Экономические науки/10. Экономика предприятия.

 

Шадрова О.М., Непомняща Т.С.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

Формування та оцінка використання підприємницького потенціалу фірми

Актуальність даного дослідження полягає у розкритті суті «потенціалу», визначенні проблемних питань з формування, оцінки та ефективного використання ресурсного потенціалу підприємства.

 Потенціал підприємства – складна, динамічна, багатоструктурна система, яка має певні закономірності розвитку. Від уміння формувати та використовувати ці закономірності  залежить  ефективність функціонування підприємства.

Потенціал підприємства характеризується чотирма основними рисами:

1. Потенціал підприємства визначається його реальними можливостями  в тій чи іншій сфері соціально-економічної діяльності.

2. Потенціал підприємства характеризується  певним обсягом ресурсів, як залучених у виробництва так і ні, але підготовлених до використання.

3. Потенціал підприємства визначається не лише наявними можливостями, він залежить від навичок певних категорій персоналу до його використання з метою виробництва продукції,  максимізації прибутку, мінімізації витрат і забезпечення ефективного функціонування та сталого розвитку виробничо-комерційної системи.

4. На рівень і результати реалізації потенціалу підприємства (обсяги виробленої продукції або отриманого прибутку) впливають також форма підприємництва та адекватна їй організаційна структура.

Виходячи з вищенаведеного, можна стверджувати, що модель потенціалу визначається: обсягом та якістю наявних у нього ресурсів (кількістю зайнятих працівників, основними фондами або матеріальними запасами, фінансовими та нематеріальними ресурсами); освітнім і кваліфікаційним  рівнем, психофізіологічними та мотиваційними здібностями керівників та інших категорій персоналу створювати певні види продукції; можливостями менеджменту оптимально використовувати наявні ресурси підприємства  й оновлювати його організаційні структури;  інформаційними можливостями; інноваційними можливостями підприємства щодо оновлення техніко-технологічної бази виробництва, переходу на випуск нової конкурентоспроможної продукції; фінансовими можливостями залучення коштів, яких бракує (кредитоспроможністю, внутрішньою та зовнішньою заборгованістю у сфері фінансів) та ін.

Якщо всі наведені можливості скласти разом то утвориться  сукупний (економічний та соціальний) потенціал підприємства, який у порівнянні з потенціалом іншого підприємства  буде показувати рівень його конкурентоспроможності.

Формування потенціалу підприємства це процес ідентифікації та створення спектра підприємницьких можливостей, його структуризації та побудови певних організаційних форм задля стабільного розвитку  та ефективного відтворення.

Об’єктні складові потенціалу підприємства споживаються  і відтворюються  у тій чи іншій формі в процесі його функціонування. До них належать інноваційний потенціал, виробничий потенціал, фінансовий потенціал, потенціал відтворення.

Суб’єктні складові потенціалу пов’язані із суспільною формою їх виявлення. До цих складових відносяться науково-технічний капітал, управлінський капітал, потенціал організаційної структури управління, маркетинговий потенціал).

В проведенні оцінки потенціалу підприємства, з метою реалізації своїх інтересів, зацікавлені: управлінці, акціонери, постачальники, кредитори, інвестори, держава, страхові фірми.

Головними цілями оцінки потенціалу підприємства є:

-    підвищення ефективності поточного управління підприємством або фірмою;

-    прийняття обґрунтованих управлінських рішень;

-    розроблення плану розвитку;

-    здійснення інвестиційного проекту розвитку бізнесу;

-    визначення вартості підприємства у разі його купівлі продажу цілком або частинами;

-     реструктуризація підприємства;

-    установлення бази оподаткування;

-    визначення кредитоспроможності підприємства і вартості застави;

-    укладення страхової угоди, в процесі чого виникає необхідність визначення вартості активів.

Найоб’єктивнішим та найадекватнішим критерієм оцінки потенціалу підприємства є їх ринкова вартість. Тому основою для оціночної методології необхідно вважати  сукупність принципів, які базуються на міжнародних стандартах оцінки.

Оцінка власності здійснюється за допомогою 3-х підходів: дохідного (результатного); порівняльного (ринкового); витратного (майнового).

Інформація, яка використовується при тому чи іншому підході, відображає або теперішній стан фірми, або її минулі досягнення, або очікувані в майбутньому доходи.

Залежно від технології оцінки аналіз зазначених чинників проводиться з різних позицій. При застосуванні витратного методу увага приділяється витратним чинникам. За оцінки потенціалу порівняльними методами основна увага приділяється чинникам оточення та функціональним особливостям, а результати використання об’єкта та витрати на їх досягнення мають допоміжний характер. У разі визначення вартості потенціалу згідно з результатною концепцією найбільшого значення набувають результати використання об’єкта, а функціональні характеристики та чинники мають допоміжний характер.