Экономические науки/ 1.Банки и банковская система.

Михайлова Д.П., Канєєва І.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Етапи розвитку НСМЕП

НБУ впроваджує значну кількість проектів, за допомогою яких банки можуть більш зручно переказувати кошти один одному, фізичні особи не хвилюються за безпеку своїх грошей, а НБУ отримує прибуток. Одним з таких проектів є НСМЕП, яку створено задля швидкого проведення операцій з платіжними картками, для задоволення всіх вимог безпеки, які пред’являють їх користувачі. Також з впровадженням НСМЕП люди дізналися, що платіжну картку можна також використовувати як студентський квиток, або як митну картку.

         З часом НСМЕП удосконалюється, підвищується надійність апаратно-програмного комплексу НСМЕП, розширюється сфера застосування платіжних карток НСМЕП. Тобто НСМЕП динамічно розвивається, тому розгляд цієї теми є актуальним.

НСМЕП постійно привертає увагу науковців. Кожний квартал у журналі «Вісник Національного банку України» публікується огляд роботи платіжної системи. Окремі питання щодо розвитку НСМЕП в Україні висвітлювали такі вчені: І. Несходовський, В. Міщенко, О. Махаєва, М. Савлук, О. Овсєєнко та інші. Більшість вчених розглядало у своїх статтях стан та перспективи розвитку НСМЕП. Деякі вчені робили огляд роботи НСМЕП з початку її заснування  і до нашого часу. У статтях часто беруть до уваги слова виконавчого директора з питань платіжних систем та розрахунків НБУ, голови Платіжної організації НСМЕП Віктора Кравця. Віддаючи належне науковим дослідженням вітчизняних вчених, слід зазначити, що недостатня увага була приділена виділенню етапів розвитку НСМЕП.

Метою дослідження є визначення методологічних підходів до виділення етапів розвитку НСМЕП, починаючи з заснування пілотного проекту.

Наприкінці 90-х років почалося впровадження пілотного проекту НСМЕП. Ця платіжна система існує і зараз. За час її функціонування відбулося багато змін, до яких можна віднести зміни в:

        правовому статусі НСМЕП;

        кількості банків-учасників;

        кількості емітованих платіжних карток НСМЕП;

        кількості послуг, які платіжна система може запропонувати своїм клієнтам та ін.

По цим ознакам було проведено поділ діяльності НСМЕП на етапи.

На сьогодні можна виділити 3 етапи у розвитку НСМЕП:

1.     Кінець 90-х років XXст. – 2002 рік

2.     2003 – 2004 роки

3.     2005 рік – наші дні

Перший етап у розвитку НСМЕП почався у кінці 90-х років XXст. з запровадження пілотного проекту НСМЕП. На той час учасниками тестування новітньої платіжної системи було 6 банків: два київських банки, два – харківських, по одному банку-представнику з Одеси та Чернігова. Цей етап характеризується введенням в обіг платіжних карток, встановленням і введенням в експлуатацію банкоматів, створенням власної інфраструктури. На кінець 2002 року членами НСМЕП було 24 банки, у програмі було задіяно 52 міста України. [2, 62] На цьому етапі спостерігається початок плідної співпраці з низкою торгівельних і сервісних підприємств, впровадження проекту з прийому комунальних платежів.

17-18 жовтня 2002 року департамент інформатизації НБУ спільно з інформаційно-консультативним центром «Інформ-Київ» провів практичну конференцію «НСМЕП. Результати впровадження та перспективи розвитку». На цій конференції було зазначено, що під час реалізації пілотного проекту НСМЕП довела свою спроможність як самодостатній програмно-технічний комплекс, реально працююча платіжна система і як успішний бізнес-проект. [2, 62] Було прийнято рішення про завершення пілотного проекту і перехід до промислової експлуатації НСМЕП. На цій події завершився перший етап розвитку НСМЕП.

Другий етап – це проміжок часу між прийняттям рішення про завершення пілотного проекту і початком промислової експлуатації. На цьому етапі проходило складання всіх необхідних документів для введення НСМЕП у промислову експлуатацію, а також продовжувався розвито к платіжної системи. Цей період характеризується значним збільшенням показників динаміки розвитку НСМЕП. Кількість міст, які було задіяно у програмі НСМЕП за два роки збільшилася з 52 до 110, кількість термінального обладнання у період з 2003 по 2004 рік збільшилася більш ніж у два рази. У 2003 році була впроваджена система інтернет-платежів «Інтерплат». [1, 15-16]

У листопаді 2004 року почалася промислова експлуатація НСМЕП, на цьому завершився другий етап розвитку платіжної системи. [1, 16]

Першою головною подією у третьому етапі став випуск мільйонної картки 16 липня 2005 року Одеським Імекс-банком. [6, 38] У першому кварталі 2006 року НБУ завершив переведення всієї власної системи, самостійних підрозділів та управлінь до обслуговування працівників за картками НСМЕП. У 2006 році спектр операцій із картками НСМЕП значно розширився і дав змогу власника карток НСМЕП не тільки проводити операції зі зняття готівки та оплати комунальних послуг, а й виконувати платежі за ваучери мобільного зв’язку, кабельне телебачення та поштові грошові перекази з можливістю виконання усіх цих платежів по Інтернету. [3, 15] 15 травня 2008 року було оголошено про початок комерційної експлуатації системи мобільних платежів, що дасть змогу виконувати різноманітні платіжні операції з використанням стандартного мобільного телефону. [5, 40]

За останніми даними офіційної статистики, на 1 жовтня 2009 року членами НСМЕП було 146 українських банків, кількість активних емітованих платіжних карток складає 29,5 млн. штук, банкоматів і платіжних терміналів також зростає. Водночас із кількісними відбуваються і якісні зміни у системі електронних платежів. Уже понад 85 % установлених в країні платіжних терміналів переобладнано для обслуговування чіпових карток. [7, 41] Це не лише поліпшує їхню безпеку й надійність, а й дає змогу швидко впровадити на картках, поряд із платіжними, неплатіжні додатки – ідентифікаційні, медичні, страхові, транспортні, соціальні тощо.

НСМЕП не зупиняється на досягнутому, робиться все можливе для подальшого розвитку і удосконалення платіжної системи. Так у 2009 році в НСМЕП з’явилися такі нові технології, як переказ коштів та «групи банків». Триває робота за розпочатими у 2006-2007 роках проектами «Студентська картка» та «Митна картка». Розвиток студентської картки стримувався неготовністю інфраструктури УДПЗ «Укрзалізниця» до роботи за технологією «соціальної картки». Але нині «Укрзалізниця» активізувала ці процеси і є надія, що в першому півріччі 2010 року будуть завершені всі технологічні аспекти проекту. Закінчено й технічну частину проекту «Митна картка». Найближчим часом будуть відпрацьовані необхідні розпорядчі документи, і на початку 2010 року розпочнеться пілотний проект. Розроблено також проект Програми розвитку НСМЕП на 2010-2013 роки. Програма базується на вже досягнутих результатах НСМЕП, у ній враховано потреби банків, державних установ і світовий технічний прогрес у цій сфері, передбачено взаємодію з іншими платіжними системами й розвиток НСМЕП щодо застосування міжнародних стандартів. [7, 42]

Таким чином НСМЕП з початку свого заснування пройшла достатньо короткий, але вдалий шлях. У засновників та учасників НСМЕП є ще багато ідей для подальшого вдосконалення, введення інновацій. Тому у НСМЕП є значні перспективи розвитку.

Ще не вся проблематика стосовно НСМЕП розглянута і існує багато напрямків для подальшого наукового дослідження, таких, як :

·       подальше спостереження за розвитком НСМЕП та виділення нових етапів у її розвитку;

·       аналіз нововведень у НСМЕП, їх доцільності, корисності для користувачів;

·       розгляд проблем у розвитку НСМЕП та пропонування шляхів удосконалення НСМЕП;

·       внесення пропозицій щодо інформування суспільства стосовно карток НСМЕП, тобто рекламна діяльність.

Література:

1.     Берніков, В., Коваль, І. Огляд розвитку НСМЕП із квітня 2003 року до кінця 2004 року// Вісник Національно банку України. –2005. –№2. –С.15-17.

2.     Білецький, С. НСМЕП: завершення пілотного проекту, перехід до промислової експлуатації// Вісник Національно банку України. –2002. –№12. –С.62.

3.     Кравець, В. Місце та роль НСМЕП на картковому ринку України// Вісник Національно банку України. –2007. –№3. –С.14-17.

4.     Несходовський, І. Електронні гроші// Бухгалтерський облік і аудит. –2009. –№4. –С.49-53.

5.     НСМЕП:особливості розвитку на фоні фінансової кризи// Вісник Національного банку України. –2009. –№8. –С.40-41.

6.     Пакуша, А. Мільйонна картка НСМЕП// Вісник Національного банку України. –2005. –№9. –С.38-39.

7.     Пацера, М. Сучасний стан і перспективи розвитку НСМЕП// Вісник Національного банку України. –2010. –№1. –С.41-43.