Бохенко О.С.,Єщенко Т.І., Олійник Н.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Бюджетування як елемент контролю в управлінні підприємством

        

В сучасних умовах господарювання вітчизняним підприємствам необхідно, з одного боку, орієнтувались на зміни у зовнішньому середовищі функціонування підприємств, а з іншого, - постійно підвищувати результативність самого підприємства. Вони також змушені шукати більш ефективні методи контролю за результатом фінансово – господарської діяльності, використовуючи весь арсенал інструментів фінансового менеджменту. Задовольнити всі потреби підприємства непросто. Необхідні нові методи підвищення ефективності системи управління фінансовими ресурсами підприємства, одним із яких є бюджетування.

         Упровадження бюджетування на підприємствах стає об’єктивною необхідністю, яка має забезпечити конкурентоспроможності підприємства. Воно є невід'ємним елементом механізму управління фінансовими ресурсами підприємств у розвинутих країнах.

         Досить актуальною є проблема вдосконалення методики бюджетування, що дає змогу врахувати особливості вітчизняних підприємства у плануванні фінансово-господарської діяльності і контролювати економічний результат діяльності підприємства в безпосереднім ув’язуванні з принципами і методами бухгалтерського обліку.

         Аналіз останніх досліджень вітчизняних науковців М. Я. Дем'яненка, Г. Г. Кірейцева, О. Є. Гудзь, П. А. Стецюка, Л. Д. Тулуша  свідчить, що питання роганізації й методики внутрішньогосподарського контролю, а також розкриття сутності його елементів є досить актуальним. Внутрішньогосподарський контроль – це контроль, який  здійснюється висококваліфікованими працівниками підприємства з метою порівнянності реальних результатів  із запланованими. Система внутрішньогосподарського контролю функціонує як сукупність взаємозв’язаних елементів, що спрямовані на досягнення запланованих цілей.

Мета статті – розкрити сутність бюджетування як елемента системи контролю в управлінні підприємством.

         Одним із напрямів фінансового менеджменту (управління  фінансовими ресурсами підприємства), що позитивно зарекомендував себе на підприємствах з розвинутою ринковою економікою, є бюджетування, яке можна додати як інтегровану систему складання бюджетів, поточного контролю за їх виконанням, обліку відхилень фактичних показників від бюджетних, а також аналіз причин суттєвих відхилень.

         Бюджетування є комплексною системою заходів й охоплює основні сторони діяльності підприємства – виробництво, збут, фінанси – та координує їх.  Причому приймаючи управлінські рішення, на всіх рівнях  менеджменту акцент ставиться на фінансовій стороні, що й дає можливість досягти таких цілей, як оптимізація витрат, максимізація прибутку, збалансованість залучених фінансових ресурсів із напрямами їх використання як у обсягах, так і в часті, а отже, сприяє в цілому – поліпшенню фінансового стану підприємства.

         В основу концентрації бюджетування покладено забезпечення успішного функціонування підприємства шляхом: формалізації та узгодження стратегічних планів з поточними та оперативними; координації та інтеграції поточних планів за різними напрямами бізнесу; створення системи якісного інформаційного забезпечення менеджерів різних рівнів управління в необхідні строки; створення системи контролю за виконанням поставлених фінансових завдань.

         Ефект від впровадження бюджетування полягає  в підвищенні гнучкості підприємства за рахунок можливості передбачення результатів майбутніх управлінських дій, визначення базових показників кожного з напрямів діяльності підприємства та розрахунки різних варіантів, передбачивши відповідні дії на можливі зміни у внутрішньому і зовнішньому оточенні підприємства.

         Бюджетування сприяє не тільки підвищенню ефективності фінансової роботи на підприємстві, забезпечуючи регулярне надходження достовірної інформації про результати фінансово – господарської діяльності, а й дає змогу:

·                   оперативно аналізувати й контролювати фінансові потоки підприємства;

·                   ефективно управляти оборотними коштами, в тому числі витратами на виробництво, запасами, дебіторською та кредиторською заборгованістю;

·                   здійснювати оптимізацію оподаткування;

·                   управляти документооборотом у середині підприємства;

·                   здійснювати контроль за ефективністю роботи підрозділів на всіх стадіях реалізації бюджету.[1,с.56]

Бюджетування на підприємстві потрібно розглядати щонайменше із двох боків: по-перше, бюджетування – це процес (розробка та складання бюджетів, кошторисів, калькуляцій тощо), по-друге, -  це управлінська технологія (основа для прийняття обґрунтованих управлінських  рішень).

Бюджетуванню як процесу властива значна кількість об’єктів, а саме: підприємства як організації в цілому (бюджети суб’єктів господарювання), їх структурні підрозділи (бюджети відділів, цехів, дільниць), програми робіт чи видів діяльності (бюджет реалізації, бюджет матеріалів, бюджет капітальних вкладень тощо), окремі угоди та виділені центри відповідальності (центри прибутку, обліку, витрат, венчур – центри тощо). Так, на одному підприємстві одночасно може функціонувати кілька напрямів діяльності, які переплітаються і перебувають у тісному взаємозв’язку один із одним технологічно, організаційно чи фінансово, і чітко визначити вплив кожного з них на загальні результати діяльності підприємства досить складно. Проте впровадженням бюджетування на підприємстві така проблема буде вирішена.

Бюджетування як управлінська технологія концентрує свою увагу на цілях відповідного рівня управління підприємством, а тому важливим є визначення відповідних рівнів деталізації, складання та консолідації бюджетів. На великих підприємствах суб’єктом управління виступатиме спеціально створений орган управління – бюджетний комітет, до складу якого мають входити керівники вищого рівня управління.

На сучасному етапі відсутній чіткий взаємозв’язок бюджетування як системи управління фінансами (від методичного забезпечення до системи організаційно – розпорядливої документації) і програмного забезпечення щодо автоматизації фінансового планування. Більшість консалтингових розробок і комп’ютерних програм  існують самі по собі, що значно ускладнює постановку бюджетування та фінансового планування українських підприємств. Це викликано відсутність єдиної концептуальної основи, а простіше кажучи, розуміння того, що таке бюджетування, для чого воно потрібне.[2,с.86]

Особливості діяльності українських підприємств, які повинна враховувати система бюджетування, наступні:

Ø                система оподаткування, особливостями якої є велика кількість податків і обов’язкових платежів, численні зміни в оподаткуванні;

Ø                складні схеми реалізації продукції і закупівлі сировини, поширення таких форм розрахунків, як бартер, взаємозалік, затримка платежів, виплата заробітної плати у натуральній формі;

Ø                відсутність у підприємств фахівців із бюджетування.

Світовий досвід свідчить про те, що за умов ринку з його жорстокою конкуренцією необхідним елементом забезпечення стійкості виробничої діяльності є створення ефективної системи управління фінансами, яка має базуватися на розробці та здійсненні контролю виконання ієрархічної системи бюджетування підприємства, що становить технологію складання, корегування, контролю та оцінки фінансових планів.[3,с.49]

Ураховуючи специфіку виробничо–господарської діяльності підприємства, така система бюджетів має моделювати процеси руху майна і джерел їх формування, а також економічні показники, які характеризують кінцевий фінансовий результат.

Оперативне планування роботи підприємства і наступний контроль виконання планових завдань неможливі без формування бюджету, як основного інструмента гнучкого управління, що забезпечує вище керівництво точною, повною і своєчасною інформацією про реалізацію заходів щодо досягнення цілей розвитку суб’єкта господарювання.

Дослідження особливостей бюджетування у системі управління фінансовими ресурсами підприємств доцільно розпочати зі з'ясування проблем, що пов’язані з організацією системи планування на них, а саме: їх нереальністю, низькою оперативністю складання, слабкою прозорістю для керівництва, відривом довгострокових фінансових планів від короткострокових, пониженою придатністю до реалізації, недостатньою комплексністю. Назріла необхідність створення ефективних, недорогих і вдосконалених систем управління фінансовими ресурсами такої, як система бюджетування, яка складається з системи бюджетного планування діяльності структурних підрозділів підприємства, а також системи комплексного бюджетного планування діяльності підприємства.

 

Література:

1.Подолянчук О.А. Бюджетування як елемент внутрішньогосподарського контролю/О.А.Подолянчук/Економіка АПК.-2011.-№3.-с.55-58

2.Бердар М.М. Бюджетування в системі управління фінансовими ресурсами підприємства/М.М.Бердар/Зовнішня торгівля:право та економіка.-2008.-№5.-с.82-88

3.ОнищенкоС. Бюджетування в системі фінансового управління підприємством/С.Онищенко/Бухгалтерський облік і аудит.-2006.-№6.-с.42-51