УДК 681.5.04: 661

 

АВТОМАТИЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ АЛКІЛУВАННЯ БЕНЗОЛУ

ПРОПІЛЕНОМ У РІДКІЙ ФАЗІ

Черевко Л. С.

Національний технічний університет України «КПІ»

Алкілування етиленом полягає в проведенні реакції в рідкій фазі з безводним хлористим алюмінієм в якості каталізатора. Ця реакція є окремим випадком класичної реакції Фріделя - Крафтса, вона була відкрита в 1879 р.

Процес алкілування спрямований на отримання високооктанових компонентів автомобільного бензину з ненасичених вуглеводневих газів. Проводиться в реакторі колонного типу в режимі барботажа. Одночасно з алкілуванням здійснюється і реакція переалкілування поліетілбензолів. У реактор вводяться потоки бензолу та поліетілбензолів. Відведення теплоти реакції здійснюють за рахунок випаровування бензолу в реакторі і відведення його парів з подальшою конденсацією і рециркуляцією.

Процес алкілування бензолу етиленом включає в себе наступні послідовні стадії: приготування каталізаторного комплексу, проведення реакції алкілування, обробка продуктів реакції, поділ продуктів реакції.

У присутності А1С13 алкілування здійснюється важче, ніж у присутності H2S04. Є цілий ряд пропозицій по поліпшенню технології і збільшення виходу бензолу, а також до подовженню терміну служби каталізатора.[1]

Незважаючи на зазначені труднощі, спосіб з використанням хлористого алюмінію знаходять все більш широке застосування. Реакція відбувається практично без тиску при 50..70 °С в алкілаторах висотою 15 м. У цих умовах має місце каталітичне переалкілування, тому високоалкіловані продукти доцільно знову повертати в процес. Якщо потрібно отримати поліізопропілбензоли, то в промислових умовах частіше застосовують хлористий алюміній, так як при цьому збільшується вихід поліалкілбензоли.

Основний реакційний апарат  алкілатор. Він являє собою колону, зсередини футеровану графітовими плитками. Алкілатор доверху заповнюють сумішшю бензолу та розчину каталізатора. В нижню частину апарата безперервно подають осушений бензол, каталізатор і газоподібну пропан-пропіленову фракцію, що містить 3040 %  пропілену. Алкілування бензолу  етиленом або пропіленом відбувається досить швидко вже при 3540 °С. Проте водночас з цією реакцією в алкілаторі має відбуватися також реакція деалкілування поліалкілбензолів, яка вимагає більш високої температури; тому на практиці алкілування бензолу пропіленом проводять при температурі 85 °С. Процес відбувається з виділенням тепла; щоб уникнути підвищення температури понад оптимальну, надлишкове тепло необхідно відводити. Основна кількість тепла відводиться за рахунок випаровування деякої частини бензолу, що полегшується завдяки присутності в пропан-пропіленовій фракції інертних газоподібних домішок. Решта тепла відводиться холодною водою, що циркулює в рубашці алкілатора.[2]

Алкілування бензолу пропиленом здійснюють в присутності А1С13 при нормальному або підвищеному тиску. Вихідним продуктом  може служити тіофено-вмісний бензол. Для досягнення оптимальних величин конверсії необхідно працювати в кілька вологому середовищі. При використанні А1С13 можна відзначити такі недоліки, що являють задачу для автоматизації:

1) вихідна суміш пропан - пропилен не повинна містити етилену;

2) утворюється алкілат має високий ступінь диспропорціонування та ізомеризації;

3) при роботі в присутності невеликих кількостей вологи утворюється НС1, наслідком чого є посилення корозії і збільшення витрати каталізатора;

4) реакційний продукт і відпрацьовані гази потрібно промивати лугом.

 Було розроблено схему автоматизації, зображену на рисунку, що задовольняє технологічні вимоги ведення процесу і складається з таких контурів:

- контур 1 забезпечує контроль витрати газу на гідроліз, що надходить в алкілатор та включає: діафрагму камерну ДКС0,6-150 (1-1); дифманометр безшкальний пневматичний 13ДД11 (1-2); вторинний прилад (1-3).

- контур 3 забезпечує контроль витрати каталізатора, що виділяється з розчинника каталізатора та включає: діафрагму камерну (3-1); дифманометр безшкальний пневматичний 13ДД11 (3-2); вторинний прилад (3-3).

- контур 5 забезпечує контроль та сигналізування концентрації бензолу в трубопроводі  та включає: первинний перетворювач кондуктометричного аналізітора рідини АЖК-1.1 (5-1); прилад вторинний показувальний (5-2), лампи електричні сигнальні жовтого кольору HL1, HL2.

- контур 6 забезпечує контроль рівня алкілату в алкілаторі та включає: рівнемір буйковий з пневматичним передавальним перетворювачем УБ-ПВ

(6-1); прилад вторинний показувальний (6-2).

- контур 8 забезпечує контроль і сигналізування температури підготовленої сировини у алкілаторі та включає: термоперетворювач опору платиновий типу ТСП-1388 (8-1), вторинний прилад (8-3), лампи електричні сигнальні жовтого кольору HL3, HL4.

 

Схема автоматизації алкілатора

Розроблена схема автоматизації забезпечує проведення процесу алкілування бензолу пропіленом у рідкій фазі на заданому технологічному рівні, що у свою чергу забезпечує отримання готової продукції високої якості.

У подальшому доцільно провести аналіз та дослідження доцільності використання систем керуванню з регуляторами різних типів.

 

Література:

1.      Юкельсон И. И. Технология основного органического синтеза [Текст] / И. И. Юкельсон. – М.: «Химия», 1968. – 120 с.: ил. – Библиогр.: с. 806-819. – 30000 экз.

2.      Лукінюк М. В. Технологічні вимірювання та прилади [Текст] : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. В. Лукінюк. – К.: НТУУ «КПІ», 2007. – 436 с. : іл. Біблігр.: с. 427-428. 200 пр. ISBN 978-966-622-247-6.