Экономика/ 7. Учет и аудит

Смирнова А.Г., Бєлоусова І.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім М.І. Туган-Барановського

Моніторинг дебіторської заборгованості як дієвий інструмент служби контролінгу підприємства

 

Однією з причин виникнення кризової ситуації на багатьох українських підприємствах є низький рівень менеджменту. Саме некваліфіковані і помилкові дії керівництва привели велику кількість суб'єктів господарювання на межу банкрутства. Істотним чинником, який зумовлює ухвалення неправильних управлінських рішень, є відсутність на вітчизняних підприємствах ефективної системи контролінгу, тому тема даної роботи є у наш час дуже актуальною.

 Теоретичні та практичні аспекти впровадження контролінгу досліджують Карминський А.М., Федулова Л.І., Швиданенко Г.О., в своїх працях вони визначають сутність контролінгу, його основі інструменти, напрямки його реалізації на підприємствах, а також надають рекомендації щодо організаційних заходів впровадження контролінгу, проте питання контролінгу дебіторської заборгованості у наш час ще мало досліджене.

Керівництво більшості вітчизняних компаній, які вже досягли певних вершин, поступово переходить до переосмислення перспектив власного бізнесу і його ефективності. В даному випадку пострадянська система жорсткого ретроспективного контролю втрачає свою актуальність, оскільки в умовах швидкоплинного ринкового середовища запізніле виявлення помилок в організації бізнес-процесів може дорого обійтись. На противагу цьому грамотно побудована система контролінгу спрямована «вперед», а не «назад». Тобто її завданням є не лише звіт про фактично здійснені витрати або отримані прибутки, а забезпечення менеджменту компанії повною і якісною інформацією для прийняття рішень щодо планування майбутніх доходів і витрат [3].

Контролінг - це спеціальна саморегулююча система методів і інструментів, яка спрямована на функціональну підтримку менеджменту підприємства і включає інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль і внутрішній консалтинг [2].

Основна мета контролінгуорієнтація управлінського процесу на досягнення всіх цілей, що стоять перед організацією [1].

Моніторинг дебіторської заборгованості - це процес що відноситься до контролінгу, який зосереджений в першу чергу на: обліку і контролю за рівнем дебіторської заборгованості; її "продуктивності", тобто відношенні дебіторської заборгованості до об'єму продажів; термінах погашення дебіторської заборгованості [4].

Контроль і управління дебіторською заборгованістю мають дуже велике значення для підприємств, що функціонують в умовах ринку. Вміле та ефективне управління цією частиною поточних активів є невід'ємною умовою підтримки необхідного рівня ліквідності та платоспроможності.  Управління дебіторською заборгованістю необхідно як при формуванні іміджу надійного позичальника, так і з погляду забезпечення ефективної поточної діяльності підприємства [2].

Аналіз дебіторської заборгованості проводять у поетапно: вивчення рівня загальної суми дебіторської заборгованості, її динаміки. Визначення оборотності та коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованності. Вивчення складу дебіторської заборгованості за її видами та аналіз динаміки її складових. Вивчення складу дебіторської заборгованості за термінами її погашення. Аналіз складу простроченої заборгованості, причин її виникнення. Оцінка безнадійних боргів підприємства.

Управління дебіторською заборгованістю передбачає, перш за все, контроль за оборотністю коштів у розрахунках. Контролювати дебіторську заборгованість доцільно, попередньо здійснивши аналіз стану дебіторської заборгованості за термінами утворення [4].

Оцінка реального стану розрахунків з дебіторами на підприємстві передбачає використання табличного та графічного способів оцінки дебіторської заборгованості, а також з допомогою абсолютних та відносних показників, що розглядаються у динаміці. Розглянемо характеристику показників за допомогою яких проводиться моніторинг дебіторської заборгованості в табл. 1.

Таблиця 1

Показники моніторингу дебіторської заборгованості та їх характеристика

Назва

Методика розрахунку

Характеристика

1

2

3

Оборотність дебіторської заборгованості (ОДЗ)

ОДЗ = Продажі в кредит / Середня дебіторська заборгованість

 

Даний показник відображає число оборотів дебіторської заборгованісті протягом даного періоду.

В цьому показнику результати роботи підприємства (продажі в кредит) в досліджуваному періоді співвідносяться із зайнятістю капіталу, утворюваного за рахунок продажів (дебіторська заборгованість). Зайнятість приводиться в середньому розмірі або за станом на кінець періоду. Зростання показника свідчить про позитивні тенденції в області дебіторської заборгованості.[2]

 

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованнгості

К об.дз = Середня дебіторська заборгованість * період / Продажі в кредит або виручка

Характеризує середній період часу, протягом якого кошти від покупців надходять на розрахункові рахунки підприємства. Чим менше значення даного показника, тим у більш вигідних умовах знаходиться підприємство.[2]

Період обороту дебіторської заборгованості (ПОДЗ)

ПОДЗ = Дебіторська заборгованість / Продажі в кредит

 

Дана величина показує середню кількість днів між виставлянням рахунку-фактури і його оплатою

При позитивному розвитку показників (зниженні) поліпшується співвідношення між продажами і дебіторською заборгованістю, на підставі чого часто роблять висновки про збільшення швидкості погашення дебіторської заборгованості.[2]

 

Коефіцієнт залучення оборотних активів у дебіторську заборгованість

Кзал=Дебіторська заборгованість/Загальна сума оборотних активів підприємства

Відображує частку дебіторської заборгованості у сумі оборотних активів підприємства.

Зростання показника у динаміці характеризується негативно.[4]

 

Продовження табл. 1

1

2

3

Коефіцієнт прострочення дебіторської заборгованості

Кпр = Дебіторська заборгованість прострочена/Загальна сума дебіторської заборгованості підприємства

Відображує частку простроченої дебіторської заборгованості в її загальній сумі. Зростання показника в динаміці  є негативним.[4]

Середній "вік" простроченої (сумнівної, безнадійної) дебіторської заборгованості

Впдз = Сума простроченої дебіторської заборгованості / Сума одноденного обороту по реалізації

 "Вік" дебіторської заборгованості є величиною, за допомогою якої можна здійснювати моніторинг і контроль змін зайнятості капіталу в дебіторській заборгованості.

Зростання показника в динаміці характеризується негативно.[4]

 

Таким чином, можна сказати, що неправильна інтерпретація показників, може стати причиною помилкових висновків щодо розвитку швидкості погашення дебіторської заборгованості. На підставі змін показників можна вирішити, що темпи оплати замовниками товарів зросли або знизилися, тобто змінилася поведінка споживачів, хоча це не обов'язково відповідає дійсності. Можна уникнути помилкових оцінок і висновків, дослідивши більш короткі відрізки часу.

 

Список використаних джерел:

1.                       Контроллинг - как инструмент управления предприятием / Е. А. Ананькина, С. В. Данилочкин, Н. Г. Данилочкина / Под ред. Н.Г. Данилочкиной. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1998. - 279 с.

2.                            Швиданенко Г.О. Контролінг: Навч. посіб. / Швиданенко Г.О., Лавриненко В.В., Дерев’янко О.Г., Приходько Л.М. // – К.:КНЕУ, 2008. – 264 с.

3.                            Федулова Л. І. Менеджмент організацій: Підручник. - Київ: Либідь, 2004, 448 с.

4.                       Слав'юк Р.А. Фінанси підприємств Навчальний посібник. — Київ: «Центр навчальної літератури», 2005, 460с.