Економічні науки / 6. Маркетинг та Менеджмент

Викладач, Назаренко К.В.

Дніпропетровський університет економіки та права ім. А. Нобеля, Україна

Студент, Шитіков Д.В.

Дніпропетровський університет економіки та права ім. А. Нобеля, Україна

Система маркетингу банківських послуг

 

Специфіка банківського маркетингу зумовлюється особливостями банківського продукту. Можна запропонувати таке визначення даного явища. Банківський продукт – це різноманітні дії на фінансовому ринку, грошові операції, здійснювані банками за певну плату за дорученням та в інтересах своїх клієнтів, а також дії, що мають на меті вдосконалення та підвищення ефективності банківського підприємництва [1].

В даний час кредитні установи в країнах з розвиненою ринковою економікою здійснюють обслуговування фізичних та юридичних осіб, надаючи їм близько 270 видів різних послуг. Особливості банківських послуг полягають у наступному:

1.     Вони в основі абстрактні, не мають матеріальної субстанції.

2.     Надання банківських послуг пов'язано з використанням грошей у різних

3.     формах і якостях.

4.     Абстрактні банківські послуги набувають конкретного характеру на

5.     основі договірних відносин.

6.     Купівля-продаж більшості банківських послуг характерна протяжністю в часі.

Важливою рисою продукту банку є його імідж. Імідж банківського продукту в концентрованому вигляді виражає певні особливості продукту, що виділяють його в колі аналогів, або ж наділяють його споживчі функції особливими, специфічними якостями.

У ринковій економіці комерційний банк існує остільки, оскільки є попит на його послуги. У залежності від попиту банк виробляє конкретну маркетингову політику і дотримується її в процесі своєї діяльності. Головний напрям в стратегії розвитку банки приділяють нині розробці нових банківських продуктів (або їх модернізації), так як розцінюють їх як найважливіший засіб забезпечення стабільності свого функціонування, економічного зростання і конкурентноздатності.

Для успішного впровадження нового продукту на ринок, він повинен відповідати наступним основним положенням:

-       найголовніше - будь-який вид продукції повинен повністю відповідати запитам споживачів;

-       продукт повинен спиратися на сильні сторони діяльності банку або його підрозділу;

-       продукція кредитної установи покликана бути краще пропозицій його конкурентів;

-       будь-яка нова продукція, яку банк надає клієнтам, повинна користуватися підтримкою його керівництва;

-       розробляються продукти зобов'язані мати попереджуючий характер.

Для банку впровадження в практику бізнесу нових продуктів - можливість проникнення на нові ринки, їх освоєння, задоволення побажань, що знов з'явилися, клієнтів і одержання на цій основі нових прибутків. Особливо високі доходи мають місце звичайно тоді, коли банк виходить на ринок із зовсім якісно новим продуктом, який інші банки поки не використовували. На певному етапі такий банк стає монополістом, що дає можливість деякий час отримувати монопольно високий прибуток. Цей період зазвичай невеликий, оскільки інші банки прагнуть швидко надолужити згаяне, розробити, підготувати і запропонувати своїм клієнтам аналогічну послугу.

Комерційний банк зобов'язаний пропонувати клієнтам набір послуг, який може бути реалізований рентабельно. Зазначені послуги надаються у такій формі, за такою ціною, в такий час і в такому місці, які відповідають запитам клієнтури. Процес створення, впровадження та зняття банківського продукту проходить ряд етапів:

1.     Пошукові дослідження, вироблення ідей нового або вдосконалення існуючого продукту.

2.     Відбір оригінальних ідей.

3.     Маркетингові дослідження.

4.     Розробка нового або вдосконалення існуючого продукту.

5.     Випробування продукту в ринкових умовах і аналіз результатів.

6.     Виведення продукту на ринок.

7.     Модернізація продукту або зняття його з ринку.

Процес розробки або вдосконалення банківського продукту починається з висування ідеї. Об'єктом інновації можуть бути банківський продукт, технологія його реалізації, програмне забезпечення, а також застосування відомого раніше банківського продукту, технології та програмного забезпечення за новим призначенням. Збір, реєстрація пропозицій, а також консультації з порядку їх оформлення проводять фахівці відповідних підрозділів банку.

Процес створення, впровадження та вилучення з ринку банківського продукту є маркетингове дослідження. Метою маркетингового дослідження є виявлення можливостей банку зайняти конкурентні позиції на конкретному ринку або його сегменті шляхом пристосування своїх продуктів до попиту і вимог клієнтів. Маркетингове дослідження націлене на забезпечення більш ефективного пристосування продукції, що випускається до запитів і вимогам ринку. Однією з найважливіших його завдань є визначення умов, при яких досягаються оптимальні співвідношення між попитом і пропозицією банківських продуктів на ринку, а також оцінка діяльності підприємств, що виступають на ринку, їх позицій, здійснюваних ними методів бізнесу, застосовуваної комерційної практики, характеру ринкових відносин.

Литература:

1.                 Семенюк, Л. П. Розробка нових банківських продуктів як пріоритетний напрямок розвитку банківських інновацій /Л. П. Семенюк// Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. праць / Державний вищий навчальний заклад "Українська академія банківської справи Національного банку України". – Суми, 2003. – Т. 8. – C. 341-346.