Моделювання споживчих переваг на ринку продовольчих товарів

Ринок споживчих переваг становить просторове поле реалізації товарно-грошових відносин.

Попит на споживчому ринку проявляється у формі просторово відокремлених потреб населення регіону, виражених у грошовій формі. Пропозиція проявляється як просторово розосереджена сукупність товарів та послуг, які продавці можуть представити на ринку.

Споживчий ринок – це окремі особи та домашні господарства, які купують товари та користуються послугами для особистого або сімейного споживання чи використання.

Неможливо проаналізувати поведінку всіх покупців споживчого ринку окремо.

Механізм купівлі споживчих товарів складається з п’яти етапів:

Усвідомлення потреби

Пошук інформації про товар

Оцінка варіантів

Кінцеве рішення про купівлю

Реакція на покупку

Для прийняття обґрунтованих комерційних рішень по моделюванню споживчих переваг на ринку продовольчих товарів на рівні підприємства продовольчої промисловості найсуттєвішим є вивчення існуючого стану конкретного товарного ринку.

Продовольча галузь є однією з пріоритетних галузей харчової промисловості України.

Продовольчі продукти мають велике значення як у харчуванні українського населення – збагачують раціон тваринним білком, так і економіки в цілому – є джерелом наповнення Державного бюджету

В останні роки виробництво проддтоварів займає 14–15% у вартості валової продукції господарства, а молочні продукти - 5-10% - в експорті сільськогосподарських та продовольчих товарів.

Для більш глибокого розуміння основних чинників, які зумовлюють основні проблеми на продовольчому ринку, та окреслення стратегії подальшого розвитку цього ринку, здійснено багатофакторний аналіз всіх чинників впливу на кон’юнктуру продуктового ринку на основі відповідних моделей.

Моделі українських ринків продуктів ідентифікувались як система одночасних рівнянь, що характеризують:

1. реальні ціни і собівартість продуктів на внутрішньому ринку,

2. обсяги виробництва продуктів,

3. обсяги використання продуктів на харчові потреби та споживання продуктів в розрахунку на душу населення,

4. експорту продуктів,

5. обсяги продтоварів, що закуплені для виробництва.

Моделювання споживчих переваг на ринку молочних товарів

Україна перебуває на десятій сходинці в світовому рейтингу молочних виробників. Особливістю світового ринку молока та молоко продукції є те, що для зовнішнього продажу надходить лише невелика частка виробленої продукції

Проте незважаючи на дефiцит виробництва молока як сировини, виробництво багатьох молокопродуктів збільшується, обсяги виробництва молочної продукції зменшуються за рахунок зменшення сільського господарства, але попит на продукцію залишається.

Тому для визначення потреби на ринку даної продукції потрібно змоделювати та дослідити розвиток споживчих переваг на даному ринку

Для оцінки попиту на молочну продукцію проведемо розробки економіко-математичної моделі.

Розроблена модель узгодження пропозиції продовольчої продукції з обсягами споживчого попиту, обґрунтована маркетингова стратегія підвищення ефективності діяльності молокопереробних підприємств з урахуванням стадії життєвого циклу товарів, представлений прогноз рівня споживання молока і молочних продуктів в регіоні.

Ресурсно-споживча стабільність молоко продуктового під комплексу - це, перш за все, збалансованість ресурсозабезпечення і споживання молока й продовольчої продукції на регіональному ринку

Більшість  молочних  продуктів   знаходяться на стадіях зрілості і насичення.

Для стабілізації і поліпшення збуту молочної продовольчої продукції необхідно вибрати маркетингові стратегії, які б включали:

-        стратегію збереження існуючої ринкової частки і рівня прибутковості;

-        стратегію збільшення обсягу продажу за рахунок розробки поліпшених товарів;

-        стратегію активізації рекламної компанії підприємства.

Товари, що знаходяться на стадії зростання, як правило, не приносять прибутку, який з'являється і різко збільшується на заключному етапі стадії зростання і стадії зрілості. Тому по йогуртах, сирках і сирній масі слід передбачити стратегію проникнення і покриття витрат або стратегію широкого проникнення на ринок.

Життєвий цикл кисломолочного сиру і молока знаходиться в стадії “спаду”. Для підвищення ефективності виробництва і реалізації продукції молокопереробному підприємству необхідно передбачити стратегію збільшення витрат на стимулювання збуту, стратегію зниження цін.

Використання запропонованої маркетингової стратегії, розробленої з урахуванням стадій життєвого циклу продовольчої продукції, дозволить посилити свою конкурентну позицію на регіональному ринку, збільшити обсяги продажу молока і продовольчої продукції.