Войтко І.М.,Мокій О.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблематика формування місцевих бюджетів України

В бюджетній системі кожної країни найбільш чисельною ланкою є місцеві бюджети. В даний час в нашій державі їх нараховується майже дванадцять тисяч. Згідно Конституції України, до них належать: міські, районні в містах, селищні і сільські бюджети. За допомогою місцевих бюджетів щорічно перерозподіляється близько 15% валового внутрішнього продукту, в них зосереджується майже 35% бюджетних ресурсів.

Місцеві бюджети виконують особливу роль в кожній унітарній країні тому, що вони є фінансовою основою місцевого самоврядування. За рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються найбільш значні заходи держави в галузі освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, тобто всі ті витрати, які зачіпають інтереси широких верств населення.

Дані проблеми ґрунтовно досліджувалися, як зарубіжними авторами:

 Дж. Б'юкенен, П. Масгрейвам, Ш. Бланкарт, Ю. Немец, Д. Друмергоф, Дж. Оунс, так і вітчизняними: В.М. Федосов, О.Д. Василик, В.І. Кравченко, І.О. Луніна, В.М.Опарін, К.В. Павлюк, С.А. Буковинський, О.П. Кириленко, О.Д. Данілов, Н.В. Стукало, Ц.Г Огонь, Ю.Ю. Трач та ін.[2]

Закономірно, що проблеми виконання місцевих бюджетів, правильність розрахунків доходної та видаткової частин, досягнення збалансованості набувають в сучасних умовах особливої актуальності.

На нашу думку, необхідність проведення реформи у сфері місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин обумовлена такими проблемами:

- широкий перелік задекларованих державою соціальних зобов'язань;

- нерівномірність темпів соціально-економічного розвитку регіонів;

- недостатній обсяг дохідної частини місцевих бюджетів;

- високий рівень дотаційності місцевих бюджеті

Таблиця 1

Доходи місцевих бюджетів України

Найменування доходів

2009 рік

2010 рік

млн. грн.

%

млн. грн.

%

Податкові надходження

4153

26,4

4138,6

24,6

Неподаткові надходження

676,4

4,3

622,5

3,7

Офіційні трансферти

10901,6

69,3

12062,5

71,7

Всього

15731

100

16823,6

100

      З даних таблиці ми бачимо, що найбільшу питому вагу займають офіційні трансферти з державного бюджету. Це свідчить про те, що місцеві бюджети знаходяться в жорсткій залежності від центрального бюджету, що обмежує самостійність органів місцевого самоврядування та можливості формування місцевих бюджетів за рахунок власних коштів.[1]                                                Місцеві бюджети виконують особливу роль в кожній унітарній країні тому, що вони є фінансовою базою існування місцевого самоврядування.                              На сьогоднішній день можна виділити такі актуальні проблеми формування місцевих бюджетів в Україні як:

§       існування істотних протиріч в нормативно-законодавчій базі, що регулює формування і використання фінансових ресурсів місцевих бюджетів, а саме: діють протилежні за змістом законодавчі норми, кожна з яких використовується урядом залежно від завдань, що постають в новому бюджетному році; існують неузгодженості в термінології;

§       надмірна централізація управління місцевими бюджетами та відсутність чіткого розподілу компетенції щодо вирішення конкретних завдань між центральними органами влади і органами регіонального та місцевого самоврядування;

§       нестабільність джерел формування доходів місцевих бюджетів та відсутність ефективного механізму міжрегіонального перерозподілу державних доходів;

§       недосконалість міжбюджетних відносин, що зумовлена їх невідповідністю швидким змінам, що відбуваються.

Як наслідок існування таких проблем в першу чергу зумовлюють виникнення дисбалансу в самих місцевих бюджетах, а саме виникає дефіцит бюджетних коштів, по-друге не вирішуються важливі життєві проблеми людей, відбувається занепад всього місцевого господарства.                                                При цьому найголовніший принцип, який існує в ринковій економіці, той, котрий змушує органи місцевого самоврядування в усьому світі розраховувати на свої сили, на власні доходні джерела. Як свідчить закордонний досвід місцевого самоврядування, власні джерела, зокрема, в європейських країнах у середньому становлять практично 70-90 відсотків. При цьому питома вага місцевих податків і зборів у загальних надходженнях місцевих бюджетів європейських міст становить, як правило, від 50 до 70 відсотків. А в Україні питома вага місцевих податків і зборів у місцевих бюджетах становить 3 відсотки. Порівняймо 3 відсотки і 70 відсотків - колосальний розрив. [3]

Ситуацію, що склалася, можна було б виправити, переглянувши склад загальнодержавних та місцевих податків і зборів. На сьогоднішній день і податок на прибуток, і плата за землю не є місцевими податками і зборами, але закріплені за місцевими бюджетами. Ці платежі принаймні можна було б визнати місцевими. У свою чергу, з появою права комунальної власності на землю, що передбачено Земельним кодексом України, актуалізується питання про включення податку за землю до складу місцевих податкових платежів. І, звичайно, доцільно передбачити можливість органів місцевого самоврядування самостійно встановлювати і коригувати ставки місцевих податків, що відповідає духу і букві Європейської хартії. Також, потрібно особливу увагу, звернути на відрахування від загальнодержавних податків та зборів.                                      Роблячи висновки, можна впевнено сказати, що формування бюджету - це процес, який повинен налагоджуватися роками. Наприклад, вирішити проблему збалансованості бюджетів можна шляхом находження нових джерел доходів та залучення частини коштів від приватизації державного і комунального майна. Досить вагомі потенційні можливості скорочення витратної частини бюджету пов’язані з удосконаленням процесу формування місцевих бюджетів. Потребує вирішення питання фінансування забезпечення експлуатації та утримання об’єктів комунальної власності, які перебувають у власності членів територіальної громади. Зрозуміло, що вирішення всіх цих питань повинно відбуватися на державному рівні.

 

 

 

Список використаної літератури

1.     Гоpдеева Л.П., Редина H.И. Финансы Укpаины: Учеб. пособие.- Днепpопетpовск: Hаука и обpазование, 2009.- 236 с.

2.     Єпіфанов А.О. и др. Бюджет і фінансова політика Укpаїни: [Hавч. посібник для студентів екон. фак. вузів]/ Єпіфанов А.О., Сало І.В., Д'яконова І.І.- К.: Hаук. думка, 2007.- 301 с.

3.     Иванов А.Г. Методика pазpешения пpотивоpечий внутpи бюджетной системы/ HАH Укpаины. Ин-т экономики пpом-сти.- Донецк, 2010.- 40 с.: табл.