Щанкін Олег Миколайович

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана»

Сучасні методики факторного аналізу загальних показників прибутковості банку

Прибуток є головною метою діяльності банків. Саме він забезпечує формування фондів і резервів на випадок непередбачуваних збитків, можливих у банківській справі; стимулює діяльність менеджменту банку щодо вдосконалення роботи банку та зростання його конкурентоспроможності.

Для ефективного управління ресурсами банку, необхідно, як мінімум, вміти правильно цю ефективність вимірювати. Найважливішими та загальноприйнятими основними показниками прибутковості є прибуток на власний капітал (ROE) та прибуток на одиницю активів (ROA). Метод кількісної оцінки прибутковості банку базується на дослідження двох основних коефіцієнтах прибутковості: ROE і ROА. І.В.Ларіонова вважає, що ключовим показником, що вимірює прибутковість банку, є ROE – показник рентабельності капіталу. Цілком зрозуміло, що цей показник знаходиться в центрі уваги перш за все акціонерів (власників банку).

Показник прибутковості банку ROA вважається коефіцієнтом, що характеризує ефективність роботи керівництва банку. Цілком зрозуміло, що чим вище його значення, тим більше прибутковість банку. Значення ROE в західних країнах засновано на показниках ринку, відповідно його значення постійно змінюється. В даний момент рівень цього показника коливається в границях 6-8% максимум. Для вітчизняної практики цей показник має виключно розрахункове значення і не базується на ринкових показниках з тієї причини, що ринок цінних паперів фактично не розвинутий. Розглянемо основні підходи, що використовуються західними аналітиками при аналізі цього показника.

При факторному аналізі показників ROA і ROE, як правило використовують так званий метод Дюпона (Du Pont). (рис.2.1) Метод Дюпона заснований на аналізі співвідношень, що утворюють коефіцієнти прибутковості ROE та ROA, з їх подальшою деталізацією (декомпозицією). Виходячи із розрахунків коефіцієнт ROE залежить від прибутку та власного капіталу. При цьому розрізняють двофакторну модель та трифакторну. Так за двофакторною моделлю:

,

(1.1)

де LR  - мультиплікатор капіталу або так званий фінансовий важіль – леверідж (Leverage Ratio).

Далі проводимо кількісну оцінку впливу факторів на зміну показника ROE. Факторний аналіз за даної моделлю можна провести за допомогою методу абсолютних різниць.

DROE(ROA)=DROA´LR0 – вплив зміни ROA

DROE(LR)= DLR ´ROA1– вплив зміни LR

Оцінка сукупного впливу факторів на зміну показника ROE:

DROE=DROE(ROA)+ DROE(LR)

Цілком зрозуміло, що виходячи з даної формули, показник ROE тим більше, чим більше прибутковість активів (показник ROA). Слід відмітити, що фінансовий важіль не знижує рівень надійності банку до тих пір, поки прибутковість активів вище вартості запозичень з зовнішніх джерел, так як за діючою методикою за рахунок прибутку поповнюється капітал.

За трифакторною моделлю ROE розпадається на наступні фактори:

,

(1.2)

 

де NPM (Net Profit Margin) – загальна рентабельність (маржа прибутку);

AT (Asset Turnover) – доходність активів (оборотність активів).

Факторний аналіз за даної моделлю можна провести за допомогою методу абсолютних різниць:

DROE(NPM)=DNPM´AT0´LR0 – вплив зміни NPM

DROE(AT)= DAT´ NPM1´LR0 – вплив зміни AT

DROE(LR)=D LR´ NPM1´AT1 – вплив зміни LR

Оцінка сукупного впливу факторів на зміну показника ROE за трифакторною моделлю:

DROE=DROE(NPM)+DROE(AT)+ DROE(LR)

В західній теорій та практиці факторного аналізу прибутковості  пропонується при оцінці ROE (як одного з головних показників прибутковості банку) розбивати цей показник на  п’ять факторів:

,

(1.3)

де NI (Net Income) –  чистий прибуток;

EBT (Earings before Taxes) –  прибуток до сплати податків;

EBIT (Earings before Interest and Taxes) – чистий прибуток плюс податок на прибуток і плюс процентні витрати;

NS (Net Sales) – доходи банка;

TA (Total Assets) – сукупні активи банку;

CE (Common Equity) – сукупний капітал банку;

TB (Tax Burden) – податкове навантаження;

IB (Interest Burden) – процентне навантаження;

OM (Operating Margin) – операційна рентабельність банку

Відповідний факторний аналіз пройде наступні етапи:

DROE(TB)= DTB ´ IB0 ´ OM0 ´ AT0 ´ LR0 - вплив зміни TB

DROE(IB)= DIB ´ TB 1 ´ OM0 ´ AT0 ´ LR0 - вплив зміни IB

DROE(OM)= DOM ´ TB 1 ´ IB1 ´ AT0 ´ LR0 - вплив зміни OM

DROE(AT)= DAT ´ TB 1 ´ IB1 ´ OM1  ´ LR0 - вплив зміни AT

DROE(LR)= DLR´ TB 1 ´ IB1 ´ OM1 ´ AT1 - вплив зміни LR


Оцінка сукупного впливу факторів на зміну показника ROE:

DROE=DROE(TB) + DROE(IB) + DROE(OM) + DROE(AT) + DROE(LR)

 

Як бачимо, аналіз з допомогою прийому декомпозиції є досить ефективним засобом виявлення недоліків в роботі банку та підвищення його прибутковості.

Як зазначалося, аналіз прибутковості банку не може обмежуватися аналізом коефіцієнтів ROA і ROE. Аналіз показника ROA слід більш детально розглянути за допомогою факторного аналізу, коли цей коефіцієнт розкладають на інші коефіцієнти (як, наприклад, було зроблено вище) та аналізують причини зміни кожної складової показника ROA.