Корчевна К.Ю.

ОСНОВНІ ЗАСАДИ ГРОШОВО-КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ:

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

У статті досліджено процес розроблення та прийняття основних засад грошово-кредитної політики, узагальнено особливості головного документа НБУ та обґрунтовано пропозиції щодо його вдосконалення.

Постановка проблеми. Грошово-кредитна політика має велике значення для кожної країни, оскільки за допомогою регулювання пропозиції грошей вона спрямована на забезпечення ефективного функціонування економіки. В Україні сьогодні є багато проблем, які пов’язані з проведенням грошово-кредитної політики та її впливу на економічні процеси: дослідження теоретичних аспектів та загальних характеристик монетарної політики в період кризи, виявити основні причини фінансової кризи в Україні.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Дослідженню сучасної грошово-кредитної політики України та основних засад її формування присвячена значна кількість наукових праць, зокрема О.Папаіки, А.Щетиніна, М.Савлука, Б.Івасіва, О.Лимаря, І.Вєтрової, О. Дзюблюка, Д.Осипчука, О.Гнатіва, Н.Гелухова, В. Прадун, С.Лєонова, М Мороза. Незважаючи на значні здобутки вітчизняних вчених, існує необхідність подальшого аналізу ефективності грошово-кредитної політики, особливо в умовах фінансової нестабільності, задля пошуку шляхів подолання недоліків монетарного регулювання та підвищення його результативності.

Мета і завдання дослідження. Основною метою даної роботи є визначення сучасного стану грошово-кредитної політики в Україні, визначення основних проблем та шляхів їх розв’язання.

Виклад основного матеріалу. Фінансова криза, що відбувається у світі, зумовила погіршення стану економік майже всіх країн. Відбувалося зупинення підприємств, падіння обсягів виробництва, зменшення реальних доходів населення, погіршується стан банківської системи. Незважаючи на доволі невеликий ступінь інтегрованості України в світовий економічний простір, вона перебуває серед тих країн, що зазнають найбільшого впливу фінансової кризи. В теперішніх умовах відбувається знецінення національної валюти, збільшується частка неповернених кредитів, погіршується ліквідність банківської системи, підприємства майже не мають можливості брати кредити в комерційних банків, металургійні компанії [1].

Грошово-кредитна політика    це  сукупність  дій, заходів держави у сфері грошово-кредитного регулювання. Основною метою монетарної політики є допомога економіці в досягненні загального рівня виробництва, що характеризується повною зайнятістю і стабільністю цін. [2]

Формування ринкових відносин в Україні вимагає проведення ефективної та дієвої монетарної політики. На сьогодні грошово-кредитна політика НБУ на перший погляд надає певного оптимізму, але вона поки немає реальних, конкретних результатів, пов’язаних зі зростанням виробництва й поліпшенням соціально-економічного стану населення.

Потрібно визначити, щодо зазначених вище проблем важливу роль відіграють внутрішні  і  зовнішні чинники фінансової кризи в Україні, адже вони мають значний вплив на нинішню економічну ситуацію: це постійне збільшення соціальних виплат, незалежно від показників зростання виробництва праці й товарного забезпечення, як для внутрішнього споживання, так і для експорту. У підсумку це призвело до того, що експортерів «викинуло» зі світового ринку, щойно кон'юнктура на них знизилась, а зростання споживчого попиту  дедалі більше покривалось за рахунок імпорту.

Що стосується зовнішніх чинників, слід зазначити, що вони лише збільшили дію внутрішніх. Можна відокремити такі з них: фондовий ринок, банківська система, зовнішньоторговельна та боргова сфери. Так падіння індексів фондових бірж в усьому світі не обминуло і нашу країну. Але фондовий ринок України не є розвиненим, тому він не став найбільш вагомим чинником. Вплив банківської системи полягає в тому, що частка присутності іноземного капіталу у фінансових установах є доволі високою. [1].

Суттєвим чинником для України, що впливає на ефективність грошово-кредитної політики є значний вплив політичних тенденцій на прийняття та реалізацію конкретних економічних програм. Особливо це проявляється у період проведення виборчих та передвиборчих компаній. Політична невизначеність у такі періоди значно зменшує привабливість українського ринку для іноземних інвесторів, що є дестабілізуючим чинником грошово-кредитної системи країни.[3]

Звертаючи увагу на всі ці проблеми, для поліпшення стану фінансового ринку України, на мою думку, потрібна зміна грошово-кредитної політики на більш жорстку та послідовну:

1) зниження ставки рефінансування комерційних банків на 5-4%, що зробить кредити більш доступними;

2) запровадити контроль за виданими кредитами банкам, щоб запобігти ситуації, коли вони будуть отримувати кредити під 6-7%, а надавати підприємствам під 20-25%;

3) запровадження адміністративного регулювання процентних ставок задля запобігання   корупції  й  зловживань,   встановлення    банківської    маржі    поопераціях за кредитом, який виділяє держава, на рівні 2-3%;

4) використання керованого плаваючого курсу з поступовим переходом до режиму вільного обмінного плаваючого курсу.

5) здійснення НБУ рефінансування банків вибірково, залежно від вкладу банку в розвиток економіки країни.

З урахуванням характеру впливу на грошово-кредитний ринок вирізняють дві групи інструментів:адміністративного впливу та економічного впливу. Інструмент першої групи мають форму директив, лімітів, нормативів, що виходять з центрального банку і спрямовані на обмеження свободи діяльності суб'єктів грошово-кредитного ринку і, в першу чергу, банків. До класичних інструментів економічного впливу центрального банку на грошово-кредитний ринок відносять політику обов'язкових резервних вимог, політику рефінансування, політику відкритого ринку. Важливим інструментом регулювання стану валютного сегменту грошового ринку залишається реальний ефективний обмінний курс гривні. Для ефективного застосування даного інструменту необхідно приділяти значну увагу збільшенню золотовалютних резервів, що підвищило б забезпеченість національної грошової одиниці та довіру до дій Національного банку України.[4]

Висновок: Грошово-кредитна система України не бездоганна і має свої недоліки, але на основі поданого матеріалу можна зробити висновок, що керівництво країни намагається змінити ситуацію і підняти рівень розвитку даної системи. Ефективність грошово-кредитної політики можна забезпечити шляхами, серед яких вчені пропонують такі: перегляд та внесення змін до певних нормативно-правових актів, зменшення інфляційних очікувань та підтримку інфляції на оптимальному рівні, рефінансування тих банків, як і займаються кредитуванням інноваційних проектів. Ефективна грошово-кредитна політика здатна забезпечити економічну безпеку держави, що є особливо важливим в умовах процесів глобалізації економіки.

Література

1. Череп А.,Носенко Д. Грошово-кредитна політика України в умовах фінансової кризи//Журнал європейської економіки 2008. Т.7. №4.

2. Осипчук Д.Г. Проблеми грошово-кредитної політики в Україні та шляхи їх вирішення / Д. Г. Осипчук // Наукові праці НДФІ. -  2008.-  №3(44).

3.Сомик А. В. Головний документ грошово-кредитної політики: зарубіжний досвід і перспективи його використання в Україні / Анжеліка Сомик // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2011. – No 3 (12). – С. 241–245.

4. Свірідов Є. Ю. Грошово кредитна і бюджетна політика як чинники економічної безпеки держави /Є. Ю. Свірідов // Проблеми розвитку і вдосконалення фінансової системи. – 2012. – С. 83–89 [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vddfa/2012_1/Sviridov.pdf.

5. Шевчук В. О. Міжнародна економіка [Електронний ресурс] / В. О. Шевчук.–Режим доступу :http://dspace.uabs.edu.ua/.