Вдовенко О.С

Науковий керівник:  доцент Томчук О.Ф.

Вінницький національний аграрний університет

 

необхідність  аналізу ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА  для прийняття управлінських рішень

 

У ринкових умовах господарювання аналіз фінансового стану підприємств набуває системного й комплексного підходу до одержання необхідної інформації для потреб внутрішніх і зовнішніх користувачів. Тому при формуванні та функціонуванні фінансового ринку найкращим способом оцінки потенційного партнера є одержання й аналіз усієї інформації про нього, включаючи дані про господарську діяльність у динаміці, її масштабність, фінансовий стан та перспективи подальшого розвитку.

         Фінансовий стан підприємства є комплексним поняттям, яке характеризується  системою показників, що відображають наявність, розміщення і ефективність використання фінансових ресурсів.

На думку Т.А. Обущак, фінансовий стан - сутнісна характеристика  діяльності підприємства у певний період, що визначає реальну та потенційну можливість підприємства забезпечувати достатній рівень фінансування  фінансово-господарської діяльності та здатність ефективно здійснювати її в майбутньому [1].

 Фінансовий стан підприємства прямо залежить від його виробничої діяльності і при успішному виконанні та перевиконанні плану за виробництвом і реалізацією продукції, зниженні її собівартості підприємство одержує надплановий прибуток; утворюються додаткові джерела коштів, що в кінцевому результаті сприяє зміцненню фінансового стану підприємства.                Тому резерви подальшого поліпшення фінансового стану – це передусім краща виробнича діяльність.

У сучасних умовах нагромаджений позитивний досвід економічного аналізу фінансового стану підприємств, значний вклад у його розвиток внесли А.М. Герасимович, М.І. Ковальчук, Г.Я. Козак, О.В. Мертенс, Г.М. Мельничук, П.Т. Саблук, В.І. Самборський, В.К. Савчук, Р.С. Сайфулін, А.Д. Шеремет та інші.

Інформаційною базою для оцінки фінансового стану служать такі джерела інформації :  Баланс (форма №1), Звіт про фінансові результати (форма №2), Звіт про рух грошових коштів (форма №3), Звіт про власний капітал (форма № 4), Примітки до річної фінансової звітності  (форма №5).

Фінансовий стан характеризуються  показниками фінансової стійкості, ліквідності, платоспроможності, станом дебіторської заборгованості й довгострокових поточних зобов'язань.

Прийняття управлінських рішень базується на результатах економічного аналізу. Механізмом оцінки фінансового стану підприємства є фінансовий аналіз, що являє собою процес дослідження фінансового стану та основних результатів діяльності підприємства з метою виявлення резервів підвищення його ринкової вартості та забезпечення реалізації стратегічних цілей розвитку.

Для оцінки діяльності економічного суб’єкта аналітик може використовувати різні прийоми економічного аналізу. При цьому фінансовий стан економічного суб’єкта розглядається  як синтетичний показник результату його господарської діяльності до сукупності з раціональним розміщенням фінансових ресурсів.

Фінансову діяльність підприємства аналізують за горизонтальним і вертикальним  напрямом.

Суть горизонтального аналізу полягає в тому, що при його проведенні порівнюють окремі показники за статтями балансу і звітів підприємства за суміжні періоди та в динаміці за ряд років. За горизонтальним аналізом встановлюють відхилення від базового, попереднього звітного періоду або показників, планів, завдань і даних інших підприємств, виявляють тенденції розвитку підприємства, причини таких відхилень і можливі результати фінансової діяльності.

Вертикальний, або як його ще називають - структурний, аналіз балансу і звітів дає змогу проаналізувати структуру активів підприємства. Тобто визначити, яку питому вагу в загальній сумі активів(валюті балансу) мають основний капітал і нематеріальні активи, запаси й витрати, фінансові вкладення, грошові надходження, дебіторська заборгованість. У пасиві - аналізується структура власного капіталу, короткострокової та довгострокової, а також кредиторської заборгованості. При структурному аналізі звітності всі показники співвідносять між собою, зіставляють показником підприємства зі структурою показників інших підприємств. Такий аналіз дає змогу відшукати оптимальну структуру активів і пасивів підприємства для успішнішого проведення господарської  й фінансової діяльності.

Вертикальний і горизонтальний аналіз звітності дозволяє одержати найбільш загальне уявлення про якісні зміни, які мали місце, у структурі коштів і їх джерел, а також динаміці цих змін, дані прийоми використовуються практично в усіх методиках.

Горизонтальний і вертикальний аналізи взаємодоповнюють один одного. Значно рідше застосовується трендовий аналіз, який використовується, коли необхідно простежити за показниках тенденцію розвитку, зробити прогноз на перспективу.

Трендовий аналіз полягає у порівнянні кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів і визначення тренда, тобто основної тенденції динаміки показника, очищеної від випадкових впливів та індивідуальних особливостей окремих періодів. Цей аналіз ґрунтується на розрахунку відносних відхилень показників звітності за ряд років від рівня базисного року.

Вертикальний аналіз, горизонтальний і трендовий називають «видами порівняльного аналізу».

Фахівців аналізу фінансового стану поєднує загальний підхід, заснований на використанні методу аналітичних коефіцієнтів. Він зводиться до розрахунку за даними звітності коефіцієнтів і показників, число яких складає в середньому від 50 до 200 штук.

Останнім часом позначилася тенденція до створення системи індексів і коефіцієнтів, котрі визначають всі сторони діяльності підприємства, котре спричинило зростання показників, які розраховуються, у кілька разів.

Інші автори головним вважають здатність грамотно оцінити результати розрахунку. Кількість показників при цьому намагаються  звести до мінімуму (9-14 критеріїв). Ми підтримуємо другу групу фахівців і вважаємо, що головне в аналізі, як уже відзначалося раніше, не кількість показників, а їхній якісний зміст і здатність розкрити рівень, динаміку фінансового стану і виявити причини, котрі зробили вплив на його зміну [2].

В сучасних умовах функціонування підприємств зростає актуальність питань, пов’язаних із всебічністю характеристики фінансового стану з позиції його складових елементів, які найсуттєвіше його характеризують.

Отже, фінансовий аналіз  відіграє важливу роль в діяльності будь-якого підприємства. Саме на основі даних, отриманих у результаті його проведення, визначається стратегія розвитку підприємства, реальний стан його справ, досліджується можливість існування прихованих резервів.

 

Список літератури

1. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми економіки.- 2007 .- № 9.- С.92-100.

2. Лагун М.І. Методичні аспекти аналізу фінансового стану підприємств у контексті прийняття управлінських рішень // Формування ринкових  відносин в Україні .- 2007.- №7.- С.16- 40.