Кузін О.В.

Сумський національний аграрний університет, студент 5 курсу

спец. «Маркетинг»

Напрямки підвищення ефективності функціонування підприємств роздрібної торгівлі

Ефективна діяльність торговельного підприємства в короткостроковому та довгостроковому періодах, що направлена, в першу чергу, на забезпечення економічного росту та підвищення конкурентоспроможності будь-якого суб'єкта господарювання, багато в чому залежить від побудови економічного механізму управління його функціонування

Економічна ефективність торговельного підприємства – це вид ефективності, що характеризує результативність діяльності суб'єкта господарювання як економічної системи та дає комплексну оцінку раціональності використання його ресурсного потенціалу, при цьому відображає співвідношення показників ефекту та витрат матеріальних, трудових і фінансових ресурсів на його досягнення за певний період часу.

Управління ефективністю діяльності підприємств торгівлі відображає оптимальну сукупність форм, методів, засобів та функцій управління, яка формується через економічні важелі, що враховують основні чинники внутрішнього та зовнішнього середовища, та направлені на досягнення максимального економічного ефекту діяльності торговельного підприємства з врахуванням фактичних параметрів його функціонування.

Необхідною умовою управління ефективністю діяльності підприємств торгівлі є вдосконалення механізму комплексної оцінки ефективності функціонування торговельного підприємств з врахуванням системного підходу, що включає проведення техніко-економічної, фінансово-економічної, соціально-економічної та інтегральної оцінки ефективності функціонування торговельних підприємств. При цьому важливим є не лише оцінка ефективності функціонування суб'єкта господарювання за певний період часу, але і розробка багатоваріантних моделей розвитку економічного потенціалу торговельного підприємства за різних параметрів його діяльності.

Сучасна система господарювання обумовлює зміну форм і методів управління економікою торговельного підприємства, вимагає нових підходів до визначення ефективності його діяльності. Важливим аспектом ефективного функціонування суб'єкта господарської діяльності у сфері торгівлі є діагностика його діяльності, якою зумовлена перспектива розвитку торговельного підприємства та зміцнення його конкурентних позицій на ринку.

Важливою умовою проведення діагностики ефективності функціонування торговельного підприємства є адаптація її методики до сучасних інформаційних засобів, зокрема бухгалтерської та статистичної звітності, а також використання електронної системи обробки економічної інформації. Отримана із цих джерел первинна інформація опрацьовується, будуються аналітичні таблиці, розраховується система синтетичних та аналітичних показників тощо. На цій основі визначаються оптимальні співвідношення розподілу капіталу підприємства, основні резерви підвищення продуктивності праці, зниження витрат обігу, найдешевші джерела фінансування, резерви поліпшення ефективності використання основного та обігового капіталу, оптимізується організаційна структура тощо. У підсумку, на базі дослідження всіх сторін діяльності підприємства розробляються рекомендації з удосконалення господарського механізму, підвищення ефективності його функціонування, створення та впровадження технологій контролю за фінансово-економічним станом підприємств.

Для проведення діагностики ефективності функціонування торговельного підприємства використовується широкий діапазон показників, що передбачають здійснення техніко-економічної, фінансово-економічної, соціально-економічної та інтегральної оцінки ефективності його діяльності.

У сучасних ринкових умовах запорукою успіху торговельного підприємства є прогнозоване позитивне співвідношення між ризиками діяльності та очікуваними доходами. Таким чином, виходячи з наведеного вище, до найактуальніших проблем економічної діагностики ефективності функціонування торговельного підприємства, які потребують подальшого дослідження та удосконалення, на нашу думку, необхідно віднести:

- систематизацію існуючих показників ефективності функціонування торговельного підприємства;

- розширення системи показників, в контексті дослідження чинників, що впливають на ефективність функціонування торговельного підприємства;

- розподіл показників на рівні управління;

- застосування ефективної системи експертної оцінки, що виконує основні функції оцінки, контролю та моніторингу ефективності функціонування торговельного підприємства.

Отже, методологічною базою підвищення економічної ефективності функціонування торговельного підприємства є системний підхід, за допомогою якого доцільно розробити структурно-логічну модель здійснення економічної діагностики його діяльності як визначену єдність теорії, методології, організації дослідницького процесу та розробки діагнозу, що забезпечує їх погодженість і послідовність. Удосконалення процесу прийняття управлінських рішень за допомогою використання в системі аналітично-інформаційного забезпечення управління діяльністю торговельного підприємства підвищення економічної ефективності його функціонування створює об'єктивні передумови для стабілізації, зростання і подальшого розвитку економічного потенціалу підприємства.

Список використаних джерел

1. Голубєва Т.С. Колос І.В. Методологічні підходи до оцінки ефективності діяльності підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 5

2.Кучер В.А. Визначення структури показників ефективності роботи підприємства як основа прийняття стратегічних рішень // Економіка промисловості. – 2008. – № 1