Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Максименко В. Г.

Національний Технічний Університет України

“Київський Політехнічний Інститут”

Аналіз розвитку фондового ринку України

На етапі становлення незалежної України і переходу до ринкової економіки необхідно створювати нові сегменти економіки і об’єднувати їх в єдину національну економічну систему. В України ринок цінних паперів тільки почав розвиватися. Впровадження ринкових відносин, створення в країні нових механізмів регулювання та управління економікою, здійснення приватизації – ці та інші фактори по-різному впливають на створення загального, високоліквідного та ефективного, регульованого державою і інтегрованого у світовий ринок цінних паперів, фондового ринку України.

Не зважаючи на те, що фондовий ринок України тільки почав своє становлення, на даному етапі вдалося створити як сам ринок, так і необхідну для його функціонування інфраструктуру. Сам ринок поки що переважно виконує невластиві йому функції вирішення проблеми неплатежів (фінансові векселі) і формування, а також перерозподілу власності в процесі приватизації. Основна ж функція – мобілізація фінансових ресурсів – реалізується дуже обмежено. Ключову роль на ринку цінних паперів відіграють акції, але поки що вони не посідають провідного місця.

За структурою обсягів торгівлі фінансовими інструментами, вітчизняний ринок цінних паперів значно відрізняється від світового, так як майже весь обсяг торгівлі на ринку цінних паперів України займають первинні цінні папери. Таким чином, український ринок за своєю структурою є значно здоровішим за світовий.

До законодавчих актів, за допомогою яких здійснюється правове регулювання ринку цінних паперів в Україні, належать ряд кодексів і законів України, Указів Президента України, постанов КМУ, нормативних актів ДКЦПФР, НБУ, міністерств і відомств, які, в рамках своїх повноважень, здійснюють регулювання, контроль і правозастосування на фондовому ринку. Державне регулювання ринку цінних паперів в Україні розвивалося одночасно з проведенням ринкових реформ і пошуком оптимальних методів державного регулювання економіки в цілому. Процес становлення державних органів, які здійснюють регулювання ринку цінних паперів, визначеннях їх повноважень і компетенції у цій сфері відбувалося у кілька етапів. На першому етапі, згідно із Законом України «Про цінні папери і фондову біржу», прийнятому в 1991р., регулюючими і контролюючими повноваженнями на фондовому ринку було наділено Міністерство фінансів України та його фінансові органи.

З початком масової приватизації в Україні певні функції в сфері регулювання і контролювання ринку цінних паперів став виконувати Фонд держмайна України. При утворенні АТ у процесі приватизації державних підприємств і подальшого обігу цінних паперів на ринку у деяких інвесторів, насамперед інституційних, стали акумулюватися значні пакети акцій приватизованих підприємств.

Відсутність на певному етапі розвитку економіки спеціального державного органу, на який були б покладені найважливіші функції з регулювання, нагляду і контролю за фондовим ринком, була однією з причин повільного розвитку ринку цінних паперів. Першим нормативним актом, що встановлював спеціальний орган став Указ Президента України «Про Державну комісію з цінних паперів і фондового ринку» від 1995 р., згідно з яким була створена ДКЦПФР як центральний орган державної виконавчої влади. Необхідність створення спеціального державного органу, що забезпечує реалізацію єдиної державної політики на ринку цінних паперів України, була підтверджена Концепцією функціонування і розвитку фондового ринку, яку у 1995 р. Схвалила Верховна Рада України. З прийняттям Концепції завершується етап вибору моделі державного регулювання вітчизняного ринку цінних паперів відповідно до міжнародних стандартів і світового досвіду.

З метою забезпечення координації діяльності державних органів з питань реалізації загальнонаціональних інтересів і забезпечення гарантій і безпеки інвестиційної діяльності в економіці країни Указом Президента України від 1997 р. була створена Координаційна рада при Президентові України з питань функціонування ринку цінних паперів в Україні.

З метою забезпечення формування державної політики на ринку цінних паперів і підготовки проектів законодавчих актів, які забезпечують розвиток і функціонування фондового ринку відповідно до міжнародних стандартів, була створена Консультаційно-експертна рада Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку. На Раду покладено такі функції: визначення основних чинників, які впливають на розвиток фондового ринку; розгляд проблем регулювання ринку на макроекономічному рівні; розгляд проектів державних програм і законодавчих актів про напрями формування і розвитку фондового ринку; підготовка пропозицій Комісії про необхідність розробки нормативних актів з окремих питань розвитку фондового ринку тощо.

Український фондовий ринок має певні відмінності, особливо при визначенні місця фондового ринку в економіці та його впливу на різні сфери державного регулювання в країні (рис. 2.6).

Фондовий ринок України як сегмент фінансового ринку, стає потужним механізмом мобілізації, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів, які потрібні для динамічного розвитку економіки та сприяють акумулюванню інвестиційних капіталів у виробничій та соціальній сферах.