Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

Бірюкова О.В., Маслова Л.Я.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского, Украина

РИНОК ПРАЦІ В УКРАЇНІ ТА ПРОБЛЕМА БЕЗРОБІТТЯ

 

В Україні на сьогоднішній день проблема безробіття є досить актуальною і маловивченою. Негативною рисою ринку праці України є вимушена неповна зайнятість, або приховане безробіття. Його існуван­ня зумовлене надлишком робочої сили, потрібної для виробництва конкуренто­спроможної продукції.

Однією з проблем є дисбаланс між потребами ринку праці й сучасним станом освітньої підготовки. Спочатку держава витрачає зайві кошти, навчаючи студента за спеціальністю, що не користується по­питом у роботодавців, а потім перенавчаючи того ж випускника, який стає на об­лік у центрі зайнятості. Упорядкувати ситуацію можна лише за умови формуван­ня, з урахуванням потреб ринку, держзамовлення на фахівців, встановивши чіткий зв’язок між ринком освітянських послуг і відповідною потребою у спеціалістах різ­ного рівня кваліфікації. Перш за все потрібно пов’язати підготовку спеціалістів із кон­кретними замовниками, підприємствами, організаціями, де планується їх праце­влаштування. Також неприпустимим є те, що на ринку праці висококваліфікованих працівників використовують на робочих місцях, де не потрібно значної професій­ної підготовки. Крім того, державні кошти втрачаються на перенавчання спеціа­лістів замість пошуку відповідних їх фаху й освіті робочих місць.

Можна виділити чотири основні сторони безробіття:

§         тінізація економічних процесів має істотний вплив на стан ринку праці, що призводить до появи тіньової зайнятості;

§         недолі­ки державної системи регулювання зайнятості й безробіття;

§         несприятливий вплив на зайнятість населення структурних зрушень, які відбуваються в економіці України про що свідчить сучасний стан зайнятості молоді;

§         посилюється маргіналізація населення, що має звернути уваги органів державного управління.

Зменшення масштабів і рівня зареєстрованого безробіття можна досягти дво­ма шляхами: працевлаштуванням за наявності відповідного попиту на робочу си­лу або відмовою в реєстрації тим, хто звертається до центрів зайнятості. Зменшення кількості безробітних може відбуватись також шляхом розширення сектора нелегальної зайнятості.

Таблиця 1. Динаміка безробітного населення працездатного віку, яке зареєстроване у державній службі зайнятості

Рік

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Безроб. працезд. насел., тис.ос.

1178,7

1063,2

1028,1

1024,2

975,5

891,9

784,5

673,1

596

531,6

Динаміка у%до п.р.

100

90,2

96,7

99,6

95,2

91,4

87,9

85,8

88,5

89,2

Досить цікавим є те, що збільшення кількості робочих місць в українській економіці протягом 2002-2005рр. досягалося шляхом розширення сфери  самозайнятості та малого бізнесу. У 2005 році 40% робочих місць було створено у сфері самозайнятості, і лише 20-25% у економічній діяльності, пов’язаній з високими технологіями.

Аналізуючи тенденції, можна дійти висновку, що заходи, вжиті для подолання безробіття, пере­важно сприяли його пом’якшенню, а не усуненню основних причин, що його продукують. Другим висновком є те, що українське безробіття з цик­лічного за характером перетворилося на структурне, Вже сьогодні поряд з безробітними на ринку праці існують численні вакансії, замістити які досить проблематично. Можна передбачити, що в перспективі загальний рівень без­робіття в Україні залишиться помірним, тоді як невідповідність робо­чих місць та робочої сили зростати­ме.

Реальною противагою безробіттю може бути лише система продуктивної зайнятості. Також слід звернути увагу на те, що останнім часом формуються негативні тенденції:

-  скорочується питома вага населення працездатного віку, зокрема осіб 30-44 років;

-  збільшення питомої ваги самозайнятих, що супроводжується скороченням питомої ваги найманих робітників та роботодавців. Наприклад, коли чисельність самозайнятих збільшилась з 9,6 до 15%, при цьому частка працюючих за наймом скоротилася з 87,5 до 83,6%;

-   складається нераціональна структура за видами економічної діяльності.

Враховуючи  особливості безробіття в Україні, можна виокремити деякі підходи до його обмеження.

З боку попиту:

- інвестиційна політика. При цьому створення робочих місць має відбуватись у високотехнологічних виробництвах, у сільській місцевості та у моноструктурних населених пунктах;

- податкова політика. Прогресивним кроком став би перехід на пряме оподатковування сукупного валового доходу родини, як це прийнято в європейських країнах;

- підтримка виробництва в моноструктурних містах, а також підприємств на стадії кризи замість того, щоб стимулювати міграцію населення з цих міст.

З боку пропозиції:

- упровадження єдиної інформаційно-аналітичної служби зайнятості;

- підготовка робочої сили, кваліфікація і перекваліфікація працівників відповідно до потреб ринку праці i заявлених потреб роботодавці.

 

Література:

1.     www.ukrstat.gov.uaДержавний комітет статистики України

2.     www.dsz.gov.uaДержавна служба зайнятості України