Арендарук А.О.

Дніпропетровський національний університет ім.О.Гончара

Поетапне формування зв’язного описового мовлення у дітей із ЗНМ

Вперше теоретичне тлумачення ЗНМ було сформовано в результаті багатоаспектних досліджень різних форм мовної патології у дітей дошкільного і шкільного віку, що проводились Р.Є. Лєвіною і колективом наукових співробітників. Основи корекційного навчання розроблені в психолого - педагогічних дослідженнях авторів Р. Є. Лєвіна, Г. В. Чиркіна, Н. С. Жукова.

Сформованість зв'язного мовлення - кінцевий результат роботи вчителів-логопедів. Дослідження показують: для того, щоб дитина раннього віку успішно оволоділа словом, вона має почути його багато разів, а щоб почала активно використовувати у власному мовленні, - ще більше ( близько 70 - 90 разів). Дітям з мовленнєвими порушеннями треба повторювати нові слова набагато частіше.

Опанування речення - процес іще складніший. Якщо за нормальних умов діти починають складати речення приблизно у два роки, то в разі наявності мовленнєвих вад після трьох-чотирьох років, а інколи і після п'яти. Батьки та педагоги мають бути особливо уважними до малят, бо саме на цьому етапі в дітей найчастіше виникає заїкування. До того ж варто пам'ятати, що кожний етап розвитку мовлення є підґрунтя до наступного.

На п'ятому-шостому роках життя діти опановують ситуативне мовлення (використання речень в умовах конкретної ситуації). Формуванню такого мовлення сприяють завдання та описування предметів. В лінгвістичній і методичній літературі опис розглядається як особливий функціонально-змістовий тип мови. У дітей із ЗНМ відмічаються значні труднощі під час опису іграшки чи іншого предмета.

Важливість оволодіння навиками опису предметів в плані підготовки до шкільного навчання, труднощі у засвоєнні цього виду висловлювань, визначили необхідність пошуку найбільш адекватних шляхів і способів формування у дітей із ЗНМ навиків зв'язної описової мови.

Навчання здійснюється поетапно і включає такі види робіт:

 - підготовчі вправи до опису предметів;

-         формування початкових навиків самостійного опису;

-         опис предметів за основними ознаками;

-         навчання поширеному опису предметів;

-         закріплення навиків опису, в тому числі в процесі ігрових і предметно практичних дій.

На підготовчому етапі використовуються такі вправи:

-         впізнання предмета за його описом;

-         порівняння предметів за основними ознаками.

Впізнання предметів за їх описом проводиться в ігровій формі з використанням гри «Лото», іграшок, муляжів предметів. Наприклад, під час роботи з лото діти отримують карти із зображенням предметів якоїсь тематичної групи. Дається поширений словниковий опис одного з предметів. Діти, у яких на карті лото було зображення цього предмета, закривали його фішкою, а потім відповідали на запитання, які були направлені на виділення деяких ознак предмета (колір, форма, величина).

На послідуючих етапах роботи переходимо від складання дітьми ( з допомогою педагога) опису простого предмета до більш самостійного і поширеного висловлювання ( опис за питаннями, за планом-схемою, без попереднього плану, з опорою тільки на зразок).

Для опису за питаннями підбираються предмети і іграшки з легко визначеними при сприйманні ознаками. Спочатку такий опис складається з 4 - 5 фраз і включає визначення предмета, перерахування його основних зовнішніх ознак.

Після проведення серії таких занять слід переходити до опису предметів за планом. Використовується наочний і мовний матеріал лексичних тем: «Домашні і дикі тварини», «Транспорт» і інші. Засвоюється схема висловлювань, формується уява про основні структурні частини тексту -опису.

Складання опису за питаннями

Опис овочів,фруктів

1.                                 Назвати предмет                       Це лимон      

2.                                 Колір                                               Лимон жовтого кольору     

3.                                 Форма                                               Лимон овальний   

4.                                 Величина                                           Лимон     малий

5.                Смак                                                    Лимон кислий

6.       Який на дотик?                                    Твердий                                    

  Складання поширеного опису за планом із груп

«Овочі», «Фрукти»

1.                                               Визначення предмета                            Це    яблоко

2.                                               Форма                                                           Яблуко кругле

3.                                               Колір                                                                Це яблуко червоного кольору

4.                                               Величина                                                       Воно невелике

5.                                               Смакові якості                                               На смак яблуко солодке

6.                                               Яке на дотик?                                                Воно тверде

7.                                               Де росте?                                                        Яблоко росте на яблуні

8.                                               Яку користь приносить?                              Яблука  їдять

9.                                               До якої групи належить?                              Яблуко – це фрукт

 

Прийом паралельного опису використовується як на початку навчання самостійного опису, так і при необхідності і в подальшому, особливо в роботі з дітьми, у яких виникли труднощі в запам'ятовуванні послідовності схем.

                 Логопед                                                Дитина

Це кішка.                                    У мене теж кішка.

У мене кішка сіра,                       У мене кішка вся чорна,

з чорними полосками.                 лапки у неї білі.

Шерсть у кішки м'яка,                 Шерсть у кішки пухнаста.

пухнаста.

Вуха у кішки маленькі, гострі.      Вушка у кішки маленькі.

Очі у неї круглі, зелені.               Очі зелені.

У кішки довгі вуса.                        У неї великі вуса.

Послідовно переходимо до формування навиків планування невеликого за об'ємом опису. Спочатку проводимо колективне складання плану. Задаємо питання за змістом опису. « Про що ми скажемо на початку?», «Що ми скажемо про цей предмет, який він? ..» На наступному етапі перед складанням опису пропонуємо дитині сказати, про що вона буде говорити, використовуючи раніше засвоєну схему: «Я скажу, як називається предмет, якої він форми, кольору, величини, з чого зроблений, для чого потрібний».

В міру засвоєння навиків опису предметів використовуються такі види робіт: опис предмета по пам'яті, за власним малюнком, включання опису в різні ігрові ситуації.

Прийом опису предметів за власним малюнком є ефективним для засвоєння дітьми із ЗНМ навиків самостійного опису. Малюнки виставляються на набірному полотні, діти почергово розповідають про предмети. Дається аналіз висловлювань.

Опис предметів по пам'яті проводиться на заняттях по темах: «Моя іграшка», «Наші друзі».

Використовуються ігрові форми.

Гра «Магазин»

Мета: Закріплювати вміння описувати предмети без їх назви

Ігровий персонаж ( наприклад «Незнайка»), в ролі якого виступає спочатку педагог, а потім хтось із дітей, дзвонить по телефону в «магазин» і питає, чи є в ньому предмет вказаної ним форми, величини, кольору, призначення. «Продавець» повинен впізнати предмет за його описом і відповісти Незнайці.

Гра «Хто знайшов собаку»

Мета: Закріпити навики опису тварин

Використовується мікрофон, кольорові фотографії собак (5-6).

 Дітям дається пояснення ігрової дії.

У Миколи зникла його улюблена собака Дружок. Коля довго шукав свою собаку, але не знайшов її. Тоді він попросив зробити оголошення по радіо про зниклу собаку.

Один з дітей («Диктор») займає місце за столиком біля мікрофона. Коля підходить до нього з кольоровою фотографією своєї собаки. «Диктор» робить оголошення «по радіо» і дає опис собаки, користуючись кольоровою фотографією.

Інші діти задають питання, уточнюючи предмети зниклої собаки.

Перед кожною дитиною лежить кольорова фотографія собаки. Інші повинні визначити, у кого з них - зникла собака. Дитина, яка «знайшла» , оголошує про це і пояснює, чому він вирішив, що це Миколина собака.

Робота по формуванню у дітей граматично правильної мови проводиться в зв'язку з навчанням описової мови в таких напрямках:

-                   систематичні вправи на правильне використання словоформ (відмінкові закінчення іменників, прикметників);

-                   формування у дітей практичних навиків словозміни;

-                   правильна побудова речень;

-                   формування навиків контролю за граматично правильною мовою;

-                   активізація і збагачення словникового запасу.

Вправи на правильне використання словоформ у процесі роботи із загадками і при складанні дітьми опису предмета за спеціально підібраними питаннями. Для відповіді на питання дитині необхідно було використати слово у потрібній граматичній формі або вибрати потрібну конструкцію (про кого говориться в цій загадці?» - « Про кішку, про ведмедя і т. д.»). на кожному занятті розглядається ряд предметів, що забезпечує можливість багаторазових вправ у використанні однотипних словоформ.

На заняттях діти вправляються у побудові речень із 3, 5 і більше слів. У них закріплюються практичні навички складання поширених відповідей на питання, а потім фраз - висловлювань про предмет з опорою на його сприйняття. Використовуються такі синтаксичні структури речень.

1.                                  Суб'єкт - якість суб'єкта (огірок зелений, яблуко кругле).

2.                                  Суб'єкт - вид якості (колір, форма і т. д.) - визначення якості - (кавун за формою круглий).

3.                                  Вид якості - назва суб'єкта - визначення якості (на смак груша солодка).

4.                                  Суб'єкт (частина предмета) - назва предмета - якість суб'єкта (голки у ялини зелені).

5.                                  Об'єкт як знаряддя, спосіб дії - виконання дії - об'єкт, на який
переходить дія
(молотком забивають цвяхи).

6.                                  Суб'єкт - дія, яку виконує суб'єкт - об'єкт дії ( собака стереже дім).
Головними помічниками логопеда є вчителі, вихователі, батьки дитини -
логопата. Вони на уроках, самопідготовках, вдома закріплюють знання та навички з розвитку зв'язного описового мовлення. А для цього їм систематично треба було отримувати інструкції логопеда, тобто домашні завдання. Ми звикли нашвидкоруч записувати їх у зошитах зв'язку, часто ці записи не відповідають високим вимогам як за змістом, так і за формою, на них витрачається багато робочого часу.

Цю проблему якоюсь мірою можна вирішити за допомогою карток -схем. Така форма домашніх завдань дає змогу варіювати кількість та форми завдань.