Чуб Т.В.

Науковий керівник: професор, д.е.н. Садєков А.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Україна, м. Донецьк

                                                                   

ОРГАНІЗАЦІЯ СОЮЗУ КІЕРЕТСУ ЯК ФОРМА ПІДВИЩЕННЯ ЦІННОСТІ

 

            Діяльність будь-якого підприємства націлена на створення доданої вартості, тобто на збільшення вартості ресурсів, що споживаються. Додана вартість (Value Added) — категорія, що використовується для оцінювання ефективності функціонування організації як виробничо-управлінської системи. Вона характеризує вартість, додану до вартості сировини та матеріалів, закуплених для вироб­ництва готового продукту, визначає результат діяльності усієї фірми. Іноді додану вартість визначають як оборот фірми за вик­люченням вартості поставлених компонентів, матеріалів та послуг.

 Тому група компаній, які спільно працюють над послідовним додаванням цінності у відповідь на відкриту ринкову можливість по суті, складають так званий ланцюжок цінності. А управління цим ланцюжком - це аналіз і вдосконалення окремих її елементів з метою підвищення ефективності і продуктивності всього ланцюга. [1]

 Видатний російський економіст М. І. Туган-Барановський на початку минулого століття розділив поняття вартості продукту і його цінності. За його твердженням, вартість - це витрати організації, а цінність - задоволення клієнта. Виходячи з цього цінність продукту буде по-різному сприйматися різними клієнтами. Проблема полягає у визначенні того, в чому саме визначається цінність того чи іншого товару для покупця. Клієнт зіставляє можливості, які відкриваються перед ним з купівлею цього товару, з його ціною. При цьому задіяні як об'єктивні критерії (наприклад, функціональність продукту), так і суб'єктивні - емоційне задоволення від покупки і володіння.

Цінність продукту визначається тим, наскільки максимізувати його функціональність по відношенню до ціни. Таким чином, питання цінності - не питання простого скорочення собівартості. У багатьох випадках цінність продукту може бути збільшена шляхом підвищення функціональності і ціни, якщо цінність додаваємої функції перевищує величину приросту ціни. Концепція функціональної цінності, таким чином, полягає в забезпеченні певної функціональності з найменшими витратами. [2]

При намаганні оптимізації цінності для споживача, існує багато ускладнень, пов’язаних з тим, що компанії ланцюжка цінності є учасниками безлічі ланцюжків цінності. В Японії це було вирішено за допомогою кіеретсу - союзу слабко пов'язаних між собою корпорацій, які зазвичай належать до суміжних галузей господарства. Такий союз відрізняється від конгломерату, який найбільш поширений на Заході, тим, що члени кіеретсу є рівними між собою, але можуть володіти значною часткою акцій один одного, зазвичай маючи спільних членів правління. Кіеретсу відрізняється також від консорціумів і асоціацій, тому що їх головна мета - не обмін інформацією або розробка промислових стандартів, а розподіл функцій постачання і збуту. Загальна стратегія - віддавати перевагу в закупівлі та постачанні. [3]

 Крім того, перевагою об'єднання підприємства у союз кіеретсу є те, що при об’єднанні з постачальниками, можна значно скоротити витрати на придбання сировини, бо, якщо постачальник є членом кіеретсу, він гарантовано забезпечується участю в бізнесі і може запропонувати знижки іншим учасникам кіеретсу. Так саме, кооперування між підприємствами в рекрутингу і управлінні кар'єрою дозволяє у періоди скорочення не втрачати талановитих співробітників, переводячи їх в рамках корпоративної родини.

 Інші форми взаємовідносин в кіеретсу: кредитор - дебітор, виробник - дистриб'ютор. Члени кіеретсу можуть кооперувати один з одним для передачі клієнтам досвіду за допомогою спільних маркетингових програм та програм з розвитку лояльності. Вони будуть прагнути до того, щоб у випадку, коли клієнту потрібен товар або послуга, який один з них не виробляє, він міг би отримати їх у інших членів кіеретсу за вигідними цінами.

Таким чином, дві основні переваги кіеретсу - це можливість: отримання доступу до мережі постачання та придбання товарів і послуг за зниженими цінами; користуватися загальною системою розподілу власних товарів і послуг. Ще одна важлива перевага кіеретсу ґрунтується на концепції «сила в чисельності». Малий бізнес не володіє грошовими коштами або необхідними ресурсами для того, щоб на особливих умовах отримувати необхідні товари і послуги або просувати власні товари та послуги на вигідних ринках. Створення критичної маси пропонованих товарів і послуг може бути ключовим фактором для отримання переваг від створення масштабного і сталого бізнесу. Тобто, об’єднання кількох невеликих компаній  і їх взаємодія в процесі закупівлі або продажу, дозволить їм отримати конкурентну перевагу, яку зазвичай мають тільки великі корпорації. Вплив таких мереж на кожну окрему компанію призводить до зниження конкуренції і відповідного підвищення кооперації у взаєминах клієнт/постачальник. Зменшуючи число постачальників, компанія автоматично збільшує обсяг своїх угод з постачальниками, що залишилися. Таке підвищення обсягу супроводжується збільшенням впливу клієнтів на своїх постачальників. Отже, грамотне вибудовування ланцюжка цінності дає компаніям, задіяним у створенні продукту або послуги, безліч переваг, які перетворюються на додатковий прибуток.

Література:

1. Гарина М., Самохвалов В. Как заставить работать концепцию управления стоимостью [Текст] // Менеджмент и менеджер, -2005, -№5. С.

2. Лозовицький Д. Збалансована система ключових показників та облік витрат за ланцюгом створення вартості у підприємствах [Текст] // Вісник ТНЕУ, -2009, -№1. С. 160-167

3. Михеев В.Н. : Ценность, полезность, стоимость [Электронный ресурс]. – Режим доступу: <http:// www.m-economy.ru>.