Экономические науки / 3. Финансовые отношения

 

Котляр Аліса Борисівна

Наук. кер. Раца Олександр Борисович

Буковинська державна фінансова академія

 

Франчайзинг в економіці України: проблеми, перспективи, світовий досвід

 

Резюме. У статті досліджено місце та роль франчайзингу у розвитку національної економіки, наведено основні проблеми та перспективи щодо активізації використання даного виду бізнесу в Україні. Показано переваги франчайзингової діяльності та здійснено порівняння розвитку франчайзингових відносин в Україні з іноземними країнами.

Ключові слова: франчайзинг, франчайзер, Асоціація франчайзингу.

Постановка проблеми. В економіці України виникають і розвиваються методи та способи здійснення підприємницької діяльності, які успішно використовуються закордоном  як засіб забезпечення потреб суспільства в різних товарах і послугах. Одним із таких відносно нових та перспективних для України явищ є концепція франчайзингу або система "пільгового" підприємництва, яка в сучасних умовах у світі набуває все більшого поширення та актуальності. Сьогодні франчайзинг як складова економіки України перебуває на початковому етапі розвитку. Значний відрив нашої країни від світової економіки виправданий тим, що вона лише не набагато більше 10 років тому перейшла у сферу ринкових відносин, у той час як у країнах Західної Європи і США франчайзинг існує вже понад століття. Отож, нагальною проблемою успішного впровадження франчайзингу в українську економічну практику є чітке та повне уявлення підприємцями сутності франчайзингу, його переваг та можливих ризиків для національної економіки та її суб’єктів.

Постановка завдання. Метою статті є розгляд умов поширення франчайзингу в Україні, дослідження закордонного досвіду реалізації франчайзингових відносин, висвітлення головних проблем і перспектив ведення франчайзингової діяльності в Україні. Поставлена мета зумовила необхідність реалізації наступних завдань: визначити економічну сутність франчайзингу як способу здійснення підприємницької діяльності, виділити причини, що впливають на формування франчайзингових відносин, проаналізувати стан розвитку франчайзингу в Україні за останні роки та порівняти отриману тенденцію із іноземними країнами.

Аналіз останніх досліджень. Найбільший внесок у дослідження франчайзингу внесли такі закордонні автори, як Ж. Дельтей, Я. Мюррей, Д. Стенворт, Б. Сміт. У роботах цих авторів аналізується світовий досвід застосування франчайзингу, надаються рекомендації з побудови франчайзингової мережі в пострадянських країнах [1, 303]. Проблеми та перспективи розвитку франчайзингу в Україні на сьогодні розглядаються також значною кількістю вітчизняних науковців, серед яких варто відзначити праці Г. Андрощука, В. Денисюка, Т. Лопушанського, І. Львова, І. Килимник, О. Кузьміна, З. Опейди, Я. Сидорова, А. Цірат та інших.

Виклад основного матеріалу. Суть франчайзингу полягає у наданні одним суб’єктом підприємницької діяльності (франчайзером) права на здійснення певної діяльності із використанням його торговельної марки (товарного знаку), технологій, ноу-хау та інших об’єктів інтелектуальної власності іншому суб’єкту підприємництва (франчайзі) протягом встановленого терміну на обмеженій території і на визначених умовах щодо методів продажу, якості, ціни, при чому таке право має назву франшизи. Значною перевагою франчайзингу є те, що в даному процесі виникає певний синергетичний ефект, оскільки цей вид співпраці поєднує у собі інтереси всіх суб’єктів, що, безумовно, позитивно впливає на розвиток національної економіки. Безсумнівні вигоди для всіх учасників франчайзингу очевидні. Для франчайзі – це невисокі витрати фінансів та часу на створення бізнесу. Для франчайзера – розширення ринків збуту за мінімальних витрат. Для споживачів – розширення асортименту та покращення якості пропонованих товарів. Для держави – вища активність підприємницької діяльності, зростання ВВП та податкових надходжень. Однак на сьогоднішній день розвиткові українського франчайзингу перешкоджає низка проблем: недостатність інформації; малоефективність законодавства у сфері захисту авторських прав, і тому тут можуть виникати певні проблеми у відносинах франчайзера та франчайзі; існування недобросовісної конкуренції, тобто підробки продукції відомих товаровиробників [2, 32]. У той час, як у західних країнах франчайзинг розвивається у бік доступності для споживачів (якщо людина з середньою заробітною платою може дозволити собі придбати франшизу та зайнятися бізнесом – така мережа має великий потенціал розвитку), українські франчайзери змушені діяти в умовах відсутності нормативно-правової бази, що призводить до багатьох юридичних конфліктів та проблем та створює додаткові ризики.

Згідно статистичних даних Міжнародної асоціації франчайзингу, середня рентабельність інвестицій за перші 10 років роботи для звичайних незалежних підприємств складає біля 300%. Для компаній, які працюють в межах франшизи – 600% [4, 192]. Також за статистикою, серед усіх створених фірм у світі 85% припиняє свою діяльність протягом перших п’яти років. А з тих, хто працює за франчайзинговою схемою, - лише 14%. Ці цифри говорять самі за себе.

Бренди, мережі яких в Україні розвиваються по франчайзингу - це: Піца Челентано, Форнетті, Наша Ряба, Мережа Магазинів Гарячих Путівок, Універсальний Прибиральник, FitCurves, Helen Doron, Експрес Манікюр, Atlantic, Liqui Moly, Наш Край, New-York-Street-Pizza, Mexx, Nike, Bosch Service, Vianor, Savage, Ромстал Україна. Між тим, ключові позиції в розвитку займають компанії, які є Майстер франчайзі і представляють західні франшизи, досвід і міжнародні стандарти, такі як «Coca Cola», «Pepsi», «Carlsberg», «InBev», «TNK-BP», «Lukoil», «Empik», «Ліга Інвест», «Дельта Спорт». Слід сказати, що до десятки найприбутковіших лідерів в Україні за даними Асоціації франчайзингу ввійшла також одна українська компанія – «Система швидкого харчування» (FFS), що вказує на те, що українські компанії в майбутньому можуть стати конкурентами іноземним франшизам [3, 22].

Франчайзинг надає значні можливості для бізнесменів. Ця система дозволяє здійснювати успішний бізнес, навіть якщо він і невеликий, дає йому великі можливості для розвитку, не змушуючи жертвувати правом власності; мінімізує ризики, пов'язані із початком нової справи, що вигідно насамперед для малого бізнесу.

Масштаби поширення франчайзингу в національних економіках та світових регіональних економіках можна визначати за показниками: валового обігу підприємств; кількості франчайзерів та франчайзі; кількості зайнятих працівників. Згідно даним Всесвітньої ради з франчайзингу перспективи франчайзингових підприємств є оптимістичними. Вони, як очікується, підтримуватимуть зростання національного доходу, ринку праці і інвестицій в найбільших світових економіках, таких, як Індія і Китай, а також в країнах Південно-східної Азії: на Філіппінах, в Сінгапурі і Малайзії. Так у США на франчайзингові компанії припадає 18 млн. робочих місць і $2,1 трлн. в загальному об'ємі національної економіки. У Китаї на сектор франчайзингу доводиться $47,83 млрд. в загальному об'ємі продажів і 825 тис. робочих місць. У Великобританії оборот франчайзингових компаній в 2010 році досяг 11,8 млрд фунтів стерлінгів, в секторі працює 465 тисяч чоловік. У Франції їх оборот досяг 48 млрд євро,  Німеччині – 55 млрд євро і 463 тис. робочих місць [5].

Ріст франчайзерів в Україні за 10 років можемо проаналізувати за допомогою рисунку 1. Бачимо, що динаміка цього процесу позитивна, а отже незабаром можна очікувати подальшого зростання кількості франчайзерів.

За даними дослідження, проведеного NeoAnalytics у жовтні 2010 р. така форма розвитку бізнесу, як франчайзингова модель, сьогодні успішно використовується у 80 країнах, де франчайзингові компанії створюють біля 13% ВВП [6].

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001

 

Рис. 1. Ріст кількості франчайзерів в Україні у 2001-2010 роках [8].

 

За результатами маркетингового дослідження «Ринок франчайзингу: 2009 р., прогноз 2010-2012 рр» у п’ятірку країн лідерів за кількістю франчайзерів у Європі у 2009 р. увійшли такі країни: Франція (1200), Німеччина (біля 1000), Великобританія (800) і Італія (трохи менше 800) [6]. Найбільшу в світі мережу франчайзингу має SUBWAY - всесвітньовідома мережа ресторанів "швидкого харчування ". Згідно зі звітом компанії у 2010 році у мережі працювало 33 тис. 749 точок, у той час як у McDonald's в минулому році працювали 32 тис. 737 ресторанів [7].

За умови вирішення проблем, які заважають ефективному розвитку франчайзингових відносин, застосування франчайзингової системи в національній економіці дасть змогу ефективно використати ресурси великих підприємств для підтримки і функціонування підприємницьких структур сфери малого бізнесу і таким чином створити додаткові робочі місця. Ці та інші можливості повинні бути стимулом для розробки в Україні механізмів підтримки франчайзингової діяльності, закріплення поняття «франчайзингу» у національному законодавстві, і оптимізації фінансових ресурсів суб’єктів підприємництва, необхідних для залучення у франчайзинговий оборот країни

Висновки. Франчайзинг – це можливість швидко збільшувати ринки збуту, підвищувати обсяги продажу і територіально розширювати свій бізнес, примножуючи престиж компанії та її товарного знаку, підвищуючи довіру до якості продукту. З розвитком франчайзингу в Україні підприємництво в цілому й особливо малий бізнес одержать потужний позитивний імпульс, який послужить фундаментом для процвітання національної економіки.

Статистичні дані дають можливість стверджувати, що в цілому розвиток франчайзингу в Україні є досить динамічним, але не всі ще розуміють переваги такого способу ведення бізнесу і тому важливою передумовою подальшого розвитку в Україні є здійснення заходів щодо інформатизації громадян та вже існуючих підприємців про можливості, основні переваги франчайзингу в порівнянні з самостійним веденням бізнесу.

Список використаних джерел:

1.                Мавріду В. Ю. Теоретичні та практичні аспекти франчайзингу // Науково-технічний збірник : Комунальне господарство міст. – №73. – 2006. – С. 303-313.

2.                Махнуша С. М. Франчайзингова форма використання бренда: погляд з позицій маркетингу інновацій // Маркетинг і менеджмент інновацій. - №2. – 2010. – С. 26-33.

3.                Ногачевський О. Франчайзинг в Україні : проблеми та перспективи // Економіст. - №3. – 2010. – С. 22-25.

4.                Свида І. В. Франчайзинг як форма організації бізнесу [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/znpchdtu/ 2009_24/articles/37_Svida.pdf

5.                Всесвітня рада з франчайзингу налаштована оптимістично [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.vlasbiz.net/news/detail/54

6.                Доля Европы – 40% в структуре мирового рынка франчайзинга [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://top-franchising.com.ua/news/detail.php?ID=4507

7.                http://franchising.ua/ - Портал ідей для бізнесу

8.                http://blog.e-franchising.org.ua/ - особистий блог Андрія Кривоноса, голови директорату Асоціації франчайзингу