К.е.н. Бровко Л.І., Омельченко А.І.

Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет, Україна

Вплив податкового навантаження на фінансову стійкість сільськогосподарських підприємств в сучасних умовах

 

У процесі здійснення господарської діяльності підприємство вступає у фінансові відносини з державою щодо сплати податків і обов’язкових зборів, за допомогою яких забезпечується наповнення бюджетів всіх рівнів і відповідно реалізація функцій держави. Фінансова діяльність будь-якого підприємства направлена на забезпечення планомірного надходження і виплат грошових коштів,виконання платіжно-розрахункової дисципліни, досягнення оптимального співвідношення між власним і запозиченим капіталом та його ефективне використання. При цьому однією з основних характеристик ефективності цієї діяльності є фінансова стійкість,яка демонструє спроможність фінансових потоків по фазах циклу їх кругообігу повертатися в стан, який забезпечує правильні пропорції в русі цих потоків, незважаючи на вплив дестабілізуючих чинників. Отже, умовою фінансової стійкості підприємства є дотримання конкретних співвідношень між фінансовими потоками, які забезпечують покриття боргів і зобов’язань підприємств як у теперішньому, так і в майбутньому.

Питання впливу податків на функціонування підприємств знаходили своє відображення у працях таких авторів як М.П.Бадида, Т.І. Богославець, Ю.Б. Іванов, В.В.Карауш, Я.М.Кашуба, Т.Ю.Котенко, Л.О.Кошембар, О.С.Лемішовська, О.В.Мицак, А.Є.Никифоров, Р.В.Піскорська, К.П.Проскура, Р.В.Руда, О.М.Сердюк, О.В.Тимошенко, В.В.Ткаченко, О.А.Фрадинський, Т.А.Хайтова, А.І.Хоронжий.Присвячуючи свої роботи проблематиці оптимізації оподаткування підприємств в Україні, вони створювали науково-теоретичне підґрунтя підвищення ефективності податкової політики держави в цілому. Але не до кінця вирішеними залишаються питання вдосконалення конструювання конкретного інструментарію оподаткування, що дозволив би цілеспрямовано та раціонально впливати на стан суб’єктів господарювання. Стимулювати їх розвиток та ефективне управління грошовими потоками.

Нескладні розрахунки основних показників фінансового стану при умові збільшення податкового навантаження дозволяють виявити вплив податкового навантаження на фінансовий стан підприємств ( табл.1). У випадку зростання ставки податків показники фінансової стійкості  (фінансової незалежності, фінансової залежності, фінансової стабільності, фінансового ризику, маневреності власного капіталу, мобільності тощо ) погіршуються. При цьому негативний вплив прямих податків буде сильнішим у випадку зменшення частки власного капіталу. Вплив же непрямих буде залежати від спроможності виробника/продавця  перекласти податковий тягар на споживача/покупця . Отже, зростання непрямих податків компенсують споживачі, тому погіршення показників фінансової стійкості буде визначатися еластичністю попиту на даний товар,послугу.

Таблиця 1

Вплив податкового навантаження на показники фінансового стану підприємств

Показник

Податкове джерело доходів бюджету

Податок на прибуток

Податки на майно

Непрямі податки

Рентабельність

Основні показники погіршються

Основні показники погіршються

Не впливає або показники погіршуються

Платоспроможність та ліквідність

Основні показники погіршються

Основні показники погіршються

Не впливає або показники погіршуються

Ділова активність

Основні показники погіршються

Основні показники погіршються

Не впливає або показники погіршуються

Фінансова стійкість

Основні показники погіршються

Основні показники погіршються

 

Не впливає або показники погіршуються

 

Сільське господарство – це галузь ризикованого ведення господарства. Запровадження з 1999 року ФСП мало на меті спростити оподаткування для сільгосптоваровиробників і фактично створити податок для сільського господарства як для специфічної галузі.

Отже, фіксований сільськогосподарський податок дозволяє знизити податкове навантаження на платника; збільшити рівень сплати податку; спростити механізм нарахування, обліку і сплати податку; оптимізувати строки сплати податку, враховуючи сезонність діяльності сільськогосподарських підприємств; стабілізувати податкову базу.

Разом з цим, існує ряд недоліків при застосуванні фіксованого сільськогосподарського податку, а саме: невиконання принципу рівності платників; сума податку не залежить від фінансового стану платника (навіть збиткові підприємства змушені сплачувати податок); недосконала база грошової оцінки угідь.

Але в сучасних умовах з огляду на Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” радикально збільшено оподаткування сільськогосподарського землекористування, оскільки базою для справляння фіксованого сільськогосподарського податку взамін нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь 1995 року, стала поточна нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року. Нові показники оцінки перевищують ті, що виступали базою для справляння податку, у 5,6 рази (враховується коефіцієнт індексації 3,2 та додатковий коефіцієнт 1,756, що був запроваджений у 2011 році).

Отже, аналіз впливу податкового навантаження на фінансовий стан підприємств в сучасних умовах дозволяє узагальнити податкові зміни. Сума податків, які сплачує підприємство, повинна змінюватися пропорційно зниженню обсягу коштів, які залишаються у розпорядженні підприємств.