діяльності, що дозволяє визначити основні принципи управління оборотними засобами підприємства:

1) визначення потреби організації в оборотних засобах, що забезпечують її платоспроможність та безперервність виробничого процесу;

2) формування достатнього обсягу й раціональної структури оборотних засобів підприємства, що визначають ефективність фінансового планування;

3) оптимізація структури джерел фінансування оборотних засобів − дотримання оптимального співвідношення власних і позикових джерел оборотних засобів;

4) підвищення ефективності використання оборотних засобів шляхом запровадження сучасного наукового інструментарію.

Отже, враховуючи результати виконаного дослідження вважаємо за доцільне виокремити основні етапи управління оборотними засобами підприємства (рис. 1).

Рис. 1. Основні етапи управління оборотними засобами підприємства

 

На першому етапі пропонується визначити тенденцій динаміки загального обсягу та складу оборотних засобів, а також дослідження їх ліквідності, що дозволяє на основі коефіцієнта оборотності; періоду обороту та рівня рентабельності оборотних засобів визначити їх ефективність.

На другому етапі досліджуються зовнішні та внутрішні джерела формування оборотних засобів, що дозволяє спрогнозувати їх надходження та використання у виробничому процесі.

На третьому етапі за допомогою розрахунку нормативів та використання встановлених норма здійснюється оптимізація структури оборотних засобів.

Четвертий етап управління оборотними засобами передбачає прискорення їх оборотності, що дозволяє підприємству істотно зменшити потребу в засобах, адже між швидкістю обертання засобів та їх розміром існує обернена залежність.

Мінімізація витрат за рахунок попередження та запобігання ризику втрат на п’ятому етапі забезпечує підвищення рентабельності оборотних засобів.

Процес управління окремими видами оборотних засобів характеризується певними відмінними особливостями. З урахуванням цих особливостей на підприємствах диференціюються методи управління трьома основними видами оборотних засобів: 1) засобами, що авансуються в товарні запаси; 2) засобами, що направляються в дебіторську заборгованість; 3) грошовими активами.

Таким чином, завдання підвищення ефективності функціонування господарюючого суб'єкта є одним із найважливіших завдання управлінської діяльності. Поза сумнівом, що оборотні засоби як невід'ємна частина всіх коштів, задіяних у процесі виробництва і реалізації продукції, вносять свій внесок у формування економічного результату, а ефективне використання оборотних засобів забезпечується прискоренням їх оборотності на всіх стадіях кругообігу.

 

Література

1. Кулакова С. Ю., Лозовський Д. М. Методологічні аспекти управління оборотними засобами підприємства / С. Ю. Кулакова, Д. М. Лозовський // Ефективна економіка. − 2013. − № 11. [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2516.