Экономические науки/7. Учёт и аудит

Ягмур Е. А., Нестеренко О. Б.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Управління за цільовими витратами в системі таргет-костінг

 

За останні роки відбулися численні інновації у сфері методів виробничого контролінгу. Зокрема, інтерес і широке обговорення в спеціальній літературі викликала концепція управління за цільовими витратами (Target Costing), що й обумовило мету цієї статті.

Дана коцепція розглядається у наукових працях Аніскіна Ю.П., Голова С.Ф., Карпової Т.П., Редченко К. та інших.

Причинами виникнення таргет-костінгу є те, що:

1. Сьогодні одним з основних чинників успіху компанії є інноваційні продукти, виробники вже не можуть продавати великі партії стандартизованих виробів, покладаючись на відносно стабільні ринки і технології. Менеджери вимушені використовувати нові підходи до управління, орієнтуючись на поведінку споживачів, розробляти відповідні інструменти планування, обліку і контролю витрат.

2. Вимогам сучасної конкурентної боротьби не відповідають традиційні методи обліку витрат. Тому одним із найважливіших завдань є модифікація методології обліку витрат і калькулювання собівартості нових продуктів.

Основна ідея таргет-костінгу полягає в тому, що традиційна формула ціноутворення: Ціна = Собівартість + Прибуток була трансформована у рівність:  Ціна – Прибуток = Собівартість

Таким чином, таргет-костінг, на відміну від традиційних методів ціноутворення, передбачає розрахунок собівартості виробу, виходячи із ціни реалізації, встановленої на основі маркетингових досліджень, що проводяться перед початком розробки продукту [3].

Для визначення цільової собівартості виробу від очікуваної ринкової ціни віднімається бажана величина прибутку. Під цільовою собівартістю розуміють гранично допустиму (з точки зору ринку збуту) собівартість, яка повинна слугувати орієнтиром для забезпечення конкурентноспроможності підприємства. Цільова собівартість виробу є основою для визначення величини допустимих витрат на кожний його структурний елемент.

Важливим етапом таргет-костінгу є конструювання вартості, тобто системне вивчення усіх функцій виробу та факторів витрат з метою зниження

елементів майбутнього виробу, що забезпечить бажаний рівень витрат і задоволення конкретних потреб споживачів. На стадії проектування продукту спеціалісти вишукують оптимальну комбінацію рівня витрат і якості, вносять багаторазові зміни у пробний проект і лише тоді, коли кошторисна собівартість не буде перевищувати цільову, оформляється остаточний варіант проекту. Для досягнення допустимої величини витрат використовується функціонально-вартісний аналіз, який дозволяє оптимізувати технічні рішення з використанням показників якості і функціонально-необхідних витрат. Результатом функціонально–вартісного аналізу може бути покращення дизайну виробу, заміна матеріалу, модифікація технологічного процесу тощо. У процесі конструювання вартості контролер допомагає конструкторам і технологам визначити види діяльності, витрати на які потребують зниження, та вплив на витрати різних проектних рішень.

Якщо таргет-костінг застосовується виключно для встановлення цільових витрат на виробництво продукції, виходячи з ціни основних конкурентів, то його можна розглядати як специфічне вираження бенчмаркінгу і вважати інструментом стратегічного контролінгу процесу виробництва. Проте, при розподілі цільових витрат на витрати окремих вузлів і компонентів і, зокрема, в рамках контролю і регулювання цільових витрат виникає потреба в оперативному контролінгу.

В першу чергу сюди відноситься розробка конкретних заходів щодо зниження витрат на виробництво окремих компонентів і витрат, повязаних із

забезпеченням певних функцій (властивостей) виробу. Спочатку сукупні цільові витрати деталізуються на витрати окремих вузлів і компонентів. Потім цільові виробничі витрати окремих вузлів чи компонентів порівнюються з плановими чи фактичними витратами, щоб визначити різницю між ними, як задана величина, входить у процес регулювання виробничих витрат [1, c. 24].

Переваги таргет-костінгу - надійного засобу оптимізації витрат:

1. Виробнича діяльність підприємства координується і контролюється відповідно до важливого орієнтиру – цільової собівартості, застосовується стратегія зниження витрат ще на стадії проектування виробу.

2. Ціна зберігається на запланованому рівні, що особливо актуально для України, де ціна є найважливішим чинником при прийнятті рішення про придбання черед низьку платоспроможність потенційних клієнтів і конкуренцію, що складають імпортні товари вітчизняним.

3. Заздалегідь можна врахувати модифікації ціни (відмінності в ціні на внутрішньому і зовнішньому ринках, знижки).

4. Найбільш повно і комплексно враховуються вимоги і виробника і покупця, не надаючи переваг жодному з них [2, c.215].

Таким чином, щодо застосування описаної системи на вітчизняних підприємствах, то впровадження її з технічної точки зору не є неможливим. Розбалансованість внутрішнього механізму, неадекватна корпоративна культура – ось основні симптоми ненадійного підприємства, на якому впровадження таргет-костінгу заздалегідь приречене на провал.

 

Література:

1. Анискин Ю.П. Планирование и контроллинг. Учебник. – 3-е изд., стер. – М.: «Омега-Л», 2007. – 280 с.

2. Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник. – 2-ге вид. – К.: Лібра, 2008. – 704 с.

3. Редченко К. Таргет-костинг, или искусство делать дешевле // Менеджмент и менеджер. – 2003. – № 11. – С. 45-50.