Економічні науки / 7.Облік та аудит

Ст. Мельниченко О.С.

Донбаський Державний Технічний Університет

СПЛАТА КОНСОЛІДОВАНОГО ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК ВІДПОВІДНО НОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Після підписання нового Податкового кодексу України, виникає велика кількість запитань. До них відносяться і питання стосовно консолідованого податку на прибуток. Відповідно до п. 152.4 Податкового кодексу України платник податку на прибуток, який має у своєму складі відокремлені підрозділи може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами розділу III Податкового кодексу України та зменшений на суму податку на прибуток, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням відокремлених підрозділів [4]. Відповідно до діючого законодавства України відокремлений підрозділ можуть мати господарські організації, які є  юридичними особами, створені відповідно до Цивільного кодексу [5], державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу[1], а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Як зазначено у ст. 95 Цивільного кодексу, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій[5]. Філія не є юридичною особою. Вона наділяється майном юридичної особи, що її створила, i діє на підставі затвердженого нею положення. Відповідно до ст. 28 Закону № 755-IV відокремлений підрозділ юридичної особи не підлягає державній реєстрації, але відомості про такий підрозділ включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців. Юридична особа зобов’язана здійснити необхідні заходи, пов’язані зі створенням філій, відповідно до Закону № 755-IV. Так, ст. 28 цього Закону встановлено перелік документів, які подає виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи в разі створення відокремленого підрозділу, а саме: заповнену реєстраційну картку про створення відокремленого підрозділу, рішення органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу, а також положення про відокремлений підрозділ[2]. Відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи, у тому числі філії, залучаються до її реєстраційної справи.

Законом № 2181-III, який є спеціальним законом з питань оподаткування, встановлено, що платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки i збори (обов’язкові платежі), пеню та штрафні санкції. Отже, філія має бути зареєстрована як платник податків в органах державної податкової служби за своїм місцезнаходженням.

Взяття відокремленого підрозділу на облік здійснюється органом державної податкової служби на підставі надходження повідомлення про створення відокремленого підрозділу від державного реєстратора у порядку, визначеному наказом № 80. Якщо підприємство, що має філії та сплачує консолідований податок на прибуток, створює у своєму складі нові філії, то  дані обліку новостворених філій враховуються при розрахунку консолідованого податку починаючи з того звітного (податкового) періоду, коли вони були створені.

Якщо платник податку у попередніх податкових періодах прийняв рішення про сплату консолідованого податку, про що було повідомлено податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій, а в поточному році обрав загальний порядок сплати податку на наступний податковий рік, то про зміну порядку сплати податку він має повідомити податкові органи. Якщо платник податку на прибуток прийняв рішення залишитися в наступному податковому році на сплаті консолідованого податку, то надсилати повідомлення до податкових органів не потрібно.

Розглядаючи деякі питання, пов’язані з обкладанням податком на прибуток підприємств, що мають у своєму складі філії, можна зазначити, що  рішення платник податку здійснює самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляє податкові органи за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх філій (відокремлених підрозділів).

Також платник податку або відокремлений підрозділ подає податковому органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним податковим органом України.

З метою реалізації норм п. 152.4 Податкового кодексу України наказом ДПАУ від 24.01.2011 р. № 36 затверджено форми:

— Розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства;

— Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства[4].

Література:

1.                     Господарський кодекс України

2.                     Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних                        осіб – підприємців» вiд 15.05.2003 № 755-IV

3.                     Наказ ДПАУ від 24.01.2011 р. № 36

4.                     Податковий кодекс України

5.                     Цивільний кодекс України