Томнюк Т. Л., к.е.н., доцент

Білий А. І., магістр спеціальності «Фінанси і кредит» 

Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

Реформа податкової системи в Україні: оцінка ефективності та перспективи реалізації

 

Ефективно функціонуюча податкова система є однією з визначальних складових забезпечення економічного зростання держави. Від діючих механізмів справляння податків залежать забезпеченість держави фінансовими ресурсами та розвиток суб’єктів господарювання. Вітчизняна практика показує, що численні реформи у сфері оподаткування не сприяли вирішенню ключових проблем справляння податків. Ці проблеми полягають у: нерівномірності розподілу податкового навантаження між платниками і носіями податків, факторами виробництва; ухиленні від оподаткування; переобтяженні податкової системи різними преференціями; множинності й нестабільності податкового законодавства та ін. Це спотворює конкурентне середовище у країні, знижує стимули до виробничої активності суб’єктів господарювання і негативно позначається на фіскальній достатності держави.

Серед сучасних українських науковців, які зробили значний внесок у дослідження проблематики функціонування податкової системи України, варто назвати В. Андрущенка, І. Бурденко, В. Вишневського, В. Вітлінського, Т. Єфименко, В. Загорського, Ю. Іванова, А. Крисоватого, І. Луніну, І. Лютого, В. Мельника, А. Соколовську та ін. Проте останні зміни  у податковому законодавстві України обумовлюють посилення інтересу до дослідження ефективності реформування податкової системи.

Метою даної публікації є дослідження стану реформування податкової системи України та визначення напрямків підвищення ефективності податкових реформ.

За 1991–2014 роки податкова система України стала потужним джерелом доходів бюджетів. За цей період уряд постійно шукав шляхи удосконалення податкової політики. Розпочавши з високого рівня податкових ставок та надвисокого податкового тягаря, держава перейшла до зменшення податків та оптимізації пільг. Визначальним етапом в розвитку вітчизняної податкової системи стало прийняття Податкового кодексу України у грудні 2010 р., який набув чинності з 1 січня 2011 р. Податковим кодексом 2010 р. визначено існування в Україні 18 загальнодержавних та 5 місцевих податків і зборів [1].  Проте пошук шляхів підвищення ефективності податкової системи триває. Останні нововведення затверджено законодавчо у грудні 2014 р. і набули чинності у 2015 р. Згідно нововведень в Україні 7 загальнодержавних та 4 місцевих податків і зборів [2].

Зазначимо, що у результаті прийняття Податкового кодексу відбулося ряд позитивних трансформувань:

1.                 Зменшення кількості малоефективних податків і зборів.

2.                 Впорядкування спрощеної системи оподаткування для суб’єктів малого підприємництва. Упорядковано систему таким чином, що рівень податкового навантаження для представників малого та мікро-бізнесу трохи збільшився, проте також відбулося певне розширення сфери застосування спрощеного режиму оподаткування (відповідно до обсягу обороту).

3.                 Запровадження єдиного соціального внеску. Запроваджено єдиний соціальний внесок, і бізнес не має робити обов’язкові внески в чотири фонди державного соціального страхування. Проте загальний рівень навантаження на роботодавців практично не змінився і лишається майже таким самим високим, як і до початку реформи. Відповідно до нового механізму із зарплати працівника відраховують приблизно 3,6 %, тимчасом як для роботодавця розмір соціального внеску коливається від 36,7% до 49,7%.

4.                 Спрощення адміністрування податків (передусім ПДВ) і зборів: подання звітності в електронному вигляді, зменшення тривалості податкових перевірок, упорядкування кількості і причини таких перевірок. Попри згадані зрушення, проблеми необґрунтованих податкових перевірок і заборгованості з відшкодуванням ПДВ залишаються.

5.                 Скорочення та переорієнтація податкових пільг. Податковим кодексом конкретизовано перелік галузей, на які поширюються пільги (авіа-, суднобудування, альтернативна енергетика, харчова промисловість і сільське господарство, готельний бізнес, IT-cектор). Крім того, запроваджено податкові канікули на 5 років (2011–2016) для малого бізнесу у вигляді нульової ставки податку на прибуток (з обмеженнями).

6.                 Зміна ставок податків і зборів. Зменшено ставку податку на прибуток з 25% до 18%. Водночас підвищено ставки податків і зборів за використання природних ресурсів (таких як газ та нафта), акцизного податку (тютюн та алкоголь), переглянуто розмір плати за землю. Проте навантаження на споживання тютюнових виробів, алкоголю та рівень екологічних платежів продовжує лишатися набагато нижчим за рівень у країнах Європейського Союзу.

Черговий етап реформування податкової системи розпочався з 1 січня 2015 р. Уряд задекларував зменшення кількості обов’язкових платежів із 22 до 11. Проте скорочення кількості податків та зборів реально не відбулося , а фактично проведено перегрупування а про групування деяких податків. Негативно експерти оцінюють результати впровадження нової прогресивної шкали ставок податку на доходи фізосіб (15% і 20% замість 15% і 17%), вважаючи  що цей крок не сприятиме легалізації заробітних плат. В Європейській бізнес асоціації резюмують, що хоча і очікується полегшення адміністрування податку на прибуток, в цілому податкове навантаження на легальний бізнес у 2015 році збільшилось [3].

Податкова політика лишається перешкодою для провадження бізнесу. Україна досі в останніх позиціях у рейтингу сплати податків (табл. 1), адже інші країни теж змінюють пода­ткову політику на краще.

 

 

Таблиця .1

Позиція та показники України в міжнародному рейтингу простоти провадження бізнесу Doing Business [4,5]

Показник

2010

2014

Рейтинг простоти провадження бізнесу

142 (з-поміж 183)

112 (з-поміж 189)

Рейтинг щодо сплати податків

181 (з-поміж 183)

164 (з-поміж 189)

Час сплати податків

736

390

Кількість податкових платежів

147

28

Сукупна податкова ставка

57,2

54,9

 

Таким чином, податкова політика України поки що не перетворила­ ся на конкурентну перевагу у процесі залучення інвестицій. Так, електронне звітування трохи спростило адміністрування податків для великих підприємств, проте Державна фіскальна служба не уникнула звинувачень у вибірковому підході до підприємств під час збору податків. Є свідчення, що податкові органи надалі надають податкові преференції підприємствам, на­ближеним до влади. За відсутності однакових правил гри платники податків втрачають стимул до їх сплати. Малі підприємства, а також фізичні особи також продовжують уникати сплати податків, зокрема через законодавчо закріплений низький рівень податкового навантаження. Таким чином, складається враження, що найбільше податкове навантаження лягає на середнього розміру підприємства.

Отже, для підвищення результативності податкового реформування слід дотримуватись наступних рекомендацій:

1.            Спростити процедури адміністрування податків  та забезпечити їх прозорість.

2.            Оподаткування майна слід здійснювати за прогресивними, що дозволить не лише розширити податкову базу, а й підвищити справедливість податкового навантаження.

3.            Податкова політика має відповідати визначеній ролі державного сектора в економіці. Залежно від того, до якої моделі буде схилятися Україна – до скандинавської (більша роль держави) чи до англосаксонської (більша роль приватного сектора), частка держави у сукупних витратах на надання соціальних послуг (освіта, медицина, житло) буде різною, а відповідно і податкова політика.

4.            Підвищення якості державних послуг здатне поліпшити дисципліну сплати податків. Високий рівень корупції під час витрачання бюджетних коштів і низька якість соціальних послуг демотивує сплату обов’язкових платежів.

Література:

1.                                    Податковий кодекс України [Електронний ресурс] : Затверджений Верховною Радою України 2 грудня 2010 року № 2755-VІ. – Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?code=2755-17

2.                 Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи: Закон України [Електронний ресурс] : Затверджений Верховною Радою України 2 грудня 2010 року № 2755-VІ. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/71-19

3.                 Європейський бізнес негативно оцінює податкові реформи в Україні / Українська правда [Електронний ресурс]. – 11.02.2015 р. – Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/news/2015/02/11/527720/

4.                 Doing Business 2010. Understanding Regulations for Small and Medium-Size Enterprises [Електронний ресурс] / The World Bank. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/~/media/GIAWB/Doing%20Business/Documents/Annual-Reports/English/DB10-FullReport.pdf

5.                 Doing Business 2014. Understanding Regulations for Small and Medium-Size Enterprises [Електронний ресурс] / The World Bank. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/reports/global-reports/doing-business-2014