Хаджинова Ю.Е.

                                                                       Науковий керівник: Тимчина Л.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Управлінський облік у системі раціонального і ефективного управління запасами

 

        У наш час актуальним є питання управлінського обліку запасів, оскільки вони є найбільш вагомою частиною активів підприємства та займають особливе місце в складі активів майна.

        Дане питання досліджувалося такими вченими як П.М. Герасим,            П.П. Журавель, Т.П. Карпова, Ю.А. Мишин,  П.Я. Хомин. Дані вчені розглядали поняття управлінського обліку запасів, їх сутності, необхідності, ефективного управління.

        Метою даної роботи є теоретичне визначення сутності управління запасів та ролі управлінського обліку в системі раціонального і ефективного управління запасами.

        Однією із складових управлінського обліку, організованого на підприємстві є управлінський облік запасів. Управлінський облік запасів – це і кількісне визначення зміни величини матеріальних ресурсів, і покращення їх кількісних характеристик, в результаті використання яких утворюється економічний результат. На відміну від традиційного обліку, коли увага бухгалтерів зосереджена лише на забезпеченні точного оприбуткування і повного збереження запасів, управлінський облік має на меті доведення витрат на утримання запасів до мінімуму за умови повного забезпечення ними потреб. [1]

                Мета контролю запасів – знайти «золоту середину»: запасів повинно бути не дуже багато, щоб не відволікати гроші з обігу, і не дуже мало, щоб уникнути «порожніх складів» і не допустити зупинки виробництва.

                        Наслідки надлишкових запасів:

-         втрата відсотків за «зв’язаними» коштами;

-         проблеми з ліквідністю;

-         збільшення псування, крадіжок, неефективного використання;

-         збільшення витрат на зберігання;

-         проблеми з охороною навколишнього середовища та безпекою;

-         збільшення страхових платежів.

              Наслідки надто малих запасів:

-         зростання витрат на розміщення замовлень;

-         високі ціни за терміновість поставок;

-         простої виробництва;

-         втрата клієнтів, іміджу підприємства;

-         обмежена можливість реагувати на проблеми постачальників;

-         обмежена можливість справлятися з сезонними коливаннями;

чутливість до зростання цін, зміни валютних курсів тощо. [2]

        Для управління запасами використовують ряд процедур і технічних прийомів:

1)        правильне бюджетування потреби у різних елементах запасів (сировини, готової продукції, товарів і т. ін.);

2)         контроль за рівнем запасів відповідно до бюджету та нормативами, розрахунок коефіцієнту оборотності запасів та середнього періоду їх оборотності як в цілому, так і за видами запасів.

Для цього необхідно знати щоденну потребу в сировині та час реалізації замовлення (час з моменту оформлення заявки до одержання сировини від постачальника). Це дасть можливість визначити, при якому мінімально допустимому залишку сировини необхідно оформити повторне замовлення. Обсяг замовлень залежить від умов поставки, способу транспортування, порядку розрахунків тощо. [2]

        Створення ефективної системи управлінського обліку виробничих запасів на підприємстві передбачає:

-         розробку комплексу первинних документів, що відповідають специфіці діяльності підприємства;

-         розробку комплексу форм внутрішньовиробничої звітності;

-         модернізацію системи документів і документообігу;

-         забезпечення ефективного впливу інформації про стан запасів і їх використання на виробничі процеси і результати. [3]

        Отже, управлінський облік запасів має забезпечувати не тільки оперативну інформацію про їхню наявність на певну дату, а й відповідність цієї наявності визначеній потребі. Тому традиційна організація бухгалтерського обліку, коли інформація про виробничі запаси формується лише на кінець місяця, в управлінському обліку недостатня. Забезпечити оптимальне співвідношення між виробничою програмою і запасами можна за умови, що інформація про їхню наявність є найоперативнішою. [1]

        Управління запасами є важливою галуззю всієї системи управлінського обліку і контролю виробничо-господарської діяльності підприємства на основі ефективного контролю, якісного прогнозування і управління управлінською і господарської діяльності.

        Найбільш раціональні і ефективні управлінські рішення приймають на рівні тісного взаємозв’язку управлінського, фінансового обліку і маркетингового менеджменту. Тому управління запасами потребує не тільки ефективної внутрішньовиробничої системи обліку і контролю, а й погодженої діяльності всіх служб і підрозділів підприємства. [1]

Література:

1.     Герасим П.М. Курс управлінського обліку [Текст]: навч. посіб./ П.М. Герасим, П.П. Журавель, П.Я. Хомин. – К.: Знання., 2007. – 314 с.

2.     Атамас П.І.. Управлінський облік: 2-ге видання [Текст]: навч. посібник/ П.І.Атамас. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 440 с.

3.     Мишин Ю.А. Управленческий учет: управление затратами и результатами производственной деятельности [Текст]: (монография)/ Ю.А. Мишин. – М.: Издательство Дело и сервис, 2002. – 176с.