Економічні науки/ 5.Управління трудовими ресурсами

 

                                      Чепелюк Руслан Васильович              

Івано-Франківський інститут менеджменту ТНЕУ, Україна

К.е.н. Фігурка Марія Василівна

Івано-Франківський інститут менеджменту ТНЕУ, Україна

Використання технологій коучингу в системі управління розвитком персоналу

Кваліфікованість працівників підприємства є однією з основних складових конкурентоспроможності організації, особливо за сучасного рівня інформаційних технологій і пов’язаного з ним технологічного переоснащення.

Сучасні умови бізнес-середовища вимагають безперервного розвитку систем управління організацій. Ефективність менеджменту персоналу зводиться, в основному до підготовки кваліфікованого найманого працівника. Відповідно, необхідною умовою цього процесу є використання різноманітних методів розвитку працівників: тренінгів, семінарів, курсів і т.д. Зокрема, для удосконалення менеджменту персоналу доцільно використовувати технології коучингу.

Існує значна кількість визначень коучингу (табл. 1).

Таблиця 1.

Характеристика трактувань терміну «коучинг»

№ п/п

Визначення

Характеристика

Автор

Джерело

1.

Коучинг - це розкриття потенціалу людини з метою максимального підвищення його ефективності. Коучинг не вчить, а допомагає вчитися.

Розкривається не зміст коучингу,

а наслідки його успішного застосування

Тімоті Гелвей (Timothy Gallwey)

[3]

2.

Коучинг - це безперервне співробітництво, яке допомагає клієнтам досягати реальних результатів у своєму особистому і професійному житті.

Томас Дж. Леонард (Thomas J. Leonard)

Міжнародна Федерація Коучинга (ICF) [5]

3.

Коучинг - це засіб сприяння, допомоги іншій людині в пошуку його власних рішень або його просування в будь-якій складній ситуації ...

Джон Уітмор

(John Whitmore)

[3]

4.

Коучинг — це мистецтво сприяти підвищенню результативності, навчанню й розвитку іншої людини.

Майлз Дауни (Myles Downey)

[2]

5.

Коучинг - це коли розумний консультує зайнятого. Якщо можна найняти людину, щоб вона тебе підвезла, чому б не найняти, щоб вона за тебе подумала?

Не розкриває зміст процесу куочингу, його інструменти та методи

Леонід Кроль

[4]

6.

Коучинг - це особливий вид професійної допомоги у вихованні внутрішньої зрілості людей і організацій.

Лада Короліхіна

[4]

 

Узагальнюючи напрацювання вище зазначених авторів, коучинг можна розглядати як технологію консультування, тренування, репетиторства та підготовки працівників, і воночас, як інструмент управління персоналом.

Коучинг – це технологія розвитку особистості для підвищення її мотивованості щодо  використання та впровадження, отриманих на коуч-сесіях, власних новаторських ідей та підвищення самооцінки працівника.

Коучинг, як технологія управління розвитком персоналу стає все більш популярним у світовому бізнесі, зокрема і в нашій країні. Коучинг впроваджується для послаблення позицій досить поширеного нині директивного стилю керівництва. Відповідно, технологіями коучінгу повині володіти всі менеджери організації, а в ідеалі, всі її працівники [2].

Коучинг виконує два основні завдання:

1)                 активізація зворотних зв’язків в системі управління організацією;

2)                 розвиток інтелектуального потенціалу особистості і, як наслідок, наростання винахідництва і раціоналізаторства.

При управлінні персоналом з використанням технологій коучингу декілька правильних запитань, здатні замінити тривалі інструктажі, семінари, тренінги та численні вказівки. Коучинг дозволяє якісно та швидко визначити проблеми та шляхи їх вирішення. Головною умовою ефективного коучингу є отримання власного оптимального варіанту вирішення поставленої проблеми, внаслідок чого найбільш повно розкривається внутрішній потенціал особистості та підвищується вмотивованість.

У коучингу, як технології управління персоналом, можуть бути зацікавлені практично всі підприємства, установи та організації, які прагнуть підвищити ефективність управління, максимізувати використання потенціалу персоналу та створити сприятливу і продуктивну атмосферу всередині компанії.

Як і будь-які інновації, впровадження технологій коучингу може супроводжуватись опором. Причиною опору коучингу може бути те, що персонал має навики виконання вказівок і розпоряджень, а не відповідальності і самостійності у прийнятті рішень. Водночас значна кількість співробітників насправді прагнуть саме відповідальності і самостійності, оскільки це допомагає їм проявити свою значимість в діяльності організації. Тому, важливо впроваджувати коучинг поступово. Потрібно дати співробітникам можливість адаптуватися до нової для них технології управління. Відкритість і поступовість - це основа, що дає можливість менеджеру впроваджувати і використовувати коучинг у своїй роботі, зводячи при цьому опір до мінімуму.

Коучинг – важливий інструмент для всіх менеджерів. Жорстка конкуренція потребує постійної інтенсифікації роботи при одночасному чуйному відношенні до персоналу [1, с. 90]. Саме цим вимогам відповідає коучинг. Управління розвитком персоналу на основі коучингу  дозволяє підвищити рівень кваліфікованості працівників, створити ефективний постійний зворотний зв'язок, організувати дієву співпрацю та співтворчість. Коучинг створює можливості для працівника прийняти роль активного партнера, відповідального за власний розвиток, зацікавленого у збільшенні свого творчого потенціалу, досягненні цілей організації та самовдосконаленні.

Література:

1.           Довгань Л.Є. Праця керівника, або Практичний менеджмент: навч. посіб. / Л.Є. Довгань. – К.: ЕксОб, 2002. – 384 с.

2.           Сотникова С.И. Конкурентоспособность персонала как объект управления / С.И. Сотникова // Маркетинг в России и за рубежом. – 2006. – № 2. – С. 78-85.

3.           Уитмор Дж. Coaching – новый стиль менеджмента и управления персоналом: практ. пособие / Джон Уитмор; [пер. с англ.]. – М.: Финансы и статистика, 2005. – 160 с.

4.           Ушаков А. Коучинг, или Личное тренерство [Електронний ресурс] // Сетевой журнал «Ваша карьера». Режим доступу: http://www.career.ru/.

5.           Офіційний сайт Міжнародної Федерації Коучингу (ICF) [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.certifiedcoach.org/.