Майборода Р.В., викладач кафедри іноземних мов

Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського

Ігнатенко О., студентка факультету економіки

Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського

 

Формування навичок міжкультурної комунікації та їх роль у ділових відносинах менеджерів

Анотація: У статті визначено сутність міжкультурної комунікації, ознаки успішної взаємодії між представниками різних культур; доведено, що вона створює основу для професійного розвитку фахівців. Визначені основні способи досягнення взаєморозуміння сторін під час міжкультурного спілкування.

Ключові слова: комунікація, міжкультурна комунікація, культура, професійна компетентність, міжкультурна компетентність, менеджер.

 

Аннотация: В статье определена сущность межкультурной коммуникации, виявлены признаки успешного взаимодействия между представителями различных культур; доказано, что она создает основу для профессионального развития специалистов. Определены основные пути достижения взаимопонимания сторон во время межкультурного общения .

Ключевые слова: коммуникация, межкультурная коммуникация, культура, профессиональная компетентность, межкультурная компетентность, менеджер.

 

Annotation: This article deals with the problem of  intercultural communication. It describes the signs of successful cooperation among different cultures. This article demonstrates that today intercultural communication is a basis of managers’ professional development and  is found the main ways to avoid some cultural misunderstandings.

Key words: communication, intercultural communication, culture, professional competence, intercultural competence, manager.

 

Актуальність даної теми підтверджується постійними змінами в житті сучасного суспільства, ступенем його розвитку, процесами глобалізації й інтеграції, постійним розширення сфер міжнародного, міжнаціонального спілкування, що свідчать про можливість подальшого розвитку людства лише в умовах діалогу представників різних національних культур. Особливо актуальною ця умова є для представників економічних галузей, так як їх професійна діяльність є неможливою без налагодження міжнародних контактів та спілкування з представниками різних культур.

На сьогоднішній день дуже важливим є уміння зрозуміти та прийняти культуру іншого народу  та вміти достойно представити свою рідну, адже кожна національність є специфічною і цікавою, зі своїм менталітетом, особливостями поведінки і спілкування. У зв’язку зі значимістю налагодження міжкультурних відносин дуже доречним є формування навичок міжкультурної комунікації у студентів, зокрема менеджерів-економістів, а також дослідження та пошук шляхів підвищення ефективності вивчення світу та різних культур шляхом міжкультурного спілкування.

Як визначили в свій час Г. Трейгер та Е. Холл: міжкультурна комунікація - комунікація між представниками окремих культур, коли один учасник виявляє культурну різницю іншого. Це обмін інформацією, почуттями, думками представників різних культур [3].  Міжкультурну комунікацію можна визначити і як комплексно-мовний взаємозв'язок та взаємовідношення, в процесі яких люди, що належать до різних національних спільнот, обмінюються досвідом, духовними цінностями, думками. Культура такого спілкування залежить від загального рівня мовців, від їх уміння дотримувати загальнолюдських етичних норм [1].

На сучасному етапі розвитку міжнародних відносин, вимоги до сучасних фахівців не обмежуються професійною компетентністю – важливою є підготовка до міжкультурних комунікацій. Особливо, це стосується діяльності менеджерів зовнішньоекономічних відносин, яка пов’язана з постійними контактами між представниками різних культур на ділових переговорах, міжнародних презентаціях, конференціях, виставках тощо. Без уміння спілкуватися мовою іноземного ділового партнера, споживача, знань національно-культурних, релігійних, політичних і соціальних особливостей країн, які вони представляють, неможливо вести ефективну професійну діяльність. Раніше питанню міжкультурних комунікацій (як спілкуванню людей, що належать до різних культур) приділяли увагу лише в рамках вивчення іноземних мов, але для ефективного спілкування із представниками інших культур тільки володіння мовою недостатньо, адже це не виключає виникнення непорозумінь, конфліктів. Іноземна мова виступає лише інструментом міжкультурної взаємодії людей, що є представниками різних культурних співтовариств. У ситуації такого контакту процес комунікації ускладнений певними факторами:

- комунікативними (мова, контекст, стиль комунікації, невербальне поводження);

- психологічними (сприйняття, оцінка, атрибуція, стереотипізація, ідентифікація, емпатія, рефлексія);

- культурними (норми, цінності, базові подання, досвід як основа психологічних процесів комунікації) [5].

Професійна діяльність менеджера передбачає постійну участь спеціаліста у міжкультурній взаємодії, що вимагає володіння ним комунікативною компетенцією. Невід’ємними складовими комунікативної компетенції є лінгвістичні й соціокультурні знання і уміння майбутнього спеціаліста, оскільки діяльність менеджера передбачає вирішення складних чи конфліктних ситуацій, зумовлених як мовними труднощами, так і культурними особливостями партнера по комунікації. Наявність соціокультурних знань, відомостей про культурні традиції, звичаї та норми поведінки певної країни, дозволить майбутньому спеціалістові зрозуміти співрозмовника та правильно обрати лінію власної поведінки під час спілкування. Знання іноземних мов і уміння ними користуватися сприяє досягненню взаєморозуміння з партнером по комунікації.

Для досягнення взаєморозуміння під час міжкультурного спілкування невід’ємною умовою є вивчення та засвоєння стереотипів поведінки, адже в них проявляються найтиповіші риси, що характеризують той чи інший народ чи культуру. Стереотипи, з одного боку, дають хибні уявлення про культуру, з представниками якої відбувається міжкультурний контакт, а,  з другого боку, вони допомагають зрозуміти причини поведінки й особливості ставлення партнерів один до одного. Для менеджера надзвичайно важливим є уміння долати негативні стереотипи у сприйнятті інших культур, оскільки у своїй діяльності менеджер має прагнути стати посередником між культурами, намагаючись забезпечити максимально ефективне міжкультурне спілкування [4]. У процесі формування готовності до міжкультурної комунікації проблему стереотипів слід вивчати для того, щоб чітко розуміти як власну культуру сприймають представники інших культур і здійснювати спілкування з урахуванням традиційних уявлень і національних особливостей.

Успіх міжкультурної взаємодії залежить від здатності менеджера проявляти толерантність під час спілкування. Дана якість є професійно важливою для менеджера, оскільки від уміння ввічливо та стримано вести розмову залежить рівень емоційного сприйняття співрозмовниками один одного.

Отже, налагодження міжкультурних комунікацій є складним процесом, який триває протягом всього життя людини і є складовою частиною безперервного розвитку особистості. Але особливу увагу слід приділяти її формуванню у вищому навчальному закладі, адже це підвищує загальну культуру майбутніх фахівців, їх конкурентоспроможність на міжнародному ринку праці тощо. Повне розуміння представників інших культур, успішні контакти із ними неможливі без практичних навичок міжкультурного спілкування. Основою налагодження міжкультурних зв’язків є досвід діяльності, спілкування між представниками різних культур. В процесі навчання у вищому навчальному закладі з метою набуття студентами-менеджерами досвіду міжкультурної взаємодії доцільно організовувати програми обміну студентів, а також ефективним є впровадження телекомунікаційних проектів, наприклад, дистанційне спілкування, й спільну діяльність (навчально-пізнавальну, дослідницьку, творчу) українських і іноземних студентів через глобальну мережу Інтернет.

Література

1.Бацевич Ф. С. Словник термінів міжкультурної комунікації / Ф. С. Бацевич. – К., 2007. –98 с.

2. Горіна Ж. Д. Аксіологічні аспекти міжкультурно-комунікативної

Компетентності. – 2009. - №1. - 192 с.

3. Кучмій О. П. Міжкультурні комунікації: структура і динаміка процесів // Культура народов Причерноморья. – 2003. – № 37. – 192 с.

4. Новицька А. В. Формування міжкультурної компетенції в різних видах міжкультурних контактів [Електронний ресурс]. - Режим доступу до вид.: http://www.ncstu.com.

5. Юсупов И. М. Психология взаимопонимания / И. М. Юсупов. – Казань: Татарское кн. Изд-во, 1991. – 192 с.