Колокольцев А.В., Починок О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

РОЗВИТОК УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ

 

В сучасних ринкових умовах підприємства набувають більшої самостійності, а це, у свою чергу, передбачає принципове переосмислення таких функцій управління, як планування, облік, контроль та аналіз. Останнім часом для успішного вирішення проблем, що виникають перед менеджерами вищого та середнього рівня управління, недостатньо лише інформації бухгалтерського обліку. Метою цієї статті є теоретичне обґрунтування засад управлінського обліку.

Дослідження з цієї проблеми набули значного поширення в країнах з розвиненою економікою в 70-ті роки минулого століття. Економісти-науковці ( К.Друрі, Т. Скоун, Ч. Хорнгрен, Д. Фостер, Р. Ентоні та ін..) обґрунтували необхідність відокремлення управлінського обліку, його призначення, основні функції та методичні принципи організації й звернули увагу на те, що управлінський облік включає планування, складання бюджету, відображення фактичних даних в аналітичному і синтетичному обліку й у звітності, контроль, аналіз, а також підготовку інформації та прогнозування та прийняття правильних ситуаційних управлінських рішень [1].

В Україні розробленню вищезазначеної проблеми приділяється значна увага з боку вітчизняних дослідників М.Чумаченка, Л.Сухаревої та ін.. Однак, на практиці лише деякі вітчизняні підприємства застосовують систему управлінського обліку для ефективного вирішення питань і проблем ведення бізнесу.

Управлінський облік в цілому має спрямуватися на потреби вітчизняних підприємств, які дають поштовх для розвитку економіки України.

Процес управління передбачає своєчасне отримання керівництвом достовірної інформації, необхідної для прийняття раціональних рішень. Формування і подання такої інформації є головним завданням управлінського обліку.

Інформація управлінського обліку охоплює всі стадії інформаційного потоку управлінського циклу: планування, визначення реалізації планів, інтерпретацію результатів, визначення та узагальнення базової інформації для прийняття певних управлінських рішень і орієнтована на внутрішнього користувача.

Рішення стосовно запровадження управлінського обліку та системи його організації повинно прийматися керівником підприємства виходячи з існуючих потреб інформації та наявних ресурсів, що можуть використовуватись для побудови та запровадження управлінського обліку. При цьому можна обрати один із таких варіантів системи організації управлінського обліку: автономний чи інтегрований [3].

Правила управлінського обліку обираються керівництвом і повинні бути найкориснішими під час прийняття управлінських рішень, що забезпечуються якісною інформацією.

Як правило, інформація управлінського обліку є комерційною таємницею, оскільки відображає стратегію розвитку підприємства на майбутнє і тактику поточної діяльності.

Частота подання управлінської звітності залежить від потреб управління. Для створення ефективної системи управлінської звітності потрібні такі ресурси: вихідні дані; форма та зміст системи звітності, узгодженні з керівництвом; метод накопичення та впорядкування інформації. Форма подання інформації має бути легкою для сприйняття користувачем і зорієнтована на те, що користувач знайомиться з питанням вперше. Регулярні й поточні управлінські звіти дадуть керівництву необхідну інформацію для прийняття раціональних рішень, сприяючи таким чином,успішному розвитку підприємства.

Розвиток управлінського обліку на сучасному етапі полягає в поєднанні таких функцій, як планування, облік, контроль ф аналіз. Результатом такого поєднання має бути система інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень, обслуговувати яку повинен управлінський облік.

Становлення управлінського обліку на підприємствах стримується відсутністю відповідних нормативних документів, положень, стандартів.

Управлінський облік має змогу застосувати великі підприємства, бо вони мають технічні, економічні, матеріальні умови для його ведення, ніж малі підприємства.

Управлінська інформація дає можливість керівництву приймати більш ефективні рішення. Необхідність запровадження управлінського обліку на підприємстві пояснюється тим, що він повинен:

-                    бути корисним під час розроблення стратегії розвитку підприємства; допомагати керівництву приймати управлінські рішення щодо визначення сегменту ринку, розробки товару, встановлення цін тощо;

-                    контролювати бізнес (розподіл обсягів роботи і ресурсів, рівень запасів, контроль потоку коштів);

-                    допомагати оцінити отриманні результати (аналіз витрат, ефективність праці, порівняльний аналіз діяльності);

-                    надавати інформацію в разі відхилення контрольованих показників функціонування підприємства від їх запланованих значень;

-                    привертати увагу керівництва і визначати центри, в яких виникли відхилення, з метою проведення коригування (здійснювати коригувальні дії) та інше [2].

Таким чином, найважливішою вимогою для ефективного функціонування системи управлінського обліку в організації є її регламентне забезпечення. В процесі запровадження управлінського обліку має бути розроблено Положення з управлінського обліку і звітності або виділено окремий розділ в наказі про облікову політику підприємства.

Список літератури :

1. Бутинець Ф. Ф., Чижевська Л. В., Герасимчук Н.В. Бухгалтерський

управлінський облік. - Житомир: ПП "Рута", 2008. 445с.

2. Голов С.Ф. Управлінський облік. К.: Скарби, 2009.- 425с.

3. Карпова Т. П. Управленческий учет: Учеб, для вузов. М.: Аудит, ЮНИТИ, 2008 - 350 с.