Экономические науки /3. Финансовые отношения

Кравець С.О.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ ТА ЗАВДАННЯ ФІНАНСОВИХ

ВІДНОСИН У ТУРИЗМІ

 

Туристична індустрія  є однією з найбільш динамічних галузей, що швидко розвиваються в світовому господарстві. Функціонування туризму, як і будь-якої іншої галузі господарського комплексу, пов'язане з розвитком фінансових відносин і організацією фінансового механізму. Фінансові  відносини  туристичних підприємств виникають при формуванні та використанні грошових фондів і при обороті грошових засобів.  

Функціонування туристичного підприємства супроводжується безперервним кругообігом коштів, який здійснюється у вигляді витрат та доходів, їх розподілу й використання. При цьому визначаються джерела коштів, напрямки та форми фінансування, оптимізується структура капіталу, проводяться розрахунки з постачальниками послуг та товарів, споживачами туристичного продукту, державними органами (сплата податків), персоналом підприємства тощо. Усі ці грошові відносини становлять зміст фінансової діяльності туристичного підприємства [1, с. 224].

Основні завдання фінансової діяльності турагенства:

вибір структури капіталу підприємства і напрямків його використання з метою забезпечення стабільно високої прибутковості;

балансування в часі надходжень і витрат платіжних засобів;

підтримання належної ліквідності та своєчасності розрахунків.

Головний зміст фінансової діяльності туристичного підприємства полягає в належному забезпеченні фінансування. У процесі виробничо-обслуговуючої діяльності туристичних фірм виникають фінансові відносини:

турагента з туроператором за розрахунками за придбані туристичні путівки;

 турагента з іншим турагентом при реалізації путівок певного турагента;

туристичної фірми з органами житлово-комунального господарства з оплати оренди і комунальних послуг;

туристичної фірми з органами муніципального управління при виплаті орендної плати за земельну ділянку, частину лісу тощо;

туристичної фірми з банківською системою при оформленні кредиту, купівлі валюти;

туристичної фірми з недержавними пенсійними фондами [3, с. 264].

Існують основні фактори, що впливають на розвиток туризму, можна розподілити на дві групи:

1. Статичні – мають незмінне в часі значення, і динамічні. До цієї групи належать природно-кліматичні, географічні, культурно-історичні фактори.

 2. Динамічні, до яких відносяться:

  демографічні це зміна вікової структури населення. Збільшення в багатьох країнах середньої тривалості життя приводить до того, що все більше людей мають вільний час і засоби, що дозволяють їм робити закордонні подорожі. До них крім загального зростання народонаселення, варто віднести й урбанізацію, тобто збільшення частки міського населення за рахунок скорочення чисельності сільських жителів;

соціальні, до них відноситься зростання добробуту населення розвинутих країн, що активно беруть участь в туристичному обміні, збільшення тривалості оплачуваних відпусток і скорочення тривалості робочого тижня;

економічні, вони полягають у зміні структури споживання товарів і послуг у бік збільшення в споживчому кошику населення частки різних послуг, у тому числі й туристичних;

культурні зростання культурного рівня населення багатьох країн і в зв'язку з цим прагнення людей до ознайомлення із закордонними культурними цінностями   [2 С, 58-63].

Фінансові відносини в туризмі мають свої особливості і регулюються системою фінансових планів. Фінансові плани складаються на основі основних фінансових документів, таких як: річна балансова відомість, щомісячний рух готівки, прогноз обсягів продажу, оцінка прибутків і витрат, прогноз ключових фінансових показників.  Балансова відомість туристичної фірми складається за загальними стандартами.

Для вирішення основних завдань фінансової діяльності турагенства потрібно: здійснення оптимальних форм фінансування, забезпечення державною підтримкою, збільшення трудових ресурсів та розширення туристичної бази, з метою отримання максимального прибутку.

Отже, на розвиток туризму впливають як позитивні, так і негативні фактори, пов’язані з політичною, законодавчо-правовою та соціально - економічною ситуацією в країні і в світі.

 

Список використаних джерел

1.   Дядечко Л.П. Економіка туристичного бізнесу: [Навч. Посібник] / Л.П.Дядечко К.: Центр учбової літератури, 2012 224 с.

2.   Іванов Ю.К. Туристична діяльність і оподаткування: [Навч.посібник] / Ю.К.Іванов К: 201058–63с.

3.    Чорненька Н.В. Організація туристичної індустрії: [Навчальний посібник]/Н.В.ЧорненькаК.:Атіка,2006.264с.