Филологические науки/1.Методика  преподавания языка и литературы

Ст. викл. Рябуха Т.В., ас. Гостищева Н.О.

Мелітопольський державний педагогічний університет

 імені Богдана Хмельницького, Україна

Новітні інформаційні технології в навчанні англійської мови

В останні роки все частіше піднімається питання про застосування нових інформаційних технологій у навчанні іноземних мов – не тільки нових технічних засобів, але й нових форм і методів викладання, новий підхідів до процесу навчання.

Модернізація освітньої галузі передбачає перехід від використання традиційних засобів передачі та отримання інформації, таких як ручка, друкований підручник, класна дошка і крейда до персонального комп'ютера, комп'ютерних класів з інтерактивними методами та засобами навчання (інтерактивні дошки і програмне забезпечення) та інформаційного поля діяльності всесвітньої інформаційної мережі-Інтернет.

Змістовна основа масової комп'ютеризації в освіті, безумовно, зв'язана з тим, що сучасний комп'ютер являє собою ефективний засіб оптимізації умов розумової праці взагалі, у будь-якому його прояві. Р. Вільямс і К. Маклі звертають увагу на те, що бездушність є однією з особливостей комп'ютера як засобу навчання. Машина може "дружелюбно" спілкуватися з користувачем і подеколи "підтримувати" його, однак вона ніколи не виявить ознак дратівливості і не дасть відчути, що їй стало нудно. У цьому сенсі застосування комп'ютерів є, можливо, найбільш корисним при індивідуалізації навчання  [1].

Розробкою і впровадженням у навчальний процес нових інформаційних технологій активно займаються такі дослідники як Полат Е.С., Руденко-Моргун О.І., Фадєєв С.В.  та ін.

Так О.І. Руденко-Моргун у своїй статті "Комп'ютерні технології як нова форма навчання" окреслює основні віхи комп'ютерної революції, що почалася в середині 80-х років і дотепер продовжує нарощувати темпи: поява персонального комп'ютера, винахід технології мультимедіа, впровадження в наше життя глобальної інформаційної комп'ютерної мережі Інтернет. Усі ці нововведення легко і непомітно ввійшли в життя: вони широко використовуються майже у всіх професійних сферах і в побуті [4].

Комп'ютерні навчальні програми в навчанні англійської мови стали використовуватися з 80-х рр. XX в. Автоматизовані навчальні системи відносяться до так званих комбінованих технічних засобів навчання. Вони призначені для реалізації за допомогою комп'ютера, що працює у діалоговому режимі, функцій пред'явлення навчальної інформації в зручній для сприйняття формі, індивідуалізованому керуванню навчальною діяльністю в ході програмованого, проблемного навчання; контролю знань, а також для забезпечення доступу до обчислювальних, інформаційно-довідкових і інших ресурсів комп'ютера.

"Комп'ютери стрімко ввійшли в наше життя й у процес навчання англійської мови, потіснивши традиційні методики і змусивши викладачів іноземних мов вирішувати проблеми, про існування яких кілька десятків років тому жоден лінгвіст навіть не підозрював", – зазначає С.В. Фадєєв [5]. Немає нічого дивного в тому, що не усі викладачі виявилися готовими до широкого впровадження комп'ютерів у таку нетрадиційну сферу, як навчання іноземних мов. Необхідно, щоб кожен викладач зрозумів просту думку: комп'ютер не може замінити викладача у навчальному процесі, це лише засіб навчання, що підсилює і розширює його професійні можливості. Те, що викладач бажає одержати в результаті використання машини, має бути ним попередньо запрограмовано.

Застосування комп'ютерів на уроках англійської мови значно підвищує інтенсивність навчального процесу. При комп'ютерному навчанні засвоюється набагато більша кількість матеріалу, чим це робилося за той самий час в умовах традиційного навчання. Крім того, матеріал при використанні комп'ютера краще засвоюється. Комп'ютер забезпечує і всебічний (поточний, рубіжний, підсумковий) контроль навчального процесу. Контроль, як відомо, є невід'ємною частиною навчального процесу і виконує функцію зворотного зв'язку між учнем і викладачем. При використанні комп'ютера для контролю якості знань учнів досягається і значна об'єктивність оцінки. Крім того, комп'ютерний контроль дозволяє заощадити навчальний час, тому що здійснюється одночасна перевірка знань всіх учнів. Це дає можливість викладачу приділити більше уваги творчим аспектам роботи з учнями. Ще одна перевага комп'ютера - здатність накопичувати статистичну інформацію в ході навчального процесу. Аналізуючи статистичні дані (кількість помилок, правильних/неправильних відповідей, звертань за допомогою, часу, витраченого на виконання окремих завдань тощо), викладач судить про ступінь і якість сформованості знань в учнів.

Сприятливі можливості створюють комп'ютери і для організації самостійної роботи учнів на уроках англійської мови. Учні можуть використовувати комп'ютер як для вивчення окремих тем, так і для самоконтролю отриманих знань. Причому комп'ютер є самим терплячим педагогом, здатним скільки завгодно повторювати будь-які завдання, домагаючись правильної відповіді і, врешті решт, автоматизації навички, що відпрацьовується.

Література:

1.     Вильямс Р., Макли К. Компьютеры в школе. M.: Просвещение, 1988.

2.     Полат Е.С. Интернет на уроках иностранного языка. // Иностранные языки в школе. 2005. № 3.

3.     Полат Е.С. Интернет на уроках иностранного языка. // Иностранные языки в школе. 2006. № 5.

4.     Руденко-Моргун О.И. Компьютерные технологии как новая форма обучения // Иностранные языки в школе. 2001. № 5.

5.     Фадеев С.В. О вопросе применения компьютера в обучении иностранным языкам. М.: Знание, 2007.