Экономические науки/2. Финансы и банковское дело

Михайлюк І.П., Лупан В.М.

Науковий керівник: Русул Л.В.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ  СТРАХОВОГО

РИНКУ В УКРАЇНІ

      Становлення України як незалежної, демократичної країни з ринковою економікою створило умови для виходу країни на міжнародний ринок страхових послуг. Формування нової системи господарювання в Україні вносить принципові зміни в організацію страхової справи. Варто зазначити, що страхування – чи не єдина галузь економіки України, яка протягом останніх років має стабільний значний щорічний приріст обсягів наданих послуг.

       Основною метою розвитку страхового ринку є підвищення рівня страхового захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб, зменшення витрат держави на попередження і ліквідацію наслідків стихійних лих, катастроф, техногенних аварій, формування ефективних ринкових механізмів залучення інвестиційних ресурсів у національну економіку за рахунок забезпечення ефективного функціонування ринку страхових послуг.

     Вагомий внесок у дослідження проблеми страхового ринку України та визначення перспектив зроблено багатьма  вченими: Осадцем С.С., Вовчаком В.Д., Базелевичем В.Д. та іншими. Проте залишається багато проблемних питань, які потребують додаткового розгляду та поглибленої розробки Вищезазначене визначає актуальність теми статті та необхідність проведення дослідження.

      Метою статті є аналіз стану розвитку страхового ринку України, визначення напрямів його розвитку.

    В даний час ринок страхових послуг в Україні стрімко і динамічно розвивається. Станом на 2009 р. загальна кількість страхових компаній в Україні становила 475. У порівнянні з початком року, кількість компаній за 11 місяців 2009 р. зросла на 29, з них на 8 збільшилася кількість компаній по страхуванню життя – до 73 компаній, та на 21 – компаній по страхуванню ризиків, що становило 402 компанії. В 2008 році страхові компанії за договорами страхування і перестрахування отримали близько 25 млрд грн. страхових премій. Слід зазначити, що цей результат на 39 % перевищує підсумок 2007 року - 18 млрд грн. Враховуючи оприлюднені дині, можна зробити висновок, що IV квартал 2008 року, не дивлячись на загострення фінансової кризи, був найбільш продуктивним для страховиків. Узагальнюючи і систематизуючи інформацію про страховиків, ЛСОУ констатує, що в цілому страховий ринок в 2008 році продовжив зростання за всіма показниками, хоча в IV кварталі темпи суттєво знизилися в порівнянні з аналогічним періодом 2007р.

   Обсяги надходжень страхових платежів значно скоротилися (на 24,3%), тоді як обсяги страхових виплат та відшкодувань навпаки зросли (на 11,6%) у 2009р. порівняно з 2008р.Так, темпи приросту валових страхових премій у І півріччі 2009 року порівняно з І півріччям 2008 року зменшились на 16% і становили 9 514 млн.грн., а чисті страхові премії за аналогічний період зменшилися на 17%, Розмір валових страхових виплат на кінець І півріччя 2009 року становив 3 275,5 млн. грн., в тому числі з видів страхування, інших, ніж страхування життя – 3 245,9 млн. грн., зі страхування життя – 29,7 млн. грн.. Обсяг чистих страхових виплат становив 2 916,7 млн. грн. Та зменшився порівняно з аналогічним періодом 2008 року на 10%. Рівень страхових виплат за результатами 6 місяців 2009 року мав позитивну динаміку зростання: рівень валових виплат становив 34,4%, рівень чистих виплат – 46,2%, рівень виплат фізичним особам – 44,4%.У порівнянні з аналогічним періодом 2008 року, обсяги валових та чистих страхових виплат у І півріччі 2009 року зменшилися, що на 30.06.09 становили 6 313,4 млн.грн.

   На думку учасників ринку, гарною допомогою в кінці 2008 року для СК виявилася "автоцивілка", оскільки був введений контроль за наявністю полісів цивільно-правової відповідальності автовласників. У листопаді 2008 року спостерігався сплеск зборів страхових премій по "автоцивілці". З 7 млрд грн. зборів в IV кварталі, 1 млрд грн. — це "аитоцивілка".Проте, учасники ринку сподіваються, що в 2009 році СК зможуть утримати страхові збори на високому рівні за рахунок декількох видів страхування. Зокрема, йдеться про "автоцивілку ", АВТО-КАСКО і страхування нерухомості Переукладення старих договорів страхування застав і обов'язкові види страхування будуть підвищувати показники СК. У 2008 році приріст об'ємів продемонструвало і страхування АВТО-КАСКО. За попередніми оцінками страховиків збори по АВТО-КАСКО в 2008 році склали близько 5,5 млрд. грн. При цьому слід зазначити, що деякі гравці ринку страхових послуг України не бачать підстав для подальшого збільшення об'ємів даного страхування в 2009 році. Основне зростання було досягнуте в першому півріччі 2008 року.

     Отже, актуальність питання розвитку страхового ринка України обумовлює необхідність розробки державної політики ефективного розвитку страхування в поєднанні з загальнонаціональними економічними пріоритетами. Аналіз сучасного стану, тенденції і проблеми розвитку вітчизняного страхового ринку свідчать про певні здобутки та численні недоліки, притаманні функціонуванню як окремих страхових компаній, так і всієї системи страхування.

 

Література:

    1. Олійник А.В. / Стан і перспективи розвитку страхового ринку України /  А.В. Олійник // Регіональна економіка, - 2008. - №4. -С.127-133.

    2.Павленко О. Український страховий ринок: можливості фінансування росту/ О. Павленко// Фінансовий ринок України 2007р. №10.-С.11-12.

    3.Гутко Л.М. /Страховий ринок України: стан, проблеми розвитку та шляхи їх вирішення / Л.М. Гутко // Економіка. Фінанси. Право.-2008 №7. -С.19-24.

    4.http://www.dfp.org.ua. Звіти про основні показники розвитку страхового ринку України за 2007-2009р.