Економічні науки/14. Економічна теорія

 

К.е.н. Геліч Н. В.

Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

ВПЛИВ ТІНЬОВОЇ ЕКОНОМІКИ

НА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПРОЦЕСИ

 

Тіньова економіка має вагомий вплив на всі соціально-економічні процеси, відображається на достовірності макроекономічних показників, порушує рівновагу між суб'єктами держави з приводу створення і розподілу продукту, що зумовлює актуальність даної теми дослідження.

Серед провідних учених, які займалися вивченням тіньової економіки, слід відзначити Ю. Ванькевич, З. Варналій, Г. Гросман, А. Ділтон, І. Клямкін, В. Кулікова, І. Мазур, В. Патрізі, В. Попов, Л. Тимофєєв, О. Фрадинський та інших.

Тіньова економіка – це такий стан розвитку кризових, криміногенних процесів в економіці, коли доходи злочинного походження стали засобом скоєння нових, нерідко більш небезпечних злочинів, а отримані за рахунок їх скоєння доходи перестали носити споживчий характер, а трансформувались у базу відтворення незаконних капіталів і криміногенного потенціалу у всіх сферах цивільно-правових, організаційно регулятивних і суспільно-економічних відносин [3].

Існує три основні блоки тіньової економіки: неофіційна, іллегальна, кримінальна. Іллегальна в свою чергу поділяється на внутрішню, зовнішню і глобальну (транснаціональна і мультинаціональна) [2].

Тіньова економіка це складне суспільно-економічне явище, при якій капітал переважно працює в тих сферах діяльності, які забезпечують можливість швидкого отримання максимального прибутку. Такий шлях розвитку економіки є безперспективний, так як при цьому відсутні довгострокові інвестицій у виробництво для впровадження інновацій.

Основними причинами виникнення тіньової економіки в Україні були надмірне регулювання підприємницької діяльності, реформування відносин власності, фіскальна політика держави, відсутність стабільної та ефективної нормативної бази, високі витрати виробництва, надмірне втручання держави в економічний сектор, високий ступінь монопольної влади.

Тіньова економіка функціонує поряд з легальною економікою. Певний її рівень притаманний кожній країні у світі. Водночас наявність тіньової економіки суперечить державному устрою та закону. Структурними складовими тіньової економіки є: кримінальна діяльність, неформальна та фіктивна діяльність. Причини виникнення тіньової економіки можуть бути класифіковані за часом, тобто мати короткострокове, середньострокове та довгострокове джерела утворення. Збільшення рівня тіньової економіки до 40−50 % ВВП є критичним, а за оцінками багатьох експертів рівень тіньової економіки в Україні становить близько 50 %.

Функціонування тіньової економіки спрямовано на отримання "тіньових" доходів, основними формами яких в Україні є:

– приховування прибутків юридичних та частини доходів фізичних осіб від оподаткування;

– нелегальний експорт капіталів і товарів;

– всеохоплююча корупція;

– нелегальне виробництво товарів і послуг та їх реалізація;

– розкрадання державної власності, у т.ч. у процесі приватизації;

– шахрайство у фінансово-кредитній сфері;

– кримінальна діяльність економічних суб’єктів (наркобізнес, розкрадання і грабежі, рекет та ін.);

– штучне заниження фіксованих та регульованих цін на товари й послуги через застосування "тіньових" цін [1].

Негативними наслідками тіньової економіки для України є втрата значної частки податкових надходжень, відсутність об'єктивної інформації про розвиток економіки в країні та зниження інвестиційних надходжень.

Відсутність стимулів для розвитку виробничої сфери та одержання легального прибутку зумовлює порушення механізму функціонування ринкової економіки, тобто в країні відсутня система інтересів, яка забезпечує виникнення конкуренції на ринку та розвиток економіки.

Окрім того, зростання тіньової економіки завдає значної моральної шкоди суспільству: деформується свідомість людей, породжується соціальний песимізм, формуються сумніви щодо спроможності держави гарантувати безпеку населенню. І як наслідок, люди не вірять у поліпшення життя в майбутньому та негативно оцінюють соціально-економічний розвиток України.

Отже, негативними наслідками існування тіньової економіки в Україні є: зменшення податкових надходжень до бюджету, скорочення фінансування інноваційних програм розвитку держави, погіршення соціального умов існування громадян країни, скорочення обсягів промислового виробництва, звільнення працівників, поглиблення кризових явищ в економіці, зниження інвестиційної привабливості країни та як наслідок зниження конкурентоспроможності країни в цілому. Тому сучасний етап розвитку країни вимагає вирішення такої важливої проблеми як зниження частки тіньової економіки шляхом легалізації тіньового капіталу з метою інвестування його в економіку держави.

 

Література:

1. Артус М. Тіньова економіка та напрями її подолання за умов ринкових відносин / М. Артус // Галицький економічний вісник. – 2012. – №2(35). – С. 5-9.

2. Варналій З. С. Тіньова економіка : сутність, особливості та шляхи легалізації : монографія / за ред. З. С. Варналія. – К. : Вид-во НІСД, 2006. –     576 с.

3. Попович В. М. Теорія детінізації економіки / В.М. Попович – Ірпінь, 2001. – 175 с.