Економічні науки /3.Фінансові відносини.

 

 

К.е.н. Тищенко В.М.

Київська державна академія водного транспорту

Етапи реорганізації фіскальної служби України

 

З перших днів незалежності в Україні почала формуватись податкова система, в основу якої була закладена чітка організація адміністрування податків.

З метою контролю за дотриманням законодавства про податки, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю внесення до бюджету державних податків та інших платежів 1 липня 1990 року в системі Міністерства фінансів УРСР згідно з постановою Ради Міністрів УРСР „Про створення державної податкової служби в Українській РСР” була створена Податкова служба України[1]. До її складу увійшли Державна податкова інспекція Міністерства фінансів УРСР та державні податкові інспекції в областях, районах, містах і районах.

Формування структури податкової служби розпочалось з прийняттям Закону України „Про державну податкову службу в Україні”[2]. Державна податкова служба створювалася при Раді Міністрів Української РСР у складі Головної державної податкової інспекції Української РСР і державних податкових інспекцій в областях, районах, містах і районах у містах, тобто структура податкових органів була побудована на принципах вертикальної централізації.  

З метою запобігання, виявлення і припинення порушень податкового законодавства у складі Головної державної податкової інспекції України було створено управління податкових розслідувань та його підрозділи при державних податкових інспекціях[3].

Враховуючи зарубіжний досвід, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 1993 року № 570 Головна державна податкова інспекція України перебудувала структуру податкових інспекцій за функціональним принципом [4].

У 1996 році на базі ліквідованих Головної державної податкової інспекції України, державних податкових інспекцій в АР Крим, областях, районах, містах і районах у містах було утворено Державну податкову адміністрацію України та відповідні державні податкові адміністрації в АР Крим, областях, районах, містах і районах у містах[5]. Внаслідок реорганізації податкова служба стала центральним органом виконавчої влади і вийшла з підпорядкування Міністерства фінансів України. У складі структури податкових органів було утворено Головне управління податкової міліції, а згодом - Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів та Департамент боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.

У 1997 році з метою здійснення докорінного реформування фіскальних органів спільно з Міжнародним банком реконструкції та розвитку було започатковано Програму модернізації, а згодом розроблено Концепцію вдосконалення організаційної структури органів державної податкової служби за функціональним принципом, де передбачалась оптимізація її внутрішньої організації для забезпечення чіткої взаємодії між структурними підрозділами та платниками податків.

Суттєві зміни в організації роботи податкових органів відбулися у 2012 році, коли на базі ДПА України було створено Міністерство доходів і зборів України. Замість двох державних структур, які контролювали сплату податків, виникла одна [6]. Проте така реорганізація не принесла очікуваного ефекту, крім економії державних коштів внаслідок значного скорочення чисельності управлінців при об’єднанні Державної податкової та Державної митної служби.

У березні 2014 року Міністерство доходів і зборів було ліквідовано та створено Державну фіскальну службу України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну податкову політику, політику у сфері державної митної справи, політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску[7].

 

Література:

1. Постанова Ради Міністрів Української РСР від 12 квітня 1990 року №74 „Про створення державної податкової служби в Українській РСР”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

2. Закон України від 4 грудня 1990 року №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 року №559 „Питання державної податкової служби України”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 липня 1993 року №570 „Про вдосконалення діяльності державної податкової служби та зміцнення її матеріально-технічної бази”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

5. Указ Президента України від 22 серпня 1996 року №760/96 „Про створення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

6. Указ Президента України від 24 грудня 2012 року№ 726/2012 Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади”[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

7. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236 Про Державну фіскальну службу України[Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.