Экономические науки /12. Экономика сельского хозяйства  

 

Аспірант Шалагай Ю.О.

Вінницький національний технічний університет, Україна

АГРАРНИЙ АУТСОРСИНГ ЯК ІННОВАЦІЙНА МОДЕЛЬ

УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ АГРАРНОЇ ГАЛУЗІ

 

Економіка України переживає період глибоких перетворень, які здійснюються як на макро-, мезо-, так і на мікрорівні. На сучасному етапі розвитку аграрного сектора особливого значення набуває пошук нових напрямків підвищення конкурентоспроможності підприємств цієї галузі. Налагодження стійких взаємозв'язків між малим і великим бізнесом АПК в різних формах є важливим моментом формування передумов аграрного аутсорсингу.

Аутсорсинг в сучасних умовах є однією з найбільш успішних моделей господарювання, що вимагають значних структурно функціональних змін. Під аутсорсингом в аграрному секторі економіки розуміється передача стороннім виконавцям деяких функцій або частин виробничого процесу організації з метою використання підприємством АПК зовнішніх ресурсів на всі види діяльності [1].

До основних причин застосування аутсорсингу підприємствами аграрної  галузі необхідно віднести наступне:

- поява більш досконалих технічних комплексів і технологічних розробок;

- підвищення якості виробленої продукції, наданих послуг, виконуваних робіт;

- розробка методів, що дозволяють виявити періоди високої і низької ефективності роботи підприємств АПК протягом досліджуваного часу;

- розширення вибору методів управління, систем програмного забезпечення і консультантів, які володіють власними методиками з метою   підвищення конкурентоспроможності підприємств аграрної сфери.

- збільшення кількості періодично виконуваних робіт: ремонтні роботи сільськогосподарської техніки та тваринницьких комплексів, технічне обслуговування будівель;

- розширення кількості операцій, що вимагають спеціального обладнання, наприклад агрохімічне обслуговування.                                              

Дослідження показують, що в сучасних ринкових умовах на розвиток і впровадження аутсорсингу підприємствами аграрного комплексу України впливають такі чинники [2]:

- нездатність економічних служб підприємств АПК забезпечити достовірність розрахунку повної собівартості;

- відсутність в підприємств аграрної сфери надійних постачальників;

- збільшення витрат сільськогосподарського виробництва;

- ускладнення управління великими підприємствами у сфері АПК;

- відсутність гнучкості постачальників.

Для підвищення рівня управління конкурентоспроможністю аграрних підприємств автором пропонується виділити наступні види аутсорсингу, які є найбільш ефективними для впровадження підприємствами АПК:

1. Аутсорсинг інформаційних технологій. Аналіз роботи сільськогосподарських підприємств показав, що в даний час впровадження інформаційних технологій в аграрному секторі дещо відстає від інших галузей, що пов'язано зі слаборозвиненою інфраструктурою у сільській місцевості. Дослідження показують, що в даний час значна частина ринку інформаційно-технологічного аутсорсингу стала доступною для сільськогосподарських товаровиробників [3]. Таким чином, доцільно створити системи електронної комерції для підприємств аграрної сфери. Обслуговування систем електронної комерції, таких як послуги хостингу, може бути передано в аутсорсинг інформаційної компанії, що знаходиться в будь-якому регіоні.

2. Аутсорсинг бізнес-процесів. Цей вид аутсорсинга включає в себе фінанси і бухгалтерію, трудові ресурси, постачання, облік заробітної плати, внутрішній аудит, оподаткування, центри обслуговування споживачів і ряд специфічних процесів, характерних для підприємств галузі АПК.

4. Аутсорсинг управління потужностями організації. Цей напрямок являє собою широкий спектр послуг, в тому числі технічне обслуговування та поточний ремонт, управління майном, проектування нових будівель, еталонне тестування та заміна розташування підприємства.

5. Аутсорсинг виробництва за контрактом. У даному випадку мається на увазі продаж сільськогосподарської продукції та її переробка під торговою маркою супермаркету, в якому реалізується продукція підприємства. Велику частину такого виробництва виконують компанії, які виробляють власні фірмові товари [4]. 

6. Аутсорсинг маркетингу. Враховуючи специфіку аграрної галузі, а саме територіальну віддаленість її підприємств, брак кваліфікованого персоналу, особливо маркетологів, доцільно впровадити аутсорсинг маркетингових функцій. Тільки деякі великі організації АПК можуть дозволити собі самостійно виконати дані функції, тому даний вид аутсорсингу призначений для виконання  робіт по рекламі та дослідженню ринку зовнішніми фахівцями.

         Отже, використання аграрного аутсорсингу як інноваційної моделі управління конкурентоспроможністю підприємствами аграрної галузі дасть змогу досягти зростання рентабельності бізнесу; дозволить скоротити витрати на обслуговування бізнес-процесів; сконцентрувати всі зусилля на основному бізнесі; передача супутніх бізнес-процесів на аутсорсинг дозволить спрямовувати зусилля на основну справу компанії; аутсорсингова компанія спеціалізується на визначеному виді діяльності й обслуговує велику кількість фірм, що дозволяє їй досконало володіти набутими навичками у всіх поточних питаннях і використовувати напрацьований досвід; аутсорсингова компанія несе відповідальність за роботу, яку виконує згідно з договором на обслуговування та поточним законодавством.

            Таким чином, впровадження підприємствами аграрної сфери такої інноваційної моделі як аутсорсинг дасть змогу покращити економічні та технічні показники, що у свою чергу призведе до підвищення рівня управління конкурентоспроможністю підприємств АПК, та економіки країни в цілому.

 

Література:

1. Аникин Б.А. Аутсорсинг и аутстаффинг: высокие технологии менеджмента / Б.А. Аникин, И.Л. Рудая // Учебное пособие. – М.: ИНФРА- М, 2014. – 288 с.

2.  Білорус О.Г. Глобалізаційний конкурентний аутсорсинг / О.Г. Білорус, О.В. Гаврилюк. – К.: КНЕУ, 2013. – 349 с.

3. Михайлов Д.В. Аутсорсинг. Новая система организации бизнеса /      Д.В. Михайлов // Учебное пособие. – М.: КноРус, 2006.

4. Бравар Ж-Л, Морган Р. Эффективный аутсорсинг. Понимание, планирование и использование успешных аутсорсинговых отношений /           Ж-Л Бравар, Р. Морган. – М.: Баланс Бизнес Букс, 2007.