Экономические науки/10. Экономика предприятия.

 

Лисянюк Н. В., Гриньов А. В.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту, Україна

Обґрунтування резервів скорочення витрат виробництва та розробка заходів щодо їх реалізації

Проблема скорочення витрат виробництва є однією з найважливіших для підприємства. Саме від рівня й динаміки витрат залежать фінансові результати окремих підприємств та їхніх структурних підрозділів.

Витрати у виробничому процесі праці і засобів виробництва для виготовлення продукції чи виконання робіт називаються витратами виробництва.

Згідно з стандартом (положенням) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводять до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені [1].

Всі витрати підприємства на виробництво й реалізацію продукції, виражені в грошовій формі, утворюють собівартість продукції. Цей показник є одним із найважливіших економічних показників господарської діяльності підприємства, у якому відображають зростання продуктивності праці, економія ресурсів, технічний прогрес. Обчислення собівартості продукції (робіт, послуг) є заключним етапом обліку витрат.

Ціль обліку витрат на виробництво й калькулювання собівартості продукції укладається у своєчасному, повному і достовірному визначенні фактичних витрат, пов'язаних з виробництвом і збутом продукції, вирахуванні фактичної собівартості окремих видів і всієї продукції, контролі за використанням ресурсів і коштів.

Залежно від типу промислового виробництва, витрати можуть обліковуватися кількома методами: простим (попроцесним), попередільним (нормативним) та позамовним.

Правильний вибір методів обліку витрат визначається особливостями технологічних процесів, що використовуються на виробництві і залежить від керівництва і бухгалтерів самого підприємства.

Зарубіжний досвід обліку витрат виробництва виділяє два основних методи: «direct-costing» та «standard-costing», основним концептуальним питанням яких є трактування ролі в процесі виробництва постійних непрямих витрат [3].

Витрати, обумовлені конкретними рішеннями або проектами, вплив окремих факторів на їх розмір і визначення подальших дій щодо їх оптимізації виявляються за допомогою аналізу. Аналіз витрат застосовується на всіх стадіях управління. Предметом аналізу витрат є різні види витрат підприємства або його структурних підрозділів, як їх можливо регулювати.

Фактори, які визначають абсолютні та відносні розміри витрат, можна поєднати у дві групи:

а) зовнішні фактори, які відображають загальний рівень розвитку економіки країни і які не залежать від діяльності підприємства;

б) внутрішні фактори, безпосередньо пов’язані з результатами діяльності підприємства, з його підприємницькою активністю.

Для оперативного аналізу фінансового стану підприємств важливо впровадити на підприємствах, поряд з бухгалтерським обліком, управлінський, який повинен виконувати функцію постійно діючої ревізії та контролю всіх господарських операцій.

З метою скорочення постійних затрат доцільно було б провести на підприємствах інвентаризацію всіх основних засобів і ті з них, які є тимчасово надлишковими, законсервувати. Це дозволить змінити динаміку їх спрацювання, оскільки на законсервовані об'єкти амортизація не нараховується [4].

Для ефективної реалізації програм зниження витрат на підприємстві необхідна постійна команда, яка має працювати під керівництвом фінансового директора.

Типи програм скорочення витрат:

-         робота над зниженням трудомісткості бізнесів-процесів;

-         перегляд принципу мотивації персоналу;

-         оптимізація продуктів і каналів розподілу;

-         оптимізація використання активів і капіталу;

-         робота зі зниження цін на закупівлі;

-         зміна технологій з метою зменшення витрат.

З перерахованих напрямків оптимізації витрат вітчизняні підприємства використовують фрагментарно тільки частину підходів. Хоча теперішня ситуація в економіці України, вимагає спланованих і продуманих кроків  скорочення витрат за всіма напрямками [2].

 

Література:

1.   Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» // Дебет-кредит. – 2000. – № 5. – С. 82 – 87.

2.   Невядомський К. Як правильно реалізувати програми зі скорочення витрат? // Вісник УСПП. – 2009, №3

3.   Тарасюк Г.М., Шваб Л.І. Планування діяльності підприємства: Навч. посіб. 3-тє вид. – К.: Каравелла, 2008. – 352 с. (ст. 166 – 195)

4.   Шаблиста Л. Механізми подолання збитковості підприємств і забезпечення фінансової стійкості //  Економіка України – 2009, №6 ст. 53 – 64.