Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Проблеми організації інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств

 

Вступ. Відправною точкою інвестиційного процесу є оцінка інвестиційної привабливості. Наукове обґрунтування можливості інвестування у об’єкт дозволяє розв’язати проблему вибору з кількох альтернативних об’єктів потенційного інвестування.

Необхідно визнати, що економічний аналіз інвестиційної привабливості об’єктів потенційного інвестування є невід’ємною складовою процесу інвестування.

Мета дослідження. Метою нашого дослідження є пошук шляхів вдосконалення організації інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості.

Постановка проблеми. Неадаптованість зарубіжних методологічних підходів до вирішення аналогічних проблем українських інвесторів актуалізують подальше дослідження проблем оцінки інвестиційної привабливості в Україні.

Для вирішення питань інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості, на ринку інформаційного забезпечення  представлена велика кількість програмних продуктів, здатних аналізувати дані бухгалтерського обліку і фінансової звітності за відповідний період та відображати реальний фінансовий стан об’єкту дослідження. Але для інвестора актуальною залишається проблема вибору програмного забезпечення та встановлення правильних критеріїв обґрунтування інвестиційних рішень. Отже, питання вибору якісного інформаційного забезпечення  оцінки інвестиційної привабливості залишаються недостатньо розробленими.

Це підтверджує доцільність проведення подальшого дослідження проблеми організації інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств в Україні.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Слід зазначити, що дану проблему розглядали у своїх роботах науковці та економісти: А.Л. Алдохін, В.В. Буряк, О.С. Виханський, О.В. Декалюк, С.В. Корнєєв, Г.В. Назарова, А.О. Радзишевський, В.С. Рожнов,  С. Слєпцова, А. Строєв, Л.І. Федулова, та інші.

Однак, питанням організації  інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств приділено недостатньо уваги, що істотно знижує ефективність процесу інвестування і не дає можливості вносити своєчасні, науково обґрунтовані корективи з метою його оптимізації.

Дослідження та результати. Інформаційні потреби інвестора визначаються як сукупність оброблених певним чином даних, за допомогою яких існує можливість встановити відповідність фактичних параметрів, що характеризують діяльність підприємства, критеріям інвестиційної привабливості, визначених інвестором. Кількість та зміст таких параметрів має відповідати інтересам інвестора, тобто характеристики діяльності торговельного підприємства можуть визначатися як критерії інвестиційної привабливості, виходячи з доцільності їх вивчення [7].

На думку О.Л. Шерстюка, найбільшу питому вагу в загальному обсязі інформації для контролю та аналізу інвестиційної привабливості має інформація, яка міститься у звітності торговельних підприємств (33%) та у нормативно-правових джерелах (31%). Це свідчить про те, що зазначені джерела є основними з точки зору забезпечення інформаційних потреб інвесторів. До додаткових джерел інформації відносяться джерела, які містять статистичні дані, що характеризують стан ринку, певні загальноекономічні аспекти інвестиційної привабливості торговельних підприємств (наприклад, рівень інфляції). Такі джерела забезпечують потребу в інформації, яка використовується з метою підвищення зручності та ефективності обробки основної [7, 8].

В основі інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств лежить якісна побудова інформаційної системи бухгалтерського й управлінського обліку, а також організації облікової інформації [2].

Важливим чинником є вибір інформаційного джерела даних для проведення оцінки інвестиційної привабливості. В табл. 1 наведені основні відмінності фінансового (бухгалтерського) та управлінського обліку [5].

Таблиця 1

Фінансовий (бухгалтерський) та управлінський облік як джерела даних для обґрунтування інвестиційних рішень

Ознаки 

Управлінський облік

Фінансовий (бухгалтерський) облік

Користувачі інформації

Керівники різних рівнів управління підприємством

Зовнішні юридичні та фізичні особи

Види системи обліку

Використовується  будь-яка зручна система

Система подвійного запису

Обмеження

Немає норм та обмежень, єдиний критерій – корисність, доступність, гнучкість обліку

Обов’язкове слідування загальноприйнятим принципам, нормам, стандартам

Одиниці виміру

Будь-яка грошова або натуральна одиниця виміру

Національна грошова одиниця

Основний об’єкт аналізу

Різні структурні підрозділи підприємства

Підприємство як єдине ціле

Періодичність

За мірою необхідності та внутрішнім регламентом

В залежності від затверджених строків

Ступінь відповідальності

Залежить від поставлених цілей, але з використанням тільки достовірних даних

Сувора об’єктивність, підконтрольність

 

При цьому є висока залежність інформаційного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств від технічного рівня його реалізації. У першу чергу мається на увазі структура інформаційного забезпечення, яка піддається сильному впливу технології організації інформації й інформаційного зв’язку [2].

Розвиток су