Гресь Н.Л., Ільченко А.П.

Державний ВНЗ «Національний гірничий університет»

ЩОДО ПІДГОТОВКИ МАГІСТРА З ОБЛІКУ І АУДИТУ

Другий (магістерський) рівень вищої освіти відповідає сьомому кваліфікаційному рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою поглиблених теоретичних та/або практичних знань, умінь, навичок за обраною спеціальністю (чи спеціалізацією), загальних засад методології наукової та/або професійної діяльності, інших компетентностей, достатніх для ефективного виконання завдань інноваційного характеру відповідного рівня професійної діяльності [1, п. 1 ст. 5].

Підготовка майбутніх фахівців обліково-економічного профілю цього рівня освіти здійснюється за освітньо-професійною програмою (ОПП) підготовки магістра [1, п. 1 ст. 5; 2].

Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра. Отже, магістр – це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми [1, п. 5 ст. 5].

Загальний обсяг навчального часу, визначеного на підготовку магістрів (лекції, семінарські, практичні та лабораторні заняття, тренінги, індивідуально-консультаційна робота, самостійна робота студентів з навчальним матеріалом, контрольні заходи, практика, підготовка магістерської дипломної роботи, державна атестація), становить 3240 годин (90 кредитів), у тому числі: 1656 годин (46 кредитів) нормативні дисципліни (51,1 %) та 1584 години (44 кредити) вибіркові дисципліни (варіативна компонента) [2, с. 10].

Розподіл змісту ОПП за циклами дисциплін і критеріями нормативності та вибірковості наведено у табл. З табл.  видно, що серед нормативних дисциплін бракує дисциплін з підготовки майбутнього фахівця до педагогічної роботи. Адже відповідно до вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики магістра [3, с. 55], випускник повинен, крім обліково-контрольно-аналітичних робіт, бути здатний працювати на посадах асистента, викладача вищого навчального закладу, викладача професійного навчально-виховного закладу, учителя середнього виховного закладу, викладача (методи навчання), методиста з економічної освіти.

Таблиця .

Розподіл змісту ОПП за циклами дисциплін

і критеріями нормативності та вибірковості

Цикл

 дисциплін

Нормативна

кількість

навчальних

годин/

кредитів

у тому числі:

нормативні дисципліни

вибіркові дисципліни (варіативна компонента)

годин/

кредитів

навчальна

 дисципліна

годин/

кредитів

навчальна дисципліна*

Гуманітарної

та соціально-економічної підготовки

828/23

540/15

Глобальна еконо-міка, соціальна відповідальність, інноваційний розви-ток підприємства, охорона праці в галузі, цивільний захист, інтелектуа-льна власність

288/8

Стратегічне управління, макроекономіка-ІІ, мікроекономіка-ІІ, моде-лювання в управлінні соціально-економічними системами, прикладна економетика, методоло-гія наукових досліджень, сучасні економічні теорії

Професійної підготовки

1368/38

576/16

Бухгалтерський облік в управлінні підприємством, фінансовий аналіз, організація бухгалтерського  обліку, організація

і методика аудиту

792/22

Облік і фінансова звіт-ність за міжнародними стандартами, стратегіч-ний управлінський облік, управлінський контроль, консолідація фінансової звітності, управлінські інформаційні системи в обліку, аналізі та аудиті, державний фінансовий контроль, обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки підприємства

Виробнича

і переддип-ломна практика

504/14

 

504/14

 

Підготовка магістерської дипломної роботи

468/13

468/13

 

 

Державна атестація

72/2

72/2

 

 

Усього

3240/90

1656/46

 

1584/44

 

 

*Пакети вибіркових дисциплін є відкритими, ВНЗ може їх розширювати, додаючи назви інших дисциплін, зміст яких відповідає спеціальності і магістерській програмі.

Така підготовка повинна забезпечуватися під час вивчення нормативних дисциплін циклу професійної підготовки. Тому, цілком доречно доповнити чинний їх перелік (див. табл.) дисциплінами педагогіка вищої школи та методика викладання облікових дисциплін.

ОПП будучи галузевими стандартами вищої освіти включають інформацію про найменування кваліфікації. Так, в ОПП магістра спеціальності «Облік і аудит» [3, с. 9]   чітко визначено назву кваліфікації, що має бути зрештою записано в документі про освіту, – це «магістр з (назва спеціальності)».

Дослідження інформації, відображеної в дипломах та додатках до них, опитування керівників кадрових служб суб’єктів господарювання показали відсутність єдиного підходу до присвоєння кваліфікації державними екзаменаційними комісіями (ДЕК) ВНЗ своїм випускникам. Такий стан справ свідчить про те, що наразі МОН не контролює зміст виданих  дипломів і додатків до них, бо як пояснити наявний у цих документах різнобій у записах про кваліфікацію, наприклад, у  випускників, які навчалися за н спеціальністю 8.03050901 – «професіонал в [у] галузі аудиту та бухгалтерського обліку, дослідник», «професіонал в [у] галузі обліку і [й]  аудиту, дослідник» тощо.

Зрозуміло, що перелік  кваліфікацій за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями не може самостійно розроблятись і затверджуватись у стінах ВНЗ. Зазначені процедури, так само, як і внесення змін до стандартів вищої освіти, – прерогатива КМУ.
Таким чином, за сучасним законодавством кваліфікацію визначають галузеві стандарти вищої освіти. Отже, її найменування в документі про освіту має точно відповідати зазначеному в ОПП. В іншому випадку має місце факт внесення в офіційний документ неправдивих відомостей. 

Література:

1.                 Про вищу освіту: Закон України від 01.07.2014 р.  1556-VII  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1556-18

2.                 Освітньо-професійна програма підготовки магістра за спеціальностями галузі знань 0305 – Економіка та підприємництво: Наказ Міністерства освіти і науки України від 04.07.2013 р. № 895. – К.: Видавничо-поліграфічний дім «Формат», 2013. – 103 с.

3.                 Освітньо-кваліфікаційні характеристики молодшого спеціаліста спеціальності «Бухгалтерський облік», бакалавра, спеціаліста, магістра спеціальності «Облік і аудит» напряму підготовки 0501 – «Економіка і підприємництво» / Кол. авт. за заг. керівн. А.Ф. Павленка. – К.: КНЕУ, 2004. – 64 с.