Экономические науки/10. Экономика предприятия.

 

Мельниченко Ю.О.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

Роль фінансово-економічного потенціалу у виробничо-господарській діяльності підприємства

Перехід країни до ринкової економіки диктує жорсткі та важкі умови існування підприємств, одним з яких є конкуренція. Рішення цього питання можливо лише за умов відтворювання усіх складових потенціалу суб’єктів господарювання. Саме це надасть можливість швидко реагувати та адаптуватися до мінливих тенденцій розвитку зовнішнього та внутрішнього середовища. 

Кожне підприємство повинно самостійно шукати внутрішні джерела фінансування, раціонально ними керувати, досягаючи їх ефективного використання, повинно чітко орієнтуватися у складному лабіринті ринкових відносин. Необхідно правильно оцінювати стратегію подальшого розвитку, свій фінансовий стан виходячи з наявних та прихованих фінансових ресурсів. Стан фінансів підприємства залежить від багатьох складових, а саме: складу й обсягів фінансових ресурсів та доходів підприємства при визначених параметрах ринкового, ресурсного та виробничих потенціалів.

Для ефективного та успішного функціонування та забезпечення конкурентоспроможності підприємств необхідно якісно розвивати не тільки матеріально-технічні, структурно-функціональні, соціально-трудові, а й фінансові елементи потенціалу. Це обумовлює особливу увагу керівників підприємницьких структур до ефективного та доцільного використання фінансових ресурсів.

Фінансовий потенціал у працях багатьох вчених визначається як обсяг власних, позичених та залучених фінансових ресурсів підприємства, якими воно може розпоряджатися для здійснення поточних та перспективних витрат. Ці ресурси приймають участь у виробничо-господарській діяльності та залучаються для фінансування певних стратегічних напрямів розвитку підприємства. Таким чином, фінансовий потенціал забезпечує можливість трансформації ресурсного і виробничого потенціалів в результати діяльності підприємства. Не менш важлива і його роль у відтворювальних процесах на підприємстві.

До складу фінансового потенціалу включаються різні фінансові ресурси, що складаються, в свою чергу, зі статутного, додаткового і резервного капіталів, цільового фінансування, фондів накопичення, оборотних активів тощо. Таким чином, фінансовий потенціал можна визначити як фінансові ресурси, з приводу яких виникають відносини на підприємстві з метою досягнення його ефективного та рентабельного функціонування.

Характеристика фінансового потенціалу може бути виконана з позиції як короткострокової, так і довгострокової перспективи. У першому випадку говорять про ліквідність і платоспроможність фірми, у другому – про її фінансову стійкість. До певної міри фінансовий потенціал виступає в ролі важеля, що формує механізм динамічної трансформації ресурсів у результати діяльності підприємства. Не менш важлива і його роль у відтворювальних процесах на підприємстві.

Аналіз фінансового потенціалу підприємства здійснюється на основі такої методики:

- вибір конкретного періоду та напрямку здійснення аналізу;

- визначення мети дослідження;

- вибір методів фінансового контролінгу: бенчмаркінг, аналіз фінансової стійкості, аналіз 80/20, суттєвий аналіз тощо;

- визначення основних чинників діяльності підприємства та причин відхилень;

- розрахунок основних причин фіксованих втрат, перевитрат часу та коштів;

- визначення потенціалу результативних напрямків дій за принципом 80/20, що передбачає перекидання ресурсів у ті 20 % зусиль, що принесуть 80 % результатів на основі творчого підходу до прийняття управлінських рішень.

Визначення фінансового стану підприємства та його оптимізація є однією з головних умов його успішного розвитку. Нестійкий або кризовий стан підприємства – свідчить про загрозу банкрутства та необхідність у визначенні напрямків фінансової стабілізації.

Отже, у зв’язку з цим доцільним вбачається зробити висновок про те, що фінансовий потенціал – сукупність фінансових ресурсів, що знаходиться у розпорядженні підприємства, а також можливість, здатність та необхідність їх як простого, так і розширеного відтворення з метою забезпечення стійкого, динамічного та збалансованого розвитку підприємства.

Поняття "економічний потенціал" отримало розвиток після того, як технічний фактор як джерело великого ефекту було вичерпано і стало більше уваги приділятися людському фактору. Під економічним потенціалом необхідно розуміти сукупність всіх ресурсів підприємства і спроможність персоналу до їхнього ефективного використання.

Економічний потенціал підприємства визначається спроможністю менеджерів використовувати ресурси для створення товарів і послуг та одержання максимального прибутку. Рівень і результати реалізації потенціалу підприємства визначаються також обраною формою підприємництва з відповідною організаційною структурою.

Ефективне використання економічного потенціалу підприємств вимагає формулювання чіткої методики оцінки цього процесу. Тому запропоновано комплексний підхід до оцінки ефективності економічного, який включає аналіз використання виробничого потенціалу для висновку щодо максимально можливого випуску продукції; ринкового потенціалу для визначення максимально можливого обсягу реалізації; прогноз майбутніх грошових потоків та їх дисконтування для визначення максимальних прибутків у майбутньому.

Інформаційною основою проведення аналізу фінансово - економічного потенціалу підприємства є фінансова бухгалтерська звітність, яка є комплексом взаємопов'язаних показників фінансово-господарської діяльності підприємства за звітний період.

Якими б показниками ми не оцінювали можливості підприємства, в цілому потенціал повинен використовуватися для досягнення мети діяльності підприємства. У якій мірі і наскільки ефективно використовується потенціал підприємства - це питання, які вирішує економічний аналіз.

Найбільш важливими завданнями оцінки фінансово - економічного потенціалу підприємства є:

- оцінка прибутковості (рентабельності капіталу);

- оцінка міри ділової (господарською) активності підприємства;

- оцінка фінансової стійкості;

- оцінка ліквідності балансу і платоспроможності підприємства.

На практиці аналіз проводиться для визначення міри фінансової стійкості підприємства, оцінки ділової активності і ефективності підприємницької діяльності з метою прийняття найбільш оптимальних рішень, що стосуються діяльності підприємства.

Для того, щоб фінансово - економічний аналіз мав практичне застосування, він має бути, з одного боку, комплексним, тобто охоплювати усі сторони економічного процесу і виявляти усебічні причинні залежності, що впливають на діяльність організації. З іншого боку, аналіз повинен забезпечити системний підхід, коли кожен об'єкт, що вивчається, розглядається як складна, постійно така, що змінюється система, що перебуває під впливом ряду чинників зовнішнього і внутрішнього середовища.

Отже, можна зробити декілька логічних висновків щодо фінансово-економічного потенціалу підприємства, а саме:

- це сукупність кількісних та якісних характеристик елементів (ресурсів) та їх властивостей, що залучаються у виробництво, формують майбутні можливості, а також використовуються і проявляються у виробничих процесах;

- склад та характеристики можливостей (ресурсів) елементів підприємства визначається інтегральною спроможністю підприємства відповідати вимогам ринку;

- у свою чергу інтегральна спроможність потенціалу визначається його здатністю забезпечувати відповідні позитивні результати діяльності підприємства;

- непостійність економічного потенціалу проявляються у здатності до змін, а саме при нормальних умовах характерний уповільнений позитивний вплив, однак руйнівні дії можуть мати швидкий ефект. Наприклад, варто торговельному підприємству відмовитися від закупівлі товару, що має повсякденний попит чи закрити одну з крамниць, як його потенціал різко падає ледве не до нуля;

- нарощування потенціалу у поточній діяльності підприємства приносить позитивні результати протягом тривалого проміжку часу.

Література:

1. Маслиган О.О. Сутність фінансового потенціалу виробничого підприємства як економічної категорії // Економічний простір.- №24.-2009

2. Федонін О.С. Потенціал підприємства: формування та оцінка : навч. посібник / О.С. Федонін, І.М. Рєпіна., О.І. Олексюк та ін. – К. : КНЕУ, 2003. – 316 с.

3. Бикова В.Г., Ряснянський Ю.М. Фінансово-економічний потенціал підприємства - оцінка й управління // Фінанси України. – 2005. –  № 6. –  С. 56-61.

3.   Карпінський  Б.А.,  Шира  Т.Б.   Інноваційно-технологічний  потенціал  підприємств регіону: аналіз формування та фінансування // Регіональна економіка. – 2007. –  № 2. – С. 77-85.

4. Краснокутська Н.С. Потенціал підприємства: формування та оцінювання: Навч. посібник. – К.: Центр навч. літ., 2005. – С. 7–13.

5. Сучасні концепції менеджменту: Навч. посібник / За ред. Л.І. Федулової. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 536 с.