Кияниця І.М.

Кременчуцький национальний  университет ім. М. Остроградського

CТАБІЛІЗАЦІЙНИЙ ФОНД ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ

Наприкінці 2007 р. світова економіка відчула серйозні попередження щодо можливої рецесії. Внаслідок несприятливого зовнішнього середовища економіка України, як і решти країн Європи, зазнала істотних негативних змін. Приводом стала іпотечна криза в США, яка мала негативний вплив на іпотечний і фондовий ринки, а також на банківську систему України, що призвело до посилення фінансово-економічної кризи в Україні.

В Україні назріла необхідність створення фонду, який можна було б використовувати для запобігання швидкого посилення кризових явищ в економіці й соціальній сфері України.

Питання щодо формування Стабілізаційного фонду  досліджували вітчизняні науковці: В.П. Кудряшов, І.В. Запатріна, О.В. Плотніков, І.В. Іголкін.

Зокрема В.П. Кудряшовим було обґрунтовано концептуальні підходи до створення державного Стабілізаційного Фонду в Україні. Розглянуто зарубіжний досвід та запропоновано можливі джерела фінансування та використання ресурсів Стабілізаційного Фонду в Україні. Визначено джерелами фінансування: частину доходів від приватизації, частину профіциту бюджету та доходи від інвестиційної діяльності фонду До напрямів використання активів фонду, віднесено стимулювання економічного розвитку в Україні, фінансування розвитку інфраструктури, кредитної системи, вирішення інших завдань інвестиційного характеру, сприяння підприємницькій  діяльності реформування податкової системи [1]. І.В. Запатріною досліджено основні принципи функціонування Стабілізаційного фонду у світі, можливості його використання як механізму фінансування видатків розвитку залежно від типу Стабілізаційного Фонду [2]. О.В. Плотніковим та  І.В. Іголкіним було розглянуто досвід створення та фінансування Стабілізаційного фонду в інших країнах, шляхи створення вітчизняного Стабілізаційного фонду [3].

У подальшому дослідженні важливим є висвітлення питання про особливості створення Стабілізаційного фонду в Україні, а також формування його дохідної та видаткової частини, необхідної для стабілізації соціально-економічного розвитку.

Стабілізаційний фонд в Україні був створений у 2008 році законом України від 31.10.2008 № 639 - VI «Про першочергові заходи щодо запобігання негативних наслідків фінансової кризи та внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Стабілізаційний фонд - це фонд, формування якого відбувається у складі спеціального фонду державного бюджету, з метою забезпечення економічної стабільності, зменшення залежності економіки від негативних наслідків фінансової кризи.

Джерелами формування Стабілізаційного фонду відповідно до пункту 51 статті 34 закону про державний бюджет на 2009 рік визначено надходження від приватизації державного майна, продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, цільового розміщення державних цінних паперів та залишок коштів фонду.

Стабілізаційний фонд у 2008 р. передбачалося сформувати в сумі 20 млрд. 464,9 млн. грн., в тому числі за рахунок надходження коштів від приватизації державного майна - 7 млрд. 938,1 млн. грн., продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення або прав на них, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, - 1 млрд. 280 млн. грн., цільового розміщення державних цінних паперів - 5 млрд. 344,4 млн. грн. Фактично Стабілізаційний фонд сформований у сумі 11 млрд. 598 млн. грн., або 56,7% плану.

Згідно закону про Державний бюджет на 2009 рік передбачалося кошти Стабілізаційного фонду використати на державну підтримку окремих галузей промисловості; реалізацію інвестиційних та інноваційних проектів з енергозбереження в житлово-комунальному господарстві; збільшення статутних капіталів державних банків;реалізацію інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку регіонів.

З урахуванням залишку грошових коштів на початок року в сумі 5 млрд. 902,4 млн. грн. заплановано використати кошти фонду на суму 16 млрд. 510 млн. грн. Фактично було використано 15 млрд. 475 млн. грн.

Створення Стабілізаційного Фонду в Україні виявилося вкрай необхідною задля стабілізації ситуації на фінансовому ринку, соціально-економічного розвитку, однак,на жаль кошти фонду фактично використовувалися в значній мірі не як засіб забезпечення макроекономічної стабільності в країні, а як додатковий бюджетний ресурс Уряду для фінансування програм, що впродовж останніх років передбачалися в державному бюджеті.

Література

1. Кудряшов В.П. Створення Стабілізаційного фонду в Україні: концептуальні підходи. / / Фінанси України - 2006 - № 4 - С. 71 - 82.

2. Запатріна І.В. Стабілізаційний фонд і видатки розвитку. / / Фінанси України - 2006 - № 6 - С. 3 - 20.

3. Плотніков О.В., Іголкін І.В.Вплив доходів бюджету на формування Стабілізаційного фонду: світовий досвід. / / Фінанси України - 2006 - № 7 - С. 3 - 11.

4. Закон України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та внесення змін до деяких законодавчих актів України». від 31. 10. 08 р. № 639 – VI