Осокін П.І.

 Науковий керівник: Гладкова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М. Туган-Барановського

 

Оцінка ефективності використання ресурсного потенціалу підприємств в умовах ринку

 

Економічне зростання являє такий розвиток, при якому збільшується реальний дохід як на макро так і мікрорівні. Сучасним вітчизняним економічним умовам притаманно падіння виробництва, тому стратегічне управління ресурсним потенціалом економічного зростання є дуже актуальним. Необхідним є пошук альтернативних рішень щодо управління базовими факторами економічного зростання, таких як: раціональне природокористування, потенціал людських ресурсів; основний капітал як база економічного розвитку, система знань та управління, інноваційний потенціал економічного зростання.

Оцінка ефективності використання ресурсного потенціалу підприємств як правило виконується за допомогою вартісних показників: таких як фондовіддача, фондомісткість, фондоозброєність тощо. З названої причини сама процедура оцінки ресурсного потенціалу підприємств вимагає належного вдосконалення [2].

Якщо до оцінки ефективності використання ресурсного потенціалу підприємства застосувати системний підхід, то доцільно буде аналіз рівня використання та віддачі його основних засобів провадити як за обсягом виготовленої продукції, так і з врахуванням рівня її прибутковості та конкурентоспроможності на ринку збуту. Такий аналіз потребує оцінки рівня використання системи машин підприємства, з одного боку, та ринку збуту і рівня його задоволення, з іншого.

Точність аналізу будь-якого показника суттєво зростає за наявності його відповідного нормативного значення. Але, в загальному випадку, порівняння базового показника з його нормативним значенням можна замінити оцінкою динаміки зміни обсягу реалізованої продукції по відношенню до динаміки зміни капіталовкладень в основні засоби.

Оскільки економічні явища і процеси досліджуються за певних виробничих відносинах, їх сутність, основний відмітний ознака, принциповий підхід до оцінки ефективності.

Критерій ефективності виражається коефіцієнтом ефективності (Кэ), що визначається по наступній формулі [1]:

 Роль прибутку як фінансового ресурсу характеризується саме його використанням на розширення виробництва. В умовах ринку стабільні позиції мають тільки ті підприємства, що постійно розвиваються. Можливості ж розвитку визначаються масою отриманого прибутку.

 Показник ефективності використання ресурсів характеризує їхню віддачу (ресурсовіддачу), що визначається по формулі [1]:

       Рентабельність сукупних ресурсів (економічна) визначається за формулою [1]:

       Для порівняння економічної ефективності використання ресурсів двох підприємств або одного підприємства за кілька періодів застосовується інтегральний показник [1].

Где Jро – індекс ресурсовіддачи

Jpec – індекс рентабельності ресурсів.

       Запропонований підхід до оцінки показників ефективності використання основних засобів дає можливість підвищити точність такої оцінки у зв’язку з врахуванням системного підходу до аналізу основних засобів як елементу системи підприємства, а також через врахування реальної віддачі основних засобів у вигляді чистого прибутку від реалізації продукції та оцінки рівня її конкурентоспроможності, що є особливо важливою складовою ринкового механізму господарювання підприємств.

Таким чином, лише за умови раціонального завантаження та використання підприємство набуває здатності ефективно і своєчасно реагувати на змінні запити ринку, забезпечуючи при цьому належний рівень власної конкурентоспроможності.

 

Література:

 

      1. Садеков А.А., Фролова Л.В., Шаруга Л.В. Ресурсний потенціал підприємства – Донецьк.  ДДКІ, 1998р., С.114.

      2.    Мних Є.В . Економічний аналіз. Підручник. – Київ. Центр навчальної літератури, 2003.