Луцик У.М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Науковий керівник – Петращак О.О.

 

Особливості функціонування PR-ринку в Україні

Мистецтво досягнення взаємопорозуміння та згоди між людьми на основі цілеспрямованого формування громадської думки та управління нею займає важливе місце у діяльності успішних компаній. Використовуючи успішний і популярний за кордоном інструмент маркетингових комунікацій як PR, дозволяє фірмі формувати довготривалий позитивний імідж у цільових аудиторіях.

Дослідження функціонування PR-ринку за умов світової фінансової кризи, що вплинула на всі сфери господарювання залишаються актуальним питанням.

Проблема розвитку PR-ринку залишається у центрі уваги таких спеціалістів, як В. Курейко, Л. Лозова, В. Нікульча, І. Рошкулець, П. Чебурей, Ю. Шиліна та інші.

На сьогоднішній день український PR-ринок перебуває у стадії формування і володіє певними особливостями. PR припускає знання ментальності, історії, традицій, культури, типу мислення споживачів та інших видів громадськості і тому західні технології у нас найчастіше не працюють.

За даними експертів, обсяг PR-ринку в Україні в кінці 2009 року становив 265 млн.грн, що на 35% менше ніж у 2008 році (408 млн.грн.). Потенціал ринку в 2009 році впав на 40% в порівнянні з 2008 роком. Таку тенденцію спричинила, в першу чергу, світова фінансова криза [4].

Кожна п'ята компанія скоротила кількість фахівців, що працювали у відділах PR, маркетингу та реклами. У зв'язку із кризою витрати на комунікацію скоротили понад 60% українських компаній. Причому 28,6% компаній скоротили витрати на 50% і більше. Тому можна чекати продовження трансформації ринку і зростання "низькобюджетного" сегмента [1].

Однак, за прогнозами на 2010 рік обсяг ринку має зрости на 35%, а потенціал ринку  - на 30%.  За прогнозами спеціалістів Publicity Creating, найперспективнішими ринками для PR-послуг упродовж наступного півріччя будуть такі ринки: FMCG, фармацевтика, сільське господарство, будівельний ринок (сектор В2В і виробництво будівельних матеріалів), туризм, шоу-бізнес. Фінансовий і автомобільний ринки найближчими місяцями можуть повернутися до PR-активностей, оскільки існує гостра необхідність збереження й відновлення репутації (банки, страхові компанії), аргументації ціни і підвищення рівня продажів (автомобільний)  [4].

На ринку PR-послуг працює понад 300 спеціалізованих агенцій і рекламних компаній, що мають у своїй структурі PR-департамент, з який найвідомішими є Publicity Creating, UAPR, PR-Ліга. Щодо кількісного складу, то кількість компаній з 1 людиною в PR-підрозділі  – 12 %;  з 2-5 працюючих – 40 %; з 5-9 чоловік – 8 %;  більше за 10 осіб – 2 %; немає PR-відділу – 38 % [3].

При виборі PR-послуг перед фірмою постає питання вибору компаній. Робота з українськими агенствами дає такі переваги як,  розуміння специфіки національного ринку та проблематики в цілому, оперативність реагування, помірні ціни. Однак, серед недоліків виділяють недостатність досвіду, ресурсів,  ризик, пов’язаний із нестабільністю розвитку вітчизняних PR-компаній. Щодо роботи із закордонними або мережевими агенціями, то вони мають великий досвід роботи;  професіоналізм співробітників; значні технічні можливості, ресурси. Проте, недоліками є завищена ціна, відмінності західного досвіду від специфіки українського ринку і використання неадаптованих до України шаблонів [3].

Отже, розвиток PR-ринку в Україні характеризується рядом проблем:

1)     брак програм    навчання  PR-спеціалістів практично в усіх вітчизняних ВНЗ призводить до того, що отримувати освіту доводиться на тренінгах або у спеціалізованих бізнес-школах. Тому ряди вітчизняних PR-спеціалістів поповнюють фахівці з інших споріднених сфер діяльності, - наприклад, журналісти, - що  зумовлено  такими  їхніми   фаховими  компетенціями,  як  наявність зв'язків у ЗМІ, вміння правильно та грамотно готувати матеріали для преси, здатність дискутувати з будь-якою аудиторією;

2)     робота в умовах дефіциту рекламного бюджету, тобто вкладання грошей в пряму рекламу, яка часто дратує, лякає споживача;

3)     потреба   вдосконалення   багатьох   PR-технологій   під   особливості вітчизняного ринку. Всі прийоми, що їх застосовує сучасний PR, потрапили до України із Заходу або з Росії, непогано себе зарекомендувавши. Однак, варто зважати на те, що вітчизняна аудиторія має свій менталітет, а тому багато програм потрібно доопрацьовувати та впроваджувати з урахуванням особливостей українського споживача [2].

Однак, перевагою українського PR є те, що він має можливість пропустити ті етапи, які західному світу потрібно було проходити впродовж тривалого часу, не повторювати його помилок. Українські спеціалісти у контексті успішного й активного розвитку галузі мають можливість напрацювати власну базу знань і вдосконалити свою освітню систему, пристосовувати методи в галузі PR до особливостей свого суспільства.

Література:

1.      Курейко В. Криза вдарила по ринку PR-послуг/ В. Курейко //www.publicity-creating.ua.

2.     Лозова Л., Рошкулець І. Бізнес - PR в українській економіці / Л. Лозова, І. Рошкулець // intkonf.org. ua.

3.     Чебурей П. Нарешті PR ринок в Україні виміряно!/ П. Чебурей //www.pr-center.org.ua.

4.     Шиліна Ю. Український PR-альянс прогнозує зростання PR-ринку / Ю Шиліна // www.telekritika.ua.