Коляденко Світлана Василівна, к.е.н., доцент

Власенко Катерина Олегівна, студентка магістратури

Вінницький національний аграрний університет

ПОНЯТТЯ ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ ЯК ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ

У статті досліджуються актуальність проблеми щодо визначення поняття «виробничих ви­трати» як економічної категорії.

Ключові слова: витрати, виробництво, облік, собівартість продукції, капітал

Постановка проблеми. Основним мотивом діяльності будь-якого підприємства в ринкових умовах є максимізація прибутку. Всі інші цілі підпорядковані цьому основному завданню, оскільки прибуток слугує основою та джерелом коштів для подальшого росту інших показ­ників. Реальні можливості реалізації цієї стратегічної мети в багатьох випадках обмежені ви­тратами виробництва та попитом на продукцію, що виробляється. Отримання найбільшого ефекту з найменшими витратами, економія трудових, матеріальних і фінансовій; ресурсів за­лежить від того, як підприємство вирішує питання управління виробничими витратами, ко­тре передбачає пошук способів їх зниження. Витрати виробництва є основним обмежувачем прибутку і одночасно одним із головних факторів який впливає на обсяг пропозиції. Отже, ефективність управління витратами має велике значення для підприємства, тому вивченню категорії «виробничі витрати» необхідно приділити особливу увагу.

Виходячи з результатів проведених досліджень, можна стверджувати, що в даний період часу відсутня єдина точка зору щодо трактування поняття «виробничі витрати». Незважаю­чи на те, що дана тема виступає об’єктом суперечок та досліджень багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених, на сьогоднішній день це питання є не до кінця вивченим і тому потре­бує більш детального вивчення та уточнення.

Вагомий внесок у дослідження даної проблеми зробили такі вітчизняні вчені: Ф.Ф Бутинець [2], М.В. Вахрушена, М.С. Пушкар, Н.М.Ткаченко, М.Г. Чумаченко, Ю.С. Цал-Цалко , В.В Сопко, та ін.

Метою даної статті є вивчення та дослідження наукових поглядів щодо поняття сутності «витрат виробництва» як економічної категорії.

Виклад основного матеріалу. Згідно з П(С)БО 1: «Витрати — це зменшення економічних ви­год у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення влас­ного капіталу (за винятком зменшення за рахунок його вилучення або розподілення власника­ми). Спробуємо розібратися з його економічним змістом. На наш погляд, очевидним є той факт, що збільшення активів логічно веде до збільшення зобов'язань і навпаки. Цей принцип закладений в основу подвійного запису. А те, що дає нам стандарт — «зменшення активів» або «збільшення зобов'язань», само по собі суперечить суті подвійного запису, за яким кожна гос­подарська операція спричиняє вартісну зміну як мінімум двох об'єктів обліку. Toмy вважаємо таке визначення не зовсім обґрунтованим. Крім того, таке «розсіяне» розуміння суті самих ви­трат прямо впливає на організацію та методику їх обліку й відображення у фінансовій звітності.

М.Чумаченко та І. Білоусова в своїй статті «Економічна робота на підприємстві» та П(С)БО 16 також критикують дане визначення, посилаючись на те, що виробничі витрати прямого відношення до капіталу підприємства не мають [3,1].

Щодо визначення терміну «виробничі витрати», то у працях вітчизняних і зарубіжних вчених-економістів приведені різні погляди, які розглянуті в даній статті.  Заслуговує на увагу думка В.В Сопка, який у своїх працях вказує, що поняття витрат фор­мують використовуючи у процесі виробництва різні речовини та сили природи н виготов­лення нового продукту. Грошовий вираз суми затрат на виробництво конкретного продукту визначає поняття «собівартість». Зміст термінів «витрати» і «собівартість» пропонується в по­нятті витрати виробництва. «Витрати виробництва» це сходинка від абстрактного, якою є вартість, до конкретного собівартості [4].

Професор Ф.Ф. Бутинець вважає, що витратами називаються витрати у виробничому процесі праці й засобів виробництва для виготовлення продукції [2].

На думку Н.М. Ткаченко, витрати це спожиті в процесі виробництва засоби виробництва, включаючи в себе минулу працю (сировину, матеріали, паливо тощо), та витрати пов'язані з по­кращенням основних засобів в межах сум, що не перевершують встановлюючого розміру.


М.В. Вахрушена зазначає, що витрати живої та уречевленої праці на виробництво та ре­алізацію продукції (виконання робіт, надання послуг) називаються витратами виробництва. У вітчизняні практиці з метою охарактеризувати всі витрати виробництва за визначений період застосовують термін «витрати на виробництво».

В економічній енциклопедії витрати виробництва трактуються як спожиті в процесі ви­робництва продукту виробничі фонди підприємства. Часто під виробничими витратами суспільства розуміють всі витрати праці (живої та уречевленої), пов'язані з виготовленням продукту (тобто поняття «виробничі витрати» ототожнюються з поняттям вартості товару), а під витратами підприємства — витрати, що складаються з вартості споживаних засобів ви­робництва і витратами на оплату праці. Проте ряд авторів, зокрема Бакаєв А.С., Врублевський Н.Д. вказують на відмінність між категоріями «витрати виробництва» і «собівартість продукції». Це пов'язано з тим, що період здійснення витрат виробництва, не збігається з часом випуску продукції. Витрати вироб­ництва відображають первинне споживання виробничих ресурсів, пов'язаних з використан­ням робочої сили, засобів праці і предметів праці, тоді як собівартість продукції відображає , кінцевий результат виробничого процесу і включає всі витрати, що відносяться на випуще­ну з виробництва продукцію і її продаж. Наявність різних точок зору щодо сутності виробничих витрат зумовлена різними підхо­дами в поглядах на природу економічного буття, взагалі, і виробничого процесу зокрема. З урахуванням вищезазначеного можна виділити два основні підходи. Перший підхід базується на розумінні господарської діяльності з позицій трудової теорії вартості, яка передбачає взаємодію у процесі виробництва трьох основних факторів (робочої сили, предметів праці та засобів праці) з відповідною інтерпретацією поняття вартості, її складових і структури. Ви­щезазначена орієнтація була переважаючою в розумінні сутності економічного життя у вітчизняній науці і техніці. Паралельно відбувався процес формування поглядів на поняття «витрат виробництва» у бухгалтерській сфері. Традиційним визначенням поняття витрат є наступне: витрати це затрати живої та уречевлено праці на виробництво продукції.

Другий підхід базується на ресурсному розумінні природи господарювання, передбачаю­чи обмеженість всіх видів ресурсів і альтернативність варіантів застосування, специфічно визначає сутність вартості та її складових елементів. Досліджуваний підхід передбачає, що місце та роль виробничих витрат розглядається та розкривається в прикладному аспекті як складовий елемент ціни, що формується під дією сукупності факторів у системі функціону­вання ринку на основі зміни попиту та пропозиції.

В політекономічному аспекті можна виділити два підходи до розгляду витрат вироб­ництва як економічної категорії:

-  по-перше, з точки зору всього суспільного виробництва витрати виробництва роз­поділяються на витрати суспільства і витрати його первинних ланок підприємств.

-  по-друге, на рівні підприємства одночасно існує два підходи до визначення витрат ви­робництва: бухгалтерський та економічний. В економічних дослідженнях особливу цінність мають економічні витрати, а в господарській практиці бухгалтерські витрати.

Витрати виробництва на підприємствах та витрати суспільства об'єктивно мають вартісну фор­му. Розрізняють витрати виробництва загальні та такі, які належать до виробленої продукції. Ви­трати виробництва в грошовій формі на одиницю продукції це її собівартість (тобто вартість для себе). Собівартість можна розглядати як сукупні витрати, поділені на кількість створеної продукції.

Висновки. Аналізуючи різні підходи щодо визначення терміну «виробничі витрати» мож­на стверджувати, що у всіх вивчених роботах місце і роль витрат розглядаються не в абст­рактному теоретичному аспекті, як в марксистській практичній економії, а мають прояв у прикладному аспекті як складовий елемент ціни, яка формується під дією сукупності фак­торів у системі функціонування ринку на основі зміни попиту і пропозиції.

Таким чином, під поняттям «витрати виробництва» вони розуміють «економічні витрати, що включають в себе всі платежі, які належать власникам ресурсів і достатні для того, щоб гарантувати стабільні поставки цих ресурсів для повного виробничого процесу». Під цим слід розуміти зовнішні витрати, що виплачуються постачальникам, а також внутрішні вит­рати, що тлумачаться як компенсація за самостійне використання підприємством власних ресурсів. Одним із елементів власних ресурсів є нормативний прибуток підприємця як ви­нагорода за виконувані ним функції.

Дослідивши ріні погляди багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених, можна стверджувати, що виробничі витрати це всі грошові витрати понесені підприємством, які є і будуть виникати в результаті споживання матеріальних, трудових та інших ресурсів, а також амортизаційні відраху­вання, пов'язані з експлуатацією обладнання службами підприємства, які пов'язані з вироб­ництвом продукції та реалізації її на ринку збуту для отримання максимального прибутку.


 

Література:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затв. Наказом Міністарства фінансів України від 31.12.99р. №318.

2. Бутинець Ф.Ф. Теорія бухгалтерського обліку: - Житомир: ЖІТІ, 2000 – 640с.

3. Чумаченко М., Білоусова І.П.: П(С)БО 16 «Витрати» перешкоджають роботі на підприємстві// Бухгалтерськиц облік і аудит. -2009р., №10. – с.3 – 10.

4. Сопко В.В. Організація бухгалтерського обліку , економічного контролю та аналізу: Підручник. – К.: КНЕУ, 2004. – 411 с.