Економічні науки/04. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

аспірант Максимів Д. Я.

Львівська державна фінансова академія, Україна

 

Феномен «інвестиційного росту» та основні проблеми його формування реалізації і функціонування

 

 (Phenomenon of «investment growth» and the main problems

of its implementation formation and functioning)

 

Постановка проблеми. Проблемам інвестування, ще з давніх-давен відводилась особлива увага як науковців, так і політиків та урядовців [1; 2; 3; 4; 6]. Які розуміли, що саме інвестиції слугують каталізатором будь якого виробничого процесу, росту економіки та в кінцевому результаті суспільного розвитку. А постійна нестача інвестиційних ресурсів залишає за собою відкритим питання виявлення основних проблем що стримують таке зростання інвестицій.

Метою дослідження є визначення та обґрунтування основних проблем феномену «інвестиційного росту» в контексті напрацювань та розробок вітчизняних та зарубіжних науковців.

Основні результати дослідження. На думку Слав’юк Р. А. та Олександренко І. В. причиною відставання України від більшості країн світу є – недостатньо розроблений комплекс заходів щодо залучення інвестиційних ресурсів на регіональному рівні та надання органам місцевої влади права самостійно розпоряджатися власними інвестиційними ресурсами, залучати їх з-за кордону та спрямовувати у ті види економічної діяльності, інвестування в які дасть змогу регіонам швидше пережити суспільно-економічні перетворення та досягнути стандартів соціально-економічного розвитку характерних для країн ЄС [5, с. 5].

Тому, поглиблення розуміння сутності інвестицій та «інвестиційного росту», їх ролі в економіці і суспільному розвитку, сприятиме вирішенню багатьох соціально-економічних проблем, що постають перед країнами всього світу. Оскільки, інвестиції з найдавніших часів були та залишаються чи не найосновнішим інструментом економічного зростання та розвитку. А інвестиційний ріст – є основою будь-яких економічних процесів, найважливішим та найбажанішим результатом будь яких зрушень.

Для вирішення проблеми інвестиційного росту (яке було та залишається найбільш актуальним для країн всього світу) виходячи з досліджень та розробок світового наукового співтовариства та власних напрацювань: сформовано, обґрунтовано та запропоновано гіпотезу дієвості фінансового механізму інвестиційного росту. Де інвестиційний ріст виступає каталізатором зростання виробничого процесу, та пусковим інструментом розвитку економіки.

На основі висунутої «концепції інвестиційного росту», в процесі проведення емпіричного дослідження виокремлено основні проблеми інвестиційного росту (Рис.1.), які є основним стримуючим фактором такого економічного процесу.

Дані проблеми класифіковані за важливістю (першочерговістю) їх впливу на економіку та інвестиційне зростання. Такий підхід допоможе більш поглиблено зрозуміти системну сутність проблеми, та сприятиме розробці ефективнішого механізму для вирішення даної наукової проблеми.

В природі існують проблеми, які (впливають на будь-які процеси чи явища) виникають та вирішуються через безпосередній вплив на них людини, та залежать від впливу людини (економічні, політичні, та ін..) і проблеми які не залежать чи мало залежать від впливу на них людини (природні). В основному, всі проблеми крім природніх зводяться до бюрократичних, оскільки ці проблеми є пов’язані з політикою державного курсу відносно поглядів та «побажань» бюрократичної верхівки. Тому першопричиною переважної більшості проблем (крім природних) є проблеми що виникають на основі бюрократизації держави.

 

*авторська розробка

 

Рис. 1. Схемограма основних проблем «інвестиційного росту»

 

За важливістю проблем що стримують інвестиційний ріст та розвиток на першому місці є політичні (оскільки основний вплив на економіку мають політичні рішення урядів), які в подальшому приводять до економічних. Сукупність цих проблем сприяє виникненню політико-економічних проблем які виникають через політичні рішення і економічні негаразди. Дані три проблеми приводять до ще одної досить важливої проблеми – соціальної. Яка включає в себе проблеми: бідності, безробіття, міграції і т. д. Такі проблеми в загальному створюють проблему стабільності, в результаті якої держава підриває довіру до себе (своїх законів, обов’язків та гарантій) як зарубіжних інвесторів так і власних громадян які є основними інвесторами економіки держави, що ставить під загрозу існування самої державності.

Дане питання є та залишатиметься надзвичайно актуальним, оскільки вирішення проблеми нарощення інвестицій сприятиме подальшому розвитку суспільства та прискоренню економічного розвитку «відсталих економік».

Висновки та пропозиції. Поглиблення розуміння сутності проблем нарощення інвестицій надасть можливість уряду прийняти ефективні заходи для їх усунення та переходу держави з економічної моделі проїдання капіталів і ресурсів на модель «інвестиційного росту». Подальші фундаментальні та прикладні дослідження з поглиблення розуміння сутності інвестиційних процесів та феномену «інвестиційного росту» надасть можливість краще зрозуміти сутність інших процесів що є складовими інвестиційного росту і на основі цього розробити ефективний фінансовий механізм нарощення інвестицій.

Список використаних джерел:

 

1. Активізація інвестиційного процесу в Україні: колективна монографія / [Т. В. Майорова, М. І. Диба, С. В. Онишко та ін.]; за наук. ред. М. І. Диби, Т. В. Майорової. – К. : КНЕУ, 2012. – 472 с.

2. Бузько І. Р. Інвестиційна політика у глобальному вимірі: формування та реалізація: монографія / І. Р. Бузько, В. І. Чиж, А. Ю. Тищенко. – Луганськ: вид-во СНУ ім. Даля, 2011. – 192 с.

3. Захарченко В. І., Акулюшина М. О. Динаміка інвестиційно-інноваційних процесів у нестабільному середовищі: Монографія / В.І. Захарченко, М.О. Акулюшина. – Херсон: Олді-плюс, – 2013. –212 с.

4. Захарін С. В. Сучасні теорії і концепції інвестицій / С. В. Захарін // Вісник Хмельницького національного університету/ Економічні науки. – 2009. – №4 – Т.2. – С. 74-77.

5. Слав'юк Р. А., Олександренко І. В. Вплив іноземного капіталу на розвиток регіону: монографія / Слав'юк  Р. А., Одександренко І. В. Львів: ННВК «АТБ», 2010. 305 с.

6. Regional integration and foreign direct investment in developing and transition economies: United Nations Conference on Trade and Development. – Geneva, 28–30 January 2013 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://unctad.org/meetings/en/ SessionalDocuments/ciimem4d2_en.pdf