УДК № 336.226.322

ЩОДО ПИТАННЯ ВІДНОСНО ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Студентки ФЕБ, спец. «Облік і аудит» Бакун Ю.Г.

В статті проведено порівняльна характеристика податку на додану вартість відносно нового податкового кодексу.

Ключові слова: Податок на додану вартість, Податковий Кодекс.

I. Вступ.

Згідно з Закону України «Про податок на додану вартість» Податок на додану вартість - це податок, що стягується з підприємств, на суму приросту вартості на даному підприємстві, обчислювану у вигляді різниці між виторгом від реалізації товарів і послуг і сумою на сировину, матеріали, напівфабрикати, отримані від інших виробників.

II. Постановка задачі.

Оскільки в Україні з 01.01.2011 року в силу вступив  Податковий Кодекс, то платникам податку на додану вартість необхідно ввести облік ПДВ за новими правилами відповідно до V розділу Податкового Кодексу .Є необхідність провести порівняльну характеристику Податкового Кодексу із Законом України « Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року.

III. Результати.

В цілому проект Податкового Кодексу (ПК) зберіг  існуючі принципи і підходи до відшкодуванню  податку на додану вартість (ПДВ) ,але проектом передбачено ряд нововведень, з якими потрібно ознайомитися платникам ПДВ. Які ж відбулись нововведення?  А саме:

1.Ставка податку ПДВ:

В Законі України «Про податок на додану вартість» (ЗУ «Про ПДВ» ), від 3 квітня 1997 року, ставка становить 20%. Планується у Податковому Кодексі знизити ставку з 20% до 17%,але тільки з 2014 року. До 2014 року ПДВ буде сплачуватися по ставці 20%.  Як в ЗУ «Про ПДВ» так і в Податковому Кодексі зберігається перелік операцій,котрі обкладаються ПДВ по ставці 0%.

2.Реєстрація платників ПДВ:

 На відміну від Закону України «Про податок на додану вартість» скорочено перелік підстав для обов’язкової реєстрації платникам ПДВ. В новому Податковому Кодексі передбачено лише одна умова - обіг перевищує 300 тис.грн.  Підприємці -  єдино податківці  в ПК не мають змоги вибирати, чи бути їм платника ПДВ чи ні, вони не можуть бути платниками цього податку. Подавати реєстраційну заяву особа, що підлягає обов’язковій реєстрації, повинна не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем в котрому було досягнуто 300-тисячну межу, при цьому без права віднесення сум податку в податковий кредит і бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платника ПДВ( п. 183.10 ПК).

Для платників -«добровольців» ПК доповнена умова. Зареєстрованим може бути тільки та особа, котра фактично здійснює оподатковані операції при умові, що за останні 12 календарних місяців об’єми поставки товарів чи послуг іншими платниками ПДВ складають не менше 50% від загального об’єму поставок (ст.. 182 ПК). Якщо більше 50% поставок здійснюється неплатником ПДВ, зареєструватися добровільно не можна. При цьому, якщо після реєстрації у «добровольця» об’єм поставок платником ПДВ за останні 12 календарних місяців буде менше 50 % податковий орган може анулювати ПДВ – реєстрацію ( п.п. 184.1 ПК). 

3. Звітний період:

Із звітного періоду залишається тільки місяць ( квартального періоду по ПДВ- для платників з невеликим обігом – більше не буде).

4. Відображення податкового кредиту:

У Податковому Кодексі встановлюються «граничні» строки відображення податкового кредиту по запізнившим  податковим накладним. Платники, які застосовують касовий метод, мають право на включення в податковий кредит суми ПДВ на основі податкових накладних, отримані на протязі одного місяця з дати списання засобів з банківського рахунку платників податку.

Як і в ЗУ «Про ПДВ» так і в Податковому Кодексі право на податковий кредит на дату першої події – оплати чи відвантаження.

Якщо в Законі України «Про податок на додану вартість» податковий кредит на легкові автомобілі не включається до суми податку,при придбанні автомобіля (крім таксомоторів), то  в Податковому Кодексі таких обмежень не існує.

5. Введення Єдиного реєстру податкових накладних:

 У Податковому Кодексі Планується поетапне введення Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) - для «дорогих» податкових накладних, сума відображеного ПДВ в котрих  більше с 01.11.2011р.- 1 млн. грн., з 01.04.2010- 500 тис. грн., з 01.07.2010р. – 100 тис. грн.,  з 01.01.2012 року більше 10 тис. грн.. Постачальники товарів або послуг, перше ніж передати податковому накладну покупцю, повинні зареєструвати в ЄРПН. А покупець повинен звірити дані отриманої податкової накладної з ЄРПН. Відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю не включати до суми ПДВ в податковий кредит.

6. Документи, що являються основою для відображення податкового кредиту без податкової накладної:

В ЗУ «Про ПДВ» відносять такі документи: товарний чек, касовий чек (при умові, що загальна сума поставлених товарі (послуг) в день ( без обліку ПДВ) не перевищує 200 грн. В Податковому Кодексі товарний чек більше не може замінювати податкову накладну і не є основою для відображення податкового кредиту. Що стосується касового чеку, то він дозволений, але окрім загальної суми платежу, сума податку і фіскального номеру, повинен бути податковий номер постачальника.

7. Автоматичне відшкодування ПДВ:

Для окремих категорій платників податку додались у Податковому Кодексі змогу отримання автоматичного бюджетного відшкодування.  Бюджетне відшкодування для цих категорій буде здійснюватися тільки на основі камеральної перевірки (камеральна перевірка- це документальна невиїзна перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях ) декларації по ПДВ.

8.Операції,які не є об’єктом оподаткування:

Що стосується операцій,які не є об’єктом оподаткування, то згідно ПК перелік більш розширений. В загалом додалися операції : консультаційні, інжинірингові, інженерні, бухгалтерські, юридичні ( в тому числі адвокатські), аудиторські, рекламні і інші подібні послуги консультаційного характеру. Також додалися операції з розробки,поставки,тестування програмного забезпечення, по обробці даних і надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації і інших послуг в сфері інформатизації, в тому числі з використанням комп’ютерних систем ( п.п. 196.1.14 ПК).

9. Спеціальні режими в сфері сільського і лісного господарства,а також рибальства:

В цілому норми Закону про ПДВ співпадають з прописаним у Податковому Кодексі, але в той же час є уточнення:

1)     Згідно ПК сільськогосподарськими товарами вважаються указані не тільки в групах 1- 24 УКТ ВЕД,але і в групах 4101, 4102, 4103,4301 УКТ ВЕД. Спецрежим  по ПДВ діє 01.01.2018 року;

2)     Надання послуг іншим сільськогосподарським підприємствам виділяється як окремий вид спец режимної діяльності;

3)     раніше перелік  видів діяльності, на котрі розповсюджувався спец режим по ПДВ, визначався Кабінетом Міністрів України. Тепер цей же перелік наведено у самому Податковому Кодексі.

В Податковому Кодексі дається більш розширене поняття термінів «поставки товарів» і «поставки послуг». Поставкою товарі тепер вважається люба операція, що передбачає передачу права розпорядження на товар в якості власника, в тому числі і за рішенням суду ( п.п. 14.1.191 ПК). До вступу ПК при визначенні того,чи являється операція поставкою товарів, визначальним критерієм буд перехід права власності на товар.

Поставкою послуг згідно п. 14.1.185 ПК вважається любі операції, які не є поставкою товарі, або інші операції по передачі права на об’єкт інтелектуальної власності і інші нематеріальні активи, або надання інших майнових прав відносно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, котрі використовуються в процесі здійснення відповідної дії чи проведення відповідної діяльності ( п.п. 14.1.185 ПК).

10.Місце  поставки товарів і місце поставки послуг:

Визначати, де знаходиться місце поставки – на території України або ні, потрібно тепер згідно з правилами, відображених у ст.. 186 ПК.

Місце поставки товарів:

Норма ПК

Умови поставки

Місце поставки

П.п. «а» п. 186.1 ПК

Всі випадки, за винятком відповідних п.п. «б» і «в» п. 186.1 ПК

Фактичне місцезнаходження товарів на момент їх поставки

П.п. «б» п. 186.1 ПК

Якщо товари перевозяться чи пересилаються продавцем, покупцем або 3-ою особою.

Місце,де товари перебувають на початок їх перевозки чи пересилки.

П.п. «в» п. 186.1 ПК

Якщо товари збираються, монтуються або встановлюються продавцем або від його імені.

Місце,де проводиться збір, монтаж або установка.

 Місце поставки послуг:  місце поставки послуг тепер є місце реєстрації постачальника ( за винятком у випадках згідно п.п. 186.2-186.3 ПК). Якщо постачальник зареєстрований на території України, то незалежно від того, кому (резиденту чи не резиденту) і на якій території він надає послуги, місце поставки є територія України. Відповідно до 01.01.2014 року такі послуги будуть оподатковуватись 20%.  Якщо постачальник зареєстрован за межами України (нерезидент), то незалежно від того, постачаються такі послуги на території України або за її межами, місце їх поставки буде знаходитися за межами України, а тому не будуть об’єктом оподаткування.

IV. Висновки.

Таким чином, в статті було проведено порівняльна характеристика Закону України «Про податок на додану вартість» і Податкового Кодексу. Тобто були розкриті відмінності між діючими нормативами до вступу Податкового Кодексу і після.

  Основні відмінності з Податку на додану вартість:

Категорія

 

ЗУ «Про ПДВ»

(до вступу Податкового Кодексу)

Податковий Кодекс розділ V

Ставка податку

 

-         20%;

-         0%.

-         20% ( з 01.01.2014-17%)

-          0%( перелік операцій,котрі обкладаються нульовою ставкою залишись не змінними).

Звітний період

-         календарний місяць;

-         квартал( якщо об'єм операцій з податку за попередні 12 місяців не перевищив 300 тис. грн.).

Календарний місяць для усіх без винятку платників ПДВ

Єдиний реєстр податкових накладних

________

Введення ЄРПН для «дорогих» податкових накладних.

Терміни реєстрації

 

20 календарний термін з дня досягнення перевищення 300 тис. грн.

10 число місяця наступного за місяцем в котрому було перевищення 300 тис. грн. ( п. 183.2 ПК)

Особи, які підлягають обов’язковій реєстрації в якості платника ПДВ

1)    особи, у яких об’єм оподаткування операцій з поставкою товарів чи послуг за останні 12 календарних місяців перевищив 300 тис. грн.;

2)    особи, що зобов’язані вносити консолідований податок;

3)    особи, які здійснюють операції з поставки товарів (послуг) на митній території України з використанням комп’ютерної мережі;

4)    особи, які здійснюють операції з реалізації конфіскованого майна.  

Тільки особи, у котрих об’єм оподаткування операцій з поставкою товарів чи послуг за останні 12 календарних місяців перевищив 300 тис. грн. (п. 181.1.ПК).

 

 

Література

1.Податковий Кодекс України.
2.Закон України  «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 року.
3.Журнал «Податковий кодекс» № 1 під редакцією Войтенко Т., Михайленко Д., Чалий І., Твердомед А.
4. Журнал «Податковий кодекс» № 4 під редакцією Войтенко Т., Михайленко Д., Чалий І., Твердомед А.